Astra H Solmuş Far Temizliği

thracian

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba, iyi forumlar.

Forumlarda bir süredir araştırdığım far temizleme/parlatma mevzusunu ben de deneme fırsatı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Kullanılan malzemeler:

1- 1200 kum su zımparası
2- Meguiars Plastx Far ve saydam plastik temizleyici
3- Pasta cila uygulama pedi
4- Su (mümkinse sprey şeklinde püskürten bir şişe)
5- Mikrofiber bez
6- 50 mm kağıt maskeleme bandı
7- 2 adet 2005 Astra H ön farı :D

Uygulamaya gelirsek; ben 1200 kum zımpara kullandım ancak hata etmişim. 1500 ya da 2000 hatta 3000 kum zımpara kullanılırsa çok daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Ben zımparayı bulamadığım için 1200 ile giriştim farlara. Bu arada cila, uygulama pedi, mikrofiber bez ve zımparayı(1200'e kadar) Bauhauslarda bulabiliyorsunuz.

Öncelikle farların dış çevresine denk gelen tampon, kaput, çamurluk gibi boyalı olan kaporta aksamlarını maskeleme bandıyla güzelce maskeliyoruz ki farı zımparalarken zımparanın ucu boyaya zarar vermesin. Farların tozunu kirini güzelce temizledikten sonra bolca suyla ıslatarak yavaş yavaş ve fazla bastırmadan zımpara işlemine başlıyoruz. Ben suyu püskürtmek için camsil şişesini kullandım. İçine su doldurduktan sonra zımpara işlemi sırasında ara ara su püskürterek tüm farı eşit oranda zımparalıyoruz. Tüm far eşit oranda zımparalandıktan sonra güzelce yıkayıp kurulamaya geçiyoruz. Farı kuruladıktan sonra 5 dakika kadar daha beklemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü farlar nemli kalıyor, bırakın tamamen kurusunlar. Zaten kurudukça farın iyice matlaştığını göreceksiniz.

Farımız tamamen kurudu ise bir miktar yukarıda adını yazmış olduğum far cilasını farın üzerine sürüyoruz. Uygulama pedi yardımı ile ya da cilayı emmeyecek herhangi bir bez vasıtası ile cilamızı dairesel hareketler yaparak uyguluyoruz. Eğer elinizde polisaj makinesi gibi bir alet var ise ne mutlu size :rakir: makine daha iyi sonuçlar verebiliyor. Tüm cilayı yedirene dek dairesel hareketlerle uyguladıktan sonra mikrofiber bez ile silip kuruluyoruz. ve farımız hazır. Sonuçtan memnun kalmaz iseniz bir kat daha cila uygulayabilirsiniz. Dilerseniz bir miktar daha fazla kuvvet uygulayarak cilanızı sürebilirsiniz. Aşağıda uygulama fotolarını da ekliyorum. Herkese kolay gelsin :)

UYGULAMADAN ÖNCEKİ HALİ

ZIMPARALANMIŞ HALİ

VEE SONUÇ

BEFORE / AFTER

Son düzenleme:

commigere

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık çok güzel olmuş...

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hocam sonuç süper. size bir tavsiye daha vereyim. içinde oluşan buharlaşma için farın çevresine siyah cam silikonu sıkarsanız güzel sonuç alırsınız..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
2 adet 2005 Astra H ön farı farların sararmış olması şart değil mi :D

Ellerine sağlık, ben beğendim.

thracian

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam sonuç süper. size bir tavsiye daha vereyim. içinde oluşan buharlaşma için farın çevresine siyah cam silikonu sıkarsanız güzel sonuç alırsınız..

Üstadım onun için ayrıca uğraşacağım. Ama sorun etrafından değil gibi. Sanırım farın camında çatlak var. Tavsiye için teşekkürler.:good:

bRs*

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık. Bende bugün far temizliği için 600-1500-3000 zımpara, PLASTX, uygulama için de üstübü aldım. Hafta sonu denemeyi düşünüyorum. Farlar çok kötü durumda aşırı sararma ve çizikler mevcut. 600 lük zımpara acaba çok mu kalın gelir? Direk 1000-1500 lükten mi başlasam. Ama sizin farlarınızın uygulamadan önceki hali benimkinin yanında sıfır gibi :D İnce zımpara o çizikleri almayabilir o yüzden 600 lük almıştım.