x20xev gaz kelebegi ve rolante ayarlıyıcı temizleme :)

opelim2008

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewt arkadaslar devir 1000 ile 2000 arası gidip gidip gliyordu bu rolantedeyken oluyordu o tamırcıye git devir ayarlıyıcı degiscek oraya git tesisatında sorun var elektrik tesisatında digeri contan yanmiş heleki izmirin\bergama ilcesinde herşey olabilir arabanıza arkadaşlar bende araştırarak sorunun çözümüne ve yardım aldıgım merkez oto mustafa abi sayesinde allah razı olsun 1-2 kere bana telde yardımcı oldu tsk ediyorum yoksa bergamada yaptırsam 130 tl parça parası bide işçilik artık 50 olur 100 olur yani bana en aşarı 200 tlye bulcaktı + bunun yaninda hava sensörün arızalı diyenleri saymiyorum bile :) şimdi gelelim anlatıma

malzemeler
1- balata spreyi
2- 5 numara alyan anahtarı
3- düz tornavida,pense
4- vidalara göre lokman anahtar hatırlayamadım için numarasını yazamadım şuan
5- dondurma kapı ( ben motorun üstünde temizledim oyuzden )
6- diş fırçası

şimdi gaz kelebegini sökuyuruz ilk baş kırmızıyla işaretledim kelepceli yerleri cıkarıyoruz pinleri falan sökuyoruz arkadaşlar kolay bi işlem saten

sonra altrafa işaretledigim yerleri sökuyorsunuz arkadasşlar

şimdi geldik esas yere burayı soktukten sonra cekmişm özür dilerim daha dogrusu cekmiştim ama makına kaydetmemis şimdi kırmızıyla işaretledigim hortumları bir pense yardımıyla yerinden cıkarıyoruz arkadaşlar kolay saten,sonrada 5 numaralı alyans anahtarını alıp mavi yerlerdeki 2 vidayi cıkarıyoruz bu vidaları cıkarmamız lazım yoksa cıkmıyor yerinden gaz kelebegi bu benzin demirini falan tutuyo motora giren onları alyans anahtarınla acıp cıkarıyoruz daha sonra tam sokcegiimiz yere geliyoruz gaz kelebegi 4 adet vida tutuyo uygun lokman anahatarla siyahla isaretledigim yerleri sökuyoruz vidaları kaybolmasın die düzgün bi yere koyun arkadaşlar ben çok kaybediyorum :) sonra gaz klelebegini yavaşça yerniden cıkıyoruz

çıkarılmıs hali aşagida

ve pisliklere bi bakın arkadaşlar sözde bergamada kardeşler oto bunu temizlemişti 1 ay önce :mad:

daha sonra devir ayarlayıcısını cıkarmak için 5 numaralı alyans anahtarıyla gene sokuyoruz arkadasşlar kırmızıla işaretledigim vidaları 2 adet var biriside aşagıda yavaşça çıkarıyoruz dikkat edin içinden ayırdıktan sonra conta cıkıcak onu düzgünce bi yere kaldırın arkadaşlar

şimdi bakın arızalı rolante ayarlıcısının pisligene bi bakın lütfen sözde 1 ay önce temizlendi

şimdi geldi iş rolante ayarlayıcısını ayırmaya kırmızıla işaretledigim yerde 2 adet vida var bunu düz tornavita ileayırın birbirinden

daha sonrada motor kısmını deilde diger kısmını bol bol içini dısını bir dış fırçası ve balata spreyiyle temizliyoruz ben 15 dakika uğraştım ama güzelce temizledim arkadaşlar temizlenmis resimleri asagıda arkadaşlar

motora gelince arada motorda tutaklık yapıyordu içeriye götürdüm odama 1 amper 12 volt adaptorun uclarına motora degtirdim tık tık dedi bu sefer uclarının yerlerini degiştirdim cıt cıt die degrdigim yerden kısa devre yaptı bu sefer sonra gene yerlerini degistirip artı eksının bidaha 12 volt voltaj verdim motor düzeldi :) içini acıp temizlemedim hem açması zor hemde dagıtabilirim die korktum bobinajcıya gitsem olurdu ama bunu sıkısan motorlara bobinajcıların yaptıgını biliyordum bende denedim düzeldi motor o yüzden cok üstüne düsmedim içini acıyım die :)
devam edelim sonra altına dondurma kapını koyup arkadaşlar güzelce gaz kelebegini temizledim gaz kelebeginin içine bosalttım balata spreyini ve diş macununyla nazik hareketlerle temizledim gaz kelebeginin üstünde hemen birde küçük bir hava deligi var ona özellikle dikkat edin arkadaslar bol bol sıkınkı temizlensin ordanda çok sorun cıkarıyo bu gaz kelebekleri alttada temizlenmis resimlerini koyuyorum kusura bakmayın temizleme esnasında fotograf çekemedim tek başıma oldugum için

ve tamamıyla boruları takıp topluyoruz işte aşagıda toplanmiş hali gaz kelebegi ve rolante ayarlayıcısının

ve arkadaşlar marş yapıb sonuca hemen bakıyoruz veeeeeee mutlu sonnnn

sizde benim gibi izmirin bergama ilçesinde oturuyorsaniz veya bizimm burda kardesim opelden anlıyan yok diyorsanız benim gibi bişiyler yapabilrsiniz arkadşlar yoksa arabaniz conta yaktıda olur beyni yandıda olur hersey olabilir inşallah yardımcı olmusumdur yardımlarından dolayı güzel forumumuza ve degerleri üyelerine binlerce kez teşekkürler :)))

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Konuyu sabitledim, resim çözünürlüğünü düşürürseniz sevinirim, iphone kilitlendi, diz üstü kastı. 1 ay önce gerçekten temizlenmiş olabilir, motorun üstü aşınmış zayıf ise 1 ayda yağ basar boğazı. Takip etmekte fayda var.

opelim2008

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
emre bey yarın ilk işim resimleri düzenlemek olucak bu arada opelle son 2-3 haftam satılıyor :(

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
birde ad soyad bölümünü yazarsanız güzel olacak ....

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
teşekkürler emrah bey :)

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Faydalı paylaşım Teşekkürler

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güzel ve fotoğraflı bir anlatım olmuş. Servisler bu tür arızalar için öncelikle beyin gitmiş diyorlar al sana 1500 tl masraf, olmadı buji, buji kablosu, bobin değişimi, al sana bir beşyüz daha. Oldumu 2.000, sonrasında ise bu yaptığın işlemi yapıp müşteriye veriyorlar. Kafadan 1000.-TL kar, yazık günah. Sonra da opel problemli araba oluyor opeli suçluyorlar. Halbuki çözümü çok basit bazı sorunların. Yeter ki biz biraz ilgili ve araştırmacı olalım.

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende aliağa da ne sorunlar yaşadım anlatamam en ufak bişey için izmire git gel yaktığım benzin yetti zaten. en sonunda aliağa da enver özdemir özel opel servisi ile tanıştım izmirden özüm opel aracılığı ile. şimdi sürekli oraya gidiyorum çok memnunum bergama aliağa arası yakın eğer sorunun olursa aliağa sanayide enver özdemir özel opel servisi ve opel parçacısı var tavsiye ederim.

alperx20xev

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı işlemi bende 3 ay önce yaptım 2 yılda bi yapıyorum benimki çok kirlenmiş balata spreyide yetmedi tinerle temizledim sorun olmadı ama temizliği evde yapmayın sonra bir saatte lavaboyu temizlemek zorunda kaldım .)