Yeni Yavru; Opel Astra Edition Plus

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yine biraz geç kalsam da sonunda konuyu açacak zaman buldum öncelikle herkese iyi forumlar.. Bu bölümde uzun bir süre önce en son pick-up konumu açmıştım.. Bağ evi projemizi bitirdik ve aracı bir buçuk sene kadar keyif için kullandık tabii ticari olmasından kaynaklı dezavantajları (şehir merkezlerine giriş, kasko ve sigorta fiyatları, yaşadığım manevra ve park sorunlarım ile özellikle bakımlarının tuzlu olması (8,5 lt yağ alıyordu yetkili servisten çıkarmama isteğim yüzünden çıkan hesabı siz düşünün :D ) ve fazla yol yapmamamız sebebiyle yaklaşık 17000 km kullandığım yol arkadaşımı değiştirmek durumunda kaldım.. Aracımı satarak piyasa araştırmasına başlayarak duruma göz gezdirdim ikinci ellerin sıfır araç fiyatlarını geçmesi sebebiyle en mantıklı seçeneğin sıfır araç olduğuna karar verdim. Astra Sedan, Corolla ve Egea arasında kaldık.. Her üç aracı da geçtiğimiz yıllardan kullandığımız için kafamda az çok kararım belliydi ama yine de her üç markanın bayilerine giderek araçları tekrar görme ve düşünme fırsatı yakaladım. Egea'da kullandığım 2016 versiyona göre Easy pakette konsolu değiştirilerek yumuşak malzeme kullanılmış ve kalite algısı biraz daha yükseltilmişti, Corolla ise yeni kasasını piyasaya sunmuştu ancak içim ona da ısınmayarak (kalite algısı biraz düşmüş sanki eski kasaya göre) son olarak Opel bayisinin yolunu tuttum.. Alacağım aracı bulmuştum :) Manyetik gri renginde ellerinde tek kalan plazadaki Astra Sedan'a Lpg montajı ile Necvox ekran montajı yapılmıştı ve teslime hazır vaziyetteydi.. Güzel bir fiyat aldım ve işlemleri başlattık ekstra olarak üzerine cam filmi ve kaput koruması yaptırdım. Kullanış olarak güzel ve rahat, yol tutuşu çok başarılı (yola zamk gibi yapışıyor desem yeridir), aracın tek handikapı ise kasasının ağır olması sebebiyle gücünü pek hissettirmemesi diyebilirim. Son olarak fotoğrafları da aşağıya bırakıyorum :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun Berkay, güzel günlerde kullan. Bence güzel bir tercih olmuş. Bende de aynı kasanın 1.4T otomatik olanı var. Aracın kasası geçekten ağır (1,5 tona yakın). Ağırlık kalkışlarda olumsuz olarak görünse de yol tutuşu açısından iyi. Kalkışlarda ve ara hızlanmalarda agresif davranılmadığı sürece yakıtı da iyi sayılır.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun Berkay, güzel günlerde kullan. Bence güzel bir tercih olmuş. Bende de aynı kasanın 1.4T otomatik olanı var. Aracın kasası geçekten ağır (1,5 tona yakın). Ağırlık kalkışlarda olumsuz olarak görünse de yol tutuşu açısından iyi. Kalkışlarda ve ara hızlanmalarda agresif davranılmadığı sürece yakıtı da iyi sayılır.

Teşekkür ederim Savaş Abim, daha iyisi senin olsun.. Yakıt olarak sakin kullanımda aşırı bir yakıt tüketimi yok 7-8 lt civarında geziyor, ağırlığı bi 100-150 kg daha hafif olsa demek ki ekonomik sınıf kadar yakacak :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben genellikle uzun yolda kullanıyorum, o nedenle 2017 model olmasına rağmen araç km daha 10.500 de. Uzun yolda fazla kasmadan kullanırım, o hali ile genellikle 100 km de 6 litre civarı benzin tüketiyorum. Bana göre 1,5 tona yakın ağırlığı olan 140 beygirlik otomatik vitesli bir araç için tüketimi makul seviyelerde.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aklıma geldikçe yaptığım ufak eklemeleri buradan güncelleyeyim.. Donanımımızda bulunmayan kaput altı izolatörü diğer adıyla kaput keçemiz eksikti.. Hem kaput açılıp kapanırken biraz daha tok ses almak ve H kasaya göre çok hafif olan kaputu az da olsa ağırlaştırmak, hem de izolasyona az da olsa katkıda bulunması için pek beklentim olmayarak montajı gerçekleştirdim.. Sonuç olarak motordan gelen ısıyı iyi tutuyor kaput fazla ısınmıyor ve ses konusunda beklediğimin üzerinde bir yalıtım sağladı...

Öncesi;

Sonrası;