Yakıt Hesaplama Yöntemi (Bilmeyenler için)

frht92

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok yararlı bir paylaşım , teşekkürler.

Dimo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıt ikmal ışığı yöntemi gerçekten mantıklı depo fulleme şansı olmayan arkadaşlar için kolaylık sağlayacak. Tabi ışığı iyi takip etmek gerekli

aztekler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu kadar uğraşmaya gerek yok kaç liralık yakıt aldıysan yaptığın km böl

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aramızda halâ yakıt hesaplamayı bilmeyen arkadaşlar var.
Onları bilgilendirmek amacıyla açtım bu konuyu.
Bu yöntemin çok basit yolları var.

1- Öncelikle aracımızın deposunu dolduruyoruz, km sayacı sıfırlıyoruz. (Benzin,LPG,Dizel farketmez)
2- 100 km yol gidiyoruz (Tam 100 km olması önemli değil, fazla veya eksikte olabilir)
3- Tekrardan depomuzu dolduruyoruz.
4- Diyelimki araç 30 TL yakıt aldı ve km sayacında da 106 yazıyor. 30/106=0,28... Yani aracınızın km başına tükettiği yakıt miktarı 28 kuruş...
5- Peki aracım 100 km'de kaç litre yakıt tüketti diyorsanız?
Km başına 28 kuruş yakan bir araç, 100 km'de 28 TL yakar.. 28 TL'yi yakıt fiyatına bölerseniz (örn.benzin 5 TL) kaç litre yaktığını hesap etmiş olursunuz.. 28/5= Araç 100 km'de 5,6 litre benzin tüketmiş oluyor...

Ben aracımın deposunu dolduracak kadar zengin değilim ne yapmam lazım diyenler için de bir yöntemim var;

1- Benzinli ve dizel kullananlarda biliyosunuz yakıt ikmal ışığı var araçlarımızda. Bu yakıt ikmal ışığı yandığında gidip yakıt alıyoruz, diyelimki 50 TL.
2- Km sayacını sıfırlıyoruz
3- Yakıt ikmal ışığı tekrar yandığında sayaca bakıyoruz
4- Diyelimki sayaçta 205 km yazıyor. Aldığımız yakıt miktarını bu km'ye bölüyoruz. 50/205=0,24... Aracınız km başına 24 kuruş tüketmiştir...

Bilmeyen arkadaşlar için yararlı bi konu olduğunu düşünerek açtım.
1. yazdığım yol her zaman daha sağlıklıdır.
Bir yanlışım olduysa düzeltin.
Keyifli forumlar...
Sen bu işi bildiğinden eminmisin. LPG icin asla böyle bir hesap Yok. İkincisi gösterge lambasına göre hesabı da ilk kez sende duyum. Lpg deposunu tam bitirir gider 20 liralık lpg alırsın. Bitene kadar kullanır kaç km gittiyse hesabını ona gire yaparsın.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
elbette tam bitirip ölçmek iyidir ama deponun dibindeki (varsa) yakıttan gelen tortu filtreye gitmesin diye çok yapılmaz.

yolda kalmak pahasına lpg de ölçüm yapılır belki ama dizelde çeyrek depo altına düşülmemesi gerekir.

Kamalah

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt Hesaplama Yöntemi Bilmeyenler için

bu ürünün satıcısına aşağıda yazdığım soruları sordum. integraların alternatörünün ürettiği akım değeri kaç amperdir? servis kitabında bulamadım. ve aracın normal kullanımda ki aküden çektiği akım değeri ne kadar dır? bu bilgileri bilen varmı?

- su deposu olarak kullanılan deponun hacmi ne kadardır?
- su deposu motor kısmına mı monte ediliyor?
- kışın donmalara karşı koruması nasıl sağlanıyor?
- dakikada 1-2,2 lt hidrojeni ne kadarlık bir su hacminden sağlıyor?
- Yakıt hücresi 16-20 amperde dakikada 1 litre , 35-40 amperde dakikada 2,2 litre hidrojen gazı üretebilmektedir. bu farkı sağlayan farklı türde yakıt hücresi bulunmakta galiba doğru mu?
- 16-20 ve 35-40 amper arası bir çalışma
sağlamak için bu amper araçta nasıl sağlanıyor?

ababanov

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen Emre abi haklısın. Yakıt uyarı lambası da yaklaşık bir değer verir diye yazdım, ilk yöntem en doğrusu. Lakin benzin oldu 5 TL abi, 50 litre alsa 250 tl büyük para :D

bi bakayım diye girmiştim yemin ediyorum ağlamamak için zor tutuyorum kendimi :( benzinin 5 tl olduğu zamanlardan güzel bir anı yaşattınız tşkrler ahmet bey :)

'' EPGİS açıklaması ile 24 Aralık 2019 gecesi itibariyle benzine 16 kuruş zam yapıldı.

Zam sonrası İstanbul'da 6.86'TL olan benzinin litre fiyatı 7.02 TL'ye yükselecek. Ankara ve İzmir'de ise ortalama 6.95 olan benzinin litresi 7.11 TL'ye çıkacak.""