Çözümü bulunamayan rolanti dalgalanma arızası

Aksoyhx

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar,

Arkadaşlar gitmediğim usta servis kalmadı. Aşağıdaki arızayı bir türlü çözemediler. Forumda buna benzer şikayetler gördüm fakat çözümsüz kalmış. Aşağıdaki arızayı yaşayan oldu mu? Cevap verirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

2012 Opel Astra 1.4T Otomatik aracım var. Lpg hiç takılmadı. Sabahları ilk çalıştırmada 5-6 sn devir yükselip alçalıyor ve araba sarsıntılı çalışıyor. Stop edecekmiş gibi oluyor. 3-4 kere sarsıntılı çalıştıktan sonra düzeliyor ve rolanti düzeliyor. Sonrasında gün içinde herhangi bir sorun olmuyor. Araçta herhangi bir tekleme, stop etme veya çekişten düşme yok. Araç bilgisayara bağlandığında arıza vermiyor.

Yapılanlar

-Buji geçen sene yetkili serviste GM marka takıldı. (NGK iridyum mu olmalı ? Bundan olur mu?)
-Bobin, motor yağı, şanzıman yağı bu hafta değişti.
- Hava akış sensörü ve gaz kelebeği temizlendi. Kalister valfi(depo havalandırma valfi) orjinal değişti.
-Araç soğukken subap kompressör testi yapıldı sorun çıkmadı. Hepsi yaklaşık aynı basınç çıktı.

En son Opel serviste yazılım yüklenmesini isteyeceğim ve BUjiler yeni olmasına rağmen NGK ile değiştirebilirim bilmiyorum. Sizin bir fikriniz var mı?

Hüseyin Aksoy / Opel Astra 1.4 T / Model Yılı: 2012 / Yakıt Tipi: Benzin / Vites: Otomatik / Donanım: Cosmo

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Pek bilgili sayılmam lakin Opel kullanınca mecburen tecrübe kazanılıyor. Benim aracım LPG'li aynı sorunu yaşadım enjektör işemesi diyebilirim. LPG gaz kesici hafif sızdırmaktaydı sabah ilk marşta 30 saniye kadar sarsıntı hatta tekleme bile yapardı ESP dahi yaktırmıştı.

Sizin de benzin enjektörleriniz bir miktar kaçırıyor olabilir.

Kanister valfiniz bozuk olabilir iptal edilip hortumu körlenerek bir kaç gün denenebilir.

Aklıma gelenler bunlar hocam. Subap sorunu 1.4 motor grubunda çok nadir görülür korkmayın.

Aksoyhx

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
@turbo_j cevap için teşekkür ederim. Siz sorun yaşadığınızda sadece benzinde de yapıyormuydu? Bir.de arıza kaydı oluşuyormuydu? Kanister valfini de değiştirdik ama değişen bir şey olmadı. Enjektörlere de baktıracağım, çok teşekkürler.

turbo_j

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Benim LPG kaynaklıydı hocam. Gece manifolda dolan yakıt buharı ilk marşta boğuyor ve teklemeye sebep oluyor. 20 saniye sonra yakıt bitince araç normale dönüyor. Olay bu kadar basit.