1.6 otomatik şanzıman lpg perfomansi ?

milyoncubaba1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.6 otomatik şanzıman lpg perfomansi ?

GNSpower link' Alıntı:
Valla ben hiç dertlenmem bilgi paylaşımında, sonuçta bildiklerimizi paylaşıp birbirimizden öğrenmek için buradayız. Bende Corsa alacak olsam herhalde on bin tane soru size sorarım, mühim olan tecrübelerden faydalanmak. (:)

Ve dediğim gibi ayrıntılara eğilmek iyidir, kısa süre kafa yorarak sıkıntı çekmek uzun süre o sıkıntıyla karşılaşıp boğuşmaktan iyidir. :)

aynen öyle aynı dili konuşuyoruz az buz paralar değil aldıktan sonra camdan aracı izleyeceksem anlamı yok :) arkadaşın yorumu beni tatmin etti ama daha ayrıntılı bilgi almam lazım

AIRTECH1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

milyoncubaba link' Alıntı:
İşte aradığım cevap :) açıkçası bende landirenzo düşünüyorum tandıgım bi yer bana 1700 lira fiyat verdi az önce. otomatik olması nedeniyle çok çekimser yaklaşıyorum bu araca. çünkü hiç otomatik araçta lpg tecrübem yok. manuelde milyonlarca yorum yapabilirim :)
şehir içi trafikte ortalama tüketiminiz nedir krs bazında

Şehir içi şehir dışı karışık ortalama tüketim hesabı yapmadım açıkçası tüketim performansını genellikle uzun yolda ölçüyorum. Ancak Active Select olması nedeniyle şehir içi tüketimin manuellere göre fazla olduğunu söyleyebilirim

mrt54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
u1312.hizliresim.com

aynen öyle aynı dili konuşuyoruz az buz paralar değil aldıktan sonra camdan aracı izleyeceksem anlamı yok :) arkadaşın yorumu beni tatmin etti ama daha ayrıntılı bilgi almam lazım

Alıcağın Arabayı Merakla Bekliyorum Bu Kadar Araştırdıktan Sonra Nasıl Alıcan
Sanki Bana Vazgeçcen gibi Geliyo :D

milyoncubaba1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

AIRTECH link' Alıntı:
Şehir içi şehir dışı karışık ortalama tüketim hesabı yapmadım açıkçası tüketim performansını genellikle uzun yolda ölçüyorum. Ancak Active Select olması nedeniyle şehir içi tüketimin manuellere göre fazla olduğunu söyleyebilirim

soracağım soru şu aslında lpg depon kaça fulleniyor ve kac km gidiyorsun sehir içi ve şehir dışı ?
benim için en önemli hesap bu.
aracı nasıl kullandığında önemli tasarrufa dikkat ediyor musun ?

milyoncubaba1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

mrt54 link' Alıntı:
Alıcağın Aravayı Merakla Bekliyorum Bu Kadar Araştırdıktan Sonra Nasıl Alıcan Sanki Bana Vazgeçcen gibi Geliyo :D

hehe ben daha çok merak ediyorum :)
dediğim gibi manuel performansını sevdim aracın eğer bu araç olmaz ise manuel garantiiiii :)))) steeringwheel

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

15.000 km'dir Brc lpg kullanıyoum. Manuel vitesli aracım. Takdırmadan önce landirenzo yağlı sistemi çok araştırdım ama landi dışında hiçbir lpg uzmanı tavsiye etmedi. En son ankarada çok iyi bilinen ve sıfır araçlara lpg kiti takan sahibi makina mühendisi bir firmayla görüştüm. Bir mühendis olarak teknik detaylarıyla konuyu anlattı ve tatmin oldum. Yağlama kitinin motorda zararlı kuruma yolaçtığı ve subapları soğutmakla alakası olmadığını belirtti. Psikolojik olarak insanları rahatlatmak amacıyla takılan bir sistem olduğunu söyledi.

Otomatik vitesle lpgnin pek alakası yok zira lpg ile benzin arasında performans farkı yok. Lpg ile alt devirlerde daha performanslı hissediyorum ben. Benim tercihim sıkca şehiriçi kullandığımdan dolayı 1.6 atmosferik oldu. Şehirlerarası fazla yol yapıyorsanız kesinlikle 1.4 t alın. 1.4t uzun yolda ekonomik ama yoğun trafikte 9 litrenin altına pek düşmüyor.

Lpg tüketimi 30km ortalama hız ile 11 litre bende. Ankara'da lpg 2.75 TL ve km'de 32 kr yakıyor. Şehir dışında 120km hız ile 9 litre lpg yakıyorum yaklaşık 25 kuruş.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Ha birde ek olarak İstanbul'da dolaşan bir arabanın da kuruş hesabını alın, biliyorsunuz İstanbul'un trafiği genelde 3-5 ilin toplamına tekabül edebiliyor. (:)

AIRTECH1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

soracağım soru şu aslında lpg depon kaça fulleniyor ve kac km gidiyorsun sehir içi ve şehir dışı ?
benim için en önemli hesap bu.
aracı nasıl kullandığında önemli tasarrufa dikkat ediyor musun ?

Aracımda 35 Lt lik simit tank mevcut ama en iyi basan pompa 30-32 Lt. basar. Tekrar fullemek için deponun tamamen bitmesini hiçbir zaman beklemem. Fullerim, kullanırım, tekrar fulleyip doldurduğum fiyata kaç km yapmış ona bakarım. Birde bu ölçümü sağlıklı yapabilmek için fulleyip kullandıktan sonra tekrar aynı pompadan fullemek gerekir. Çünkü LPG de pompadan pompaya basınç ayarı çok değişiyor. Örneğin daha çok gaz basabilen bir pompadan fulleyip bir sonraki fullemenizi az basabilen bir pompadan yaparsanız. Yakıt tüketiminizin çok çok az olduğunu zannedersiniz ya da tam tersi durumda çok yaktığını zannedersiniz. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

milyoncubaba1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

AIRTECH link' Alıntı:
Aracımda 35 Lt lik simit tank mevcut ama en iyi basan pompa 30-32 Lt. basar. Tekrar fullemek için deponun tamamen bitmesini hiçbir zaman beklemem. Fullerim, kullanırım, tekrar fulleyip doldurduğum fiyata kaç km yapmış ona bakarım. Birde bu ölçümü sağlıklı yapabilmek için fulleyip kullandıktan sonra tekrar aynı pompadan fullemek gerekir. Çünkü LPG de pompadan pompaya basınç ayarı çok değişiyor. Örneğin daha çok gaz basabilen bir pompadan fulleyip bir sonraki fullemenizi az basabilen bir pompadan yaparsanız. Yakıt tüketiminizin çok çok az olduğunu zannedersiniz ya da tam tersi durumda çok yaktığını zannedersiniz. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

bende kesinlikle bu taktiği uyguluyorum lpg yi sürekli aynı yerden fullerim ortalama km hesabını bilirim bitmesine 10 km kala tekrar fullerim. ama ortalamamı öğrenmek için lpgyi sonuna kadar kullandığım bitirdiğim çok oldu. bu yüzden sordum denediniz mi diye. başta böle cok denedim ort tutturdum sonra kafama göre takıldım çok az şaştı trafikte olsam bile. çünkü ışık gördüm mü gaza basmam yokuşta boşlarım hızlanmasını beklerim kalkışlarda cok az pedala basarım vs. bi cok taktik var aklıma suan gelmeyen. en son c orsa ile 20 tl lik gaz ile 120 km gittim ve aracı sattım. otomatik araçta da kendim devrine göre vites arttırıp düşüreceğim manuel olarak ve 2000 2500 devir arasında kalıp sehir içi maksimum 100km hızla giderim oda radarsız yerlerde.