1.7 dti intercooler fan projesi

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Radyatör fanı değil ben aslında boost sensör'den yani map sensöründen gelen verileri baz alarak yapmayı düşünmüştüm.daha sonra intercooler'n sıcaklığı ile emme manifoldundaki sıcaklığın farklı olabileceğini düşünerekten(intercoolerın girişi ile çıkışı arasında bile sıcaklık farklı ) ntc ile sıcaklık değerine göre çalışan bir devre ve sıcaklığı hisseden ntc'yi intercooler'ın petekleri arasına monte ederek su pompasını çalıştıran bir devre tasarladım.Dediğiniz gibi kaputun altında su kabı ve pompasını yerleştirecek müsait bir yer bulursam bu işlemi yapacağım.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
serviste yeni kasa dizel golfün intercoolerının üzerinde bir sensör gördüm.intercoolün çıkış kısmına koymuşlardı.sanırım sizin düşündüğünüz şeyi vw yapmış

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
tetikleme radyatör fanından alınırsa 92 de otomatik açar .ben lüzum görmedim .

abi senin sistem güzel bence hiç bozma benim intercooler biraz daha eni geniş olsaydı bende alacaktım fanlardan ama üst kısmı açıkta kalıyor

Radyatör fanı değil ben aslında boost sensör'den yani map sensöründen gelen verileri baz alarak yapmayı düşünmüştüm.daha sonra intercooler'n sıcaklığı ile emme manifoldundaki sıcaklığın farklı olabileceğini düşünerekten(intercoolerın girişi ile çıkışı arasında bile sıcaklık farklı ) ntc ile sıcaklık değerine göre çalışan bir devre ve sıcaklığı hisseden ntc'yi intercooler'ın petekleri arasına monte ederek su pompasını çalıştıran bir devre tasarladım.Dediğiniz gibi kaputun altında su kabı ve pompasını yerleştirecek müsait bir yer bulursam bu işlemi yapacağım.

yapılabilir ama aracın sistemine çok dikkat etmek gerek her araç elektronikle kurcalanmasına tolerans tanımıyor malesef bunu çok iyi ölçmek gerek eğer depoyu aşağıya koyup su soldurma boğazı için bir çözüm bulabilirseniz bizede haber verirseniz çok makbule geçer be sırf bu yüzden vazgeçtim bizim intercoolera fanda büyük geldi çok sinir oldu:)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi bunu nasıl yukarı uzatıcaz ki onu anlamadım birde hacmi küçük gibi benim akü altında 10 litrelik su bdonu alacak yer var ama bir işe yaramıyor

bu gordugum kadariyla yukari dogru uzayan ve su kacirmayacak boruya sahip. bu veya buna benzer bir bidon alip yukari uzayan borusu uygun yerden kesilip ucuna ayni capta esnek hortum kelepceleyip aku yanina veya doldurmak icin rahat ulasilabilecek yere uzatilabilir. boylece bidon gorunmeyen ulasilamayan yerde olsa dahi kaputu acip su doldurabilinir... gerisi zaten uygun su pompasi ve ince hortum puskurtme ivir zivir...

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lavaboların altındaki kıvrılabilir borularla bile uzatılabilir.Az önce kaputu açıp baktım kaputun altında bidon koyacak yer yok muhtemelen tampon arkası bir yerlere monte edilebilir.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
soğutma sıvısı bidonu gibi ısıya dayanıklı olmalı aslında 10 litrelik falan bulabilsek şanzımanın üstü uygun oraya koyup ısıya dayanıklı pcv boruyla yukarı çıkarılır ek yerinede sunfix yapıştırınca hiç kaçırmaz benim kafamdaki bidon dikdörtgen şekilnde 1 2 km içinde bitmeyecek bişey özellikle yazın güneye indirğimde uzun yolda ara sıra açıp aracı rahatlamak güzel olur fanı istememin nedeni buydu

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Zamanında başka bir proje için araştırmıştık. Uçlarda iseniz, araştırmanızı öneririm.
cryocooling.jpg

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu bayağı komplike bir sistem bana yazın sıcağında rampada ve sıkışık trafikte bir nebze de olsa serinletse yeter gibi geliyor.