Corsa E 1.4 A/T Lpg Uyumu hk.

mustilic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Aracım 2016 model Corsa E 1.4 90 hp otomatik.

Arabamı 2 agustos 2016 tarihinde aldım ilk 1000 km benzinle gittikten sonra, baktIm olacak gibi deGil, hemen lpg araştırmasına giriStim. AraStIrmalarIm sonucunda Prins Silverline taktIrmaya karar verdim ve Manisa'da Prins yetkili bayiinde 2.250 tl'ye montajI yaptIrdIm. (2016 EylUl) (yaglama sistemini-valvecare taktIrmadIm 1. bunun iCin ekstra 600 tl daha istiyorlardI 2. AraStIrmalarIm sonucu yaglama sistemin faydalI olduGuna ikna olmadIm 3.Yaglama sistemindeki yag bitince belirli km'de yag eklettirmek durumunda kalIyorsunuz bu da sanIrIm 100-200 tl gibi bir fiyat ve bOyle olunca lpg kullanma maliyeti de artmakta.. bu ana 3 neden ile yaglama sistemi taktIrmadIm)

Prins diGer Italyan ve yerli lpg sistemlerinden biraz daha farklI ve Cok daha kaliteli. Filtreleri Italyanlardaki gibi 10.000 km'de bir deGil ortalama 30.000 km'de bir deGiStiriyorsunuz. Benim sistem 35.000 km'de deGiSim uyarIsI verdi ve 150 tl'ye 2 ay Once deGiStirdim.

Su anda 2 yIl dolmak Uzere ve aracIm 41.000 km'de allaha SUkUr bir kere tIk bile demedi. Sistem mUkemmel CalISIyor. Ustaya sadece filtreleri deGiStirmek iCin gittim.

LPG taktIracaksanIz 1. ustalIk Cok Onemli, gUvenilir yere doGru montaj yaptIrmalIsInIz 2. Araca uyumlu iyi bir sistem taktIrmalIsInIz.

Bundan Onceki aracIm da 98 model Astra f kasa idi ve onunla da LPG (italyan tartarini) ile 160.000 km yol yaptIm. Her 10.000 km'de filtre deGiSimi ve 7 yIlIn sonunda sistemin eskiyen regUlatOrUnU ve hortumlarInI deGiStirmek dISInda bir sorunla karSIlaSmadIm.

KIsacasI ben LPG'li 2 ayrI otomobille 200.000 km'nin Uzerinde yol yapmIS bir kullanIcIyIm. Su ana kadar herhangi bir sorun yaSamadIm ve yaptIGIm tasarruf toplamda 20.000 tl'nin Uzerinde...

Ha sorun CIkarIr mI? Masraf CIkarIr mI? diye sorarsanIz. Belirli bir km sonunda sUpap problemi yaSanabileceGini sOylemekteler; ama sUbap deGiSimi maliyeti varsayalIm 2.000 tl olsun. Yine siz kardasInIz. Bence yine lpg sistemi mantIklI

Bundan sonraki aracImI da fabrika CIkISlI lpg'li almayI planlIyorum. Honda civic otomatik fabrikasyon lpg'li araC 110.000 tl'ye gayet makul gOzUkUyor. Bunun muadili dizel golf 170.000 tl olduGunu dUSUnUnce, bu tercih gerCekten rasyonel.

Ez cUmle, LPG rasyonel tUketici tercihidir. Opel Corsa ile yaptIGIm 42.000 km'de bir sorun yaSamadIm. Hemen hemen 7.000 tl de net kardayIm. 100.000 km'de bu karIm 21.000 tl olacak ve satIp yine lpg'li bir sIfIr araC alacagIm.

Ote yandan CNG (DOAALGAZLI SISTEM) piyasasInI da takipteyim eGer ki istasyon sayIsI TUrkiye'de yeterli sayIya ulaSIrsa bu sistem LPG'den de mantIklI. CUnkU istasyonlarda doGalgazIn litresi 1,70 tl (2018 temmuz)

Yine elektrikli otomobillerde menzil uzar ve de elektrikli otomobiller bugUnkUnUn yarIsI fiyata satIlabilirse. En akIllIcasI elektrikli otomobiller olacaktIr.

SaygIlarImla
Mustafa KILIC

Son düzenleme:

Ramazan89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 2016 enjoy corsa ya 2017 yılında atiker grand taktırdım bu zamana kadar tek karı uzun yolda oldu kısa mesafe de hiç bi karı yok şimdi 50 liralık gazla 70 km gitti shell gaz fiyatı 3.55 tarih 27.11.19 bıktırdı beni araba 5 bindeyken taktırdım 20 binde bakımını yaptırdım bujileri değiştirdim halen aynı