Radyatör suyu havası nasıl alınır?

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devirdaim değişince sorun ortadan kalktı. 3 kontrol ediyorum gündür su seviyesinde değişme olmadı. Aracım zincirli motor olduğu için bugüne kadar triger degismediginden ne devirdaim değişti nede alternator kayışı. Devirdaim 150 bin km dayandı. Alternator kayışı da enteresan şekilde orjinal çıktı. Büyük ihtimalle oda hiç değişmedi. Ben aldığımdan beri 50 bin km dir degistirmemistim. Çıkan kayışın hali içler acısı. Okadar fazla çatlamış ki koptu kopacak haldeydi. Su kaçağı ilk başta lpg kaynaklı olarak ortaya çıkmıştı ama o kaçağı kesince devirdaim in kömürleri bittiğinden su kaçırdığını anladık, devirdaim değişirken tam kopmak üzere olan kayış ta değişmiş oldu. Lpg işini yaptırdığınım zaman ustaya çok sinirlenmiştim ama sanırım lpg kaçağı sayesinde suyu kontrol ederken devirdaimi farkedip masrafı büyümekten kurtardık. İlk başta Lpg ci işini düzgün yapsa eksilmeyi kontrol etmeyecek, devirdaim in bozulduğunu goremeyecektim. Her şerde bir hayır vardır derler ya bu durum buna örnek sanırım

Sen beni güldürdün Allah ta seni güldürsün. Genelde işini düzgün yapanı överler ama senin durumda işini düzgün yapmadığı için övgü alıyor LPG ci..:D

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sen beni güldürdün Allah ta seni güldürsün. Genelde işini düzgün yapanı överler ama senin durumda işini düzgün yapmadığı için övgü alıyor LPG ci..:D
:) amin. İki farklı ustaya sordum Lpg ustasının devirdaim bozulmasına etkisi olmuşmudur diye. Lpgci regülatör değişiminden sonra hava almamıştı orda bir sıkıntı mı oldu diye Birkaç defa sordum. İki usta da havayı kendisi atar bunlar hava almaya gerek yok dediler. İki farklı usta da devirdaim de zamanla değişmesi gereken bir parça, içindeki kömürler birsüre sonra bitip su kaçırmaya başlıyor diye açıklama yapınca kömürün devirdaim içinde ne ise yaradığını bilmesem de ikna oldum :) lpgci işini düzgün yapmadığı için kurtardı beni :) bundan sonra işini düzgün yapamayan ustalara kızmayacağım. :)

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devirdaim pompasında kömür belki başka bir anlam ifade ediyordur ama devirdaim pompası mekanik değilde elektrikli ise o zaman kömür ler bir nevi kontak görevi görür. Aşağıda ki resimde kırmızı oklarla işaretlenmiş siyah parçalara kömür denir. Elektrik akımını yeşil oklarla işaretli kısma aktararak motorun dönmesi sağlanır. (Lisede ki hocam bu yazdığım tanımı görse oturur ağlar.. :D )

63148d1386457368t-disk-zimpara-zazazazazazaz.jpg

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devirdaim pompasında kömür belki başka bir anlam ifade ediyordur ama devirdaim pompası mekanik değilde elektrikli ise o zaman kömür ler bir nevi kontak görevi görür. Aşağıda ki resimde kırmızı oklarla işaretlenmiş siyah parçalara kömür denir. Elektrik akımını yeşil oklarla işaretli kısma aktararak motorun dönmesi sağlanır. (Lisede ki hocam bu yazdığım tanımı görse oturur ağlar.. :D )

63148d1386457368t-disk-zimpara-zazazazazazaz.jpg
Önceden evdeki aletlerin kömürleri biterdi. Lise zamanında yaz aylarında beyaz eşya servisinde çalıştığım için elim yakındır. Kendim değiştirirdim. Bende elektrikli motorlarda iletim görevi gören kömürlerin pompada olmasına şaşırdım. Belkide dediginiz gibi başka anlam ifade ediyor ama kömür deyip geçiyorlar :) pompa elektrikle çalışmadığından kayıştan hareket aldığından kömür dedikleri büyük ihtimalle bildiğimiz kömürlerden değil.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önceden evdeki aletlerin kömürleri biterdi. Lise zamanında yaz aylarında beyaz eşya servisinde çalıştığım için elim yakındır. Kendim değiştirirdim. Bende elektrikli motorlarda iletim görevi gören kömürlerin pompada olmasına şaşırdım. Belkide dediginiz gibi başka anlam ifade ediyor ama kömür deyip geçiyorlar :) pompa elektrikle çalışmadığından kayıştan hareket aldığından kömür dedikleri büyük ihtimalle bildiğimiz kömürlerden değil.
adam devirdaim pompası yatağı demek istemiştir(Tükçesi sürgülü halka veya keçe olabilirmi?) tam bilmiyorum yazan olursa öğrenmiş olurum,şimdiden Teşekkürler

joe black

Kayıtlı Kullanıcı
Yurtdışı
Siteyi ziyaret et
adam devirdaim pompası yatağı demek istemiştir(Tükçesi sürgülü halka veya keçe olabilirmi?) tam bilmiyorum yazan olursa öğrenmiş olurum,şimdiden Teşekkürler

eski nesil su pompalarında, pompa mili ile pompa gövdesi arasında, grafit bir parça bulunuyordu, ustanın kömür dediği şey bu. bu parça tamir takımı ile beraber değiştirilir pompa revize edilirdi. teknolojinin gelişip üretim maliyetlerinin de azalmasıyla revize edilemez tek kullanımlık pompalar üretilmeye başlandıkça bu grafit'in yerini farklı sentetik malzemeler aldı. bizim ustalar çıraklık dönemlerinde öğrendikleri bilgilerle bir ömrü tamamladıkları için hala 30 sene öncesinin kafasıyla bu keçelere kömür demeye devam ediyorlar.

bu arada su pompasını değiştiren arkadaşa da naçizane tavsiyem 60 binde bir su pompasını yeniletmesi. graf markası ile ilgili de içi rahat olabilir oldukça kaliteli parça üreten oem firmalardan biridir.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eski nesil su pompalarında, pompa mili ile pompa gövdesi arasında, grafit bir parça bulunuyordu, ustanın kömür dediği şey bu. bu parça tamir takımı ile beraber değiştirilir pompa revize edilirdi. teknolojinin gelişip üretim maliyetlerinin de azalmasıyla revize edilemez tek kullanımlık pompalar üretilmeye başlandıkça bu grafit'in yerini farklı sentetik malzemeler aldı. bizim ustalar çıraklık dönemlerinde öğrendikleri bilgilerle bir ömrü tamamladıkları için hala 30 sene öncesinin kafasıyla bu keçelere kömür demeye devam ediyorlar.

bu arada su pompasını değiştiren arkadaşa da naçizane tavsiyem 60 binde bir su pompasını yeniletmesi. graf markası ile ilgili de içi rahat olabilir oldukça kaliteli parça üreten oem firmalardan biridir.
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Devirdaimi değiştirmek hep aklımdaydı. Triger zincirinin değişimi sırasında değiştiririm diye değiştirmemiştim. Zincir değişimi yapalım mı diye hangi ustaya sorduysam ses yaparsa değiştiririz ses yapmadan kopmaz dediler. Okadar ustanın bir bildiği vardır diye triger değistirmediğimden pompayıda değiştirmeyi ihmal ettim. Allah'tan orjinal pompa 150 bin dayandı. Uzun yola çıktığımda sorun cikartsaydi büyük masraf açılacaktı. Ucuz kurtulduk. Bu arabayla 60 bin daha devirirmiyim bilmiyorum ama nasip bu arabayı kullanmaksa kesinlikle 60 bin km sonra değişim yaparım. Graf iyi deselerde orjinal gibi 150, bin gitmez sanırım :)

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir şey sormak istiyorum. Şu genleşme kabında su çizgi hizasında olması gerekiyor. Aşağısı zararlı. Yukarısında olduğunda ise kendisi atıyor. En azından atması gerekiyor. Peki atmazsa ne olur?

Bu akşam işten çıkarken saf su ekledim ve yaklaşık 13 km kullandım arabayı. Herhangi bir atma felan olmadı. Sanırım kapağın değişmesi gerekiyor.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir şey sormak istiyorum. Şu genleşme kabında su çizgi hizasında olması gerekiyor. Aşağısı zararlı. Yukarısında olduğunda ise kendisi atıyor. En azından atması gerekiyor. Peki atmazsa ne olur?

Bu akşam işten çıkarken saf su ekledim ve yaklaşık 13 km kullandım arabayı. Herhangi bir atma felan olmadı. Sanırım kapağın değişmesi gerekiyor.

Öyle bi kural olduğunu düşünmüyorum. Yok agzina kadar dolarsa tahliye devreye girer. O cizginin az ustu alti pek sikinti yaratmaz