Kışın marş alma ve farların kısılıp açılma sorunu.

etafaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opel Corsa 1.7 dti 2003 aracım var. Bundan 3 yıl önce aracın tüm ışıkları kendiliğinden rolantideyken kısılıp açılıyorsu. Servisi diyot tablosu değişecek dedi. değiştirmezsen arka plaka ışıkları ve farlar arada bozulur dedi. Değiştirmedim. dediği gibi 6 ayda bi arka plaka ışıkları da bozuluyor.

Sonra bu sorun kendiliğinden geçti geçen kışta yaptı. Kış geldi yine başladı. Aküyü değiştirdim çünkü öteki aküyle marş almıyordu. Yenisini aldım ertesi gün yine kısılıp açılıyor. Aküyü başka bir arabadan şarj edersem o 1 hafta boyunca ışıklarda kısılıp açılma olmyor sonra tekrar başlıyor.

Sorun şarj dinamosundan mıdır? Başka birşeyden midir? Zira bu konuda marş motorundan yapmaz diyenlere de denk geldim internette. Bir de buraya sormak istedim.

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
şarj dinomasi ariza yapacak hatta iç lamba işiği azalir çoğalirr

etafaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet aracın tüm ışıkları yanıp sönüyor. Bilginiz için teşekkürler.

beydeba08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
az önce değiştirdim şarj dinamosunu.benimkinin içi dağılmıştı.meğer önceden arıza ben geliyorum demiş de fark edememişim.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
diyot tablası dediği zaten dinamonun çıkıştaki parçası ve çok da pahalı birşey değil. niye değiştirtmediniz ki?

aracın elektroniğine bu kadar yıl zarar vermişsiniz, çünkü dinamonun ürettiği voltajı aracınız düzgün bir şekilde regüle edemiyor. Beyin vs gibi parçaların da arıza yapması söz konusu, bence hiç alınmayacak bir risk.

etafaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çünkü 300 tl fiyat biçtiler diyot kutusuna. Değiştirmezsem eğer arada sırada 3 tl lik plaka ampülleri yanar demişti servisi. Dedikleri gibi olunca, e bide servisinin ağzından duyunca bunu değiştirmemeyi tercih ettim. (öğrencilik zamanımızdı işimize de geldi bu durum açıkcası)

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
300TL'ye komple yan sanayi dinamo alırsınız (ben geçen sene vectra için aldım). Bence ya öyle birşey düşünün, ya da tamir.

etafaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tamir olacak kadarlık bir arızaysa tamir ettireceğim. Olmadı değişim. Orjinaliyle yan sanayisi arasında ne kadar fiyat oynuyor?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
dinamo ise 3-4 misline kadar yolu var

diyotlar ise 3-5 liraya bile tamir ettirilebilir, sadece söküp takması biraz zahmetli