1990'dan Yaşlılar Tedavülden Kalkıyor Mu?

Tolgahan43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 1990 ve daha Yaşlı Araçlar Yeni Yıl İtibariyle Tedavülden Kalkacak Diye Duydum... Bu Olayın Aslı Astarı Nedir Bilgilendirirmisiniz ???:confused::confused:

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Yok öyle birşey de, ÖTV hurda inidirimi falan birşeyler diyordu haberlerde geçen hafta.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Uygulamayı yakından takip ediyorum sanırım 93 model araçlara kadar hurda olması yönünde düzenleme söz konusu bu model aralığın da olan araçlar hurdaya bir şekilde ayrılacak. Ama geri de olan araç sahiplerini satmayan ve eski araçlara ise büyük miktar da vergi ve buna bağlı olarak da yüksek değer de sigorta primleri ödeme ile karşı karşıya kalmaları an meselesi.

Tolgahan43

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1979 Model Opel Ascona Almayı Planlıyorum.. Ancak Bu Uygulama Gerçekleşirse Kullanamadan Devlet Elmi Koyacak Şimdi :) Vay Anasını Arkadaş Yaaa :)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
1979 Model Opel Ascona Almayı Planlıyorum.. Ancak Bu Uygulama Gerçekleşirse Kullanamadan Devlet Elmi Koyacak Şimdi :) Vay Anasını Arkadaş Yaaa :)

:) Devletin el koyması diye bir şey yok. Koyamaz da ama devlet işi biliyor şimdi sıfır 1600 cc araç vergisi 827 TL devlet diyecek ki bilmem şu yaşa kadar araçların vergisi 1500 TL şu yaştan sonra vergisi 2000 TL diyecek yine sıfır aracın sigortası bu örnek rakam 400 TL ama 10 yaşın da olan aracın sigortası 700 TL 10 yaşından büyük olanların sigortası 1000 TL diyecek ve işte o zaman piyasa da ne kadar eski araç varsa hepsi Kırıkkale hurdalığın da olacak. Buda eski araçları temizlemenin en kolay yolu olarak görünmekte. Ama buna karşın klasik araçlar da bir düzenleme yapılması gerek ya değilse kurunun yanında yaş da yanmış olacak.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her zaman dediğim gibi.Avrupa değil ki burası adam yenisine kolay erişsin.Kural gelişmiş ülkelerden geliyor ama şartlar gelişmemiş ülke şartları..
Kısaca olmadığı için eski araca binenlere devlet diyorki " cebinde paran yok senin neyine 4 teker" .
Bunun yerine madem eski araçları azaltmak konusunda yapıyor bu işi , o zaman samimi ise teşviki arttırırsın.
İşin özü vergiyi arttırmak çözümü vatandaşa yıkmak , teşviki arttırmak ise çözümü devlet olarak ben getiriyorum demektir.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Buna benzer bir uygulamanın olması durumunda zaten eski araçlar bitecek bununla birlikte 5-10 bin arasında parası olup koşup araç alan kişiler de bitecek. trafik içinde dökülen araçlar ortadan kalkacak. Benzin tüketimi ve özellikle LPG tüketimi düşecek buda demek olacak ki buradan gelen gelir başka kalemden tahsil edilmeye çalışacak buda dedim gibi eski araçların vergilerinin yükseltilmesi ile olacak. Benim açıklamalardan anladığım bu.

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bencede kaldırsınlar hatta ortada ne kadar şahin , doğan , murat varsa toplansın arkadaş adamda ne göz ne kulak zevki bırakmıyorlar :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şahsen bende eski araçların trafikten kaldırılmasından yanayım. Ama burada ince çizginin belirgin olması gerek klasik araçlar bu uygulama dışında kalması gerek. Neticede bu klasik araçların bir özelliği fabrika çıkışı gibi durması elden geldiği kadar orijinal halleri bozulmuyor. Ama bu eski ve canına okunmuş araçların temizlenmesi gerek. Birde hiç kimse boşuna demesin ki para yok. Evet para var... hemde çok var... çelik jant almaya para var, film çektirmeye para var, vanalı eksoz taktırmaya para var, yayları değiştirmeye para var... demek ki para var. Ülkemizde her araç pahalı değil örnek Tata marka araçlar dacia araçlar sudan ucuz alsın binsinler. Bak bakalım bir daha aradan yardırarak giden o artistler bir daha aynısını yapacak mı?

myugurge

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şahsen bende eski araçların trafikten kaldırılmasından yanayım. Ama burada ince çizginin belirgin olması gerek klasik araçlar bu uygulama dışında kalması gerek. Neticede bu klasik araçların bir özelliği fabrika çıkışı gibi durması elden geldiği kadar orijinal halleri bozulmuyor. Ama bu eski ve canına okunmuş araçların temizlenmesi gerek. Birde hiç kimse boşuna demesin ki para yok. Evet para var... hemde çok var... çelik jant almaya para var, film çektirmeye para var, vanalı eksoz taktırmaya para var, yayları değiştirmeye para var... demek ki para var. Ülkemizde her araç pahalı değil örnek Tata marka araçlar dacia araçlar sudan ucuz alsın binsinler. Bak bakalım bir daha aradan yardırarak giden o artistler bir daha aynısını yapacak mı?

:bir: Eline klavyene sağlık Nadir abi çok güzel özetlemişsin gerçekten olayı

Saçma sapan şeylere gelince para var ama yeni araba almaya gelince paramız yok bunlar var ya tam sopalık yemin ediyorum :sopa: