Turboyu rahatlatmak

aguldemir1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Aracıma blowoff taktırmayı düşünüyorum. Bunun sebebi turboda oluşabilecek ters basıncı absorbe edebilmek. Çıkacak ses önemli değil. Hatta sessiz olması tercih sebebim. Forumda araştırdığımda bir konuda bizim araçlarda dumpvalve olduğu yazıyordu. Dumpvalve blowoff un sessiziymiş pek bilgim yok.
Bu doğrultuda 2 sorum olacak;
1. Dumpvalf ile blowoff arasında turboyu rahatlatma noktasında fark varmı?
2. Fark olupda blowoff taktırmak istersem aracım otomatik olduğu için takılmasında sorun olurmu? (Blowoff gazdan ayağı çekince boşaltma yapıyormuş. Otomatik viteste bu durum olmasada en azından durunca devreye girer diye düşünüyorum. Bu düşüncemede olur yada olmaz diyenler çok oldu ama emin olmadan konuştukları için fazla önemsemedim.)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

mcnpl4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: Turboyu rahatlatmak

Dump valve ile aynı prensip ama blowun farkı ses. Otomatikte farkını bilemem ama küçük turbolarda basıncın yeniden artması zaman kaybı yaşatıyor denir ben çok bir fark olacağını sanmam. Muhtemelen kendi sisteminde de hava tahliyesi vardır diye düşünüyorum yoksa bile şunu gözlemledim kışın: pati çekerken gazı bırakınca gaz gitmeye devam ediyor seviyeli bir şekilde devir düşüşü söz konusu. O sırada hava girişi de mevcut ve bu sisteme ihtiyaç yokmuş diye düşündüm. Silindirlerdeki hava yakıtla devam ediyor olabilir ama pek öyle gelmedi gereğinden uzun sürdü gazın tamamen kesilmesi. Pedallar da kelebeklere direkt bağlı değil bence yumuşak kullanımda ani kelebek kapatma yakıt girişi engelleme yok. Bu benim gözlem ve yorumum serviste danışırsanız ve dedipim gibiyse bu sisteme pek gerek kalmaz

aguldemir1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mcnpl4' Alıntı:
Dump valve ile aynı prensip ama blowun farkı ses. Otomatikte farkını bilemem ama küçük turbolarda basıncın yeniden artması zaman kaybı yaşatıyor denir ben çok bir fark olacağını sanmam. Muhtemelen kendi sisteminde de hava tahliyesi vardır diye düşünüyorum yoksa bile şunu gözlemledim kışın: pati çekerken gazı bırakınca gaz gitmeye devam ediyor seviyeli bir şekilde devir düşüşü söz konusu. O sırada hava girişi de mevcut ve bu sisteme ihtiyaç yokmuş diye düşündüm. Silindirlerdeki hava yakıtla devam ediyor olabilir ama pek öyle gelmedi gereğinden uzun sürdü gazın tamamen kesilmesi. Pedallar da kelebeklere direkt bağlı değil bence yumuşak kullanımda ani kelebek kapatma yakıt girişi engelleme yok. Bu benim gözlem ve yorumum serviste danışırsanız ve dedipim gibiyse bu sisteme pek gerek kalmaz

İlginizden dolayı teşekkür ederim. Benim için ses olmaması daha iyi. Oem sistem yeterli ise blowoff taktırmaya gerekyok. Dediğim gibi benim önceliğim turbo ömrünü uzatabilmek.

mcnpl4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Avantaj sağlayabilir ama benim dediğim durumu da araştırun bence. Çünkü anlık yakıt gerçektem tutarlıysa o da böyle düşünmemi sağlıyor. Bir de eski nesil motor değil aniden kesme yapıp turboyu zorlayacağını düşünmüyorum. Ekstra uğraşa gerek kalmayabilir