Turbo Hatası P0299

MerivaB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
1,4 Turbo yeni Meriva aracım var. Bu bölüm daha aktif olduğundan bu kısıma yazma ihtiyacı duydum.
Aracım bir süre önce yolda giderken arıza lambasını yaktı. Hata kodunu okutunca P0299 yani turbo basıncı düşüklüğü uyarısı verdiğini gördük. Turboya dair parçalarda gözle görülen bir sıkıntı yok ve aracı kilitleyip açınca uyarı kayboluyor. İlk uyarıyı verdiği anda çekiş düşüklüğünü hissediyorum ancak hata uyarısı geçince normale dönüyor. Sürekli de yapmıyor bu uyarıyı. Örneğin yokuş yukarı giderken 6. vitesten 5. vitese düşmemin gerektiği ancak düşmediğim durumlarda bir kaç defa rastladım. Benzer sorun yaşayan ya da yorum yapabilen var mı ? Bulunduğum yerde servis yok, bu yüzden henüz yetkili servise gidemedim.

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Turbo Hatası P0299

benim aracım 1.3 dizel... bende hiç arıza ışığı yanmadı... sorunumun çözümü için çok uğraştım... turbo basıç sensörü değişti... araç 4 ve 5. viteste gaz yemiyordu...turbo açmıyordu yani...herzaman yapmıyordu...

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

MerivaB link' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
1,4 Turbo yeni Meriva aracım var. Bu bölüm daha aktif olduğundan bu kısıma yazma ihtiyacı duydum.
Aracım bir süre önce yolda giderken arıza lambasını yaktı. Hata kodunu okutunca P0299 yani turbo basıncı düşüklüğü uyarısı verdiğini gördük. Turboya dair parçalarda gözle görülen bir sıkıntı yok ve aracı kilitleyip açınca uyarı kayboluyor. İlk uyarıyı verdiği anda çekiş düşüklüğünü hissediyorum ancak hata uyarısı geçince normale dönüyor. Sürekli de yapmıyor bu uyarıyı. Örneğin yokuş yukarı giderken 6. vitesten 5. vitese düşmemin gerektiği ancak düşmediğim durumlarda bir kaç defa rastladım. Benzer sorun yaşayan ya da yorum yapabilen var mı ? Bulunduğum yerde servis yok, bu yüzden henüz yetkili servise gidemedim.
Büyük ihtimalle turboya bağlı olan hava giriş hortumda çok ufak bir delik var bazı devirlerde bu delik hava kaçağı yapar ve basınç düşük hatası vermesine sebep verir.

MerivaB

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler cevaplar için.

İnş. dediğiniz gibi hortumdan kaynaklıdır. Araca LPG taktırdım yakın zamanda. Öncesinde hiç karşılaşmamıştım bu durumla. LPG ile ilgisi olabilir mi acaba ?