2.elde garanti saçmalığı yorumlarınız

siezma

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi Geceler Şükrü Bey
önemli olan birbirimizi kırmadan düşüncelerimizi paylaşabilmek bunu da başarabildiğimizi düşünüyorum ☺

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et

arifpoyraz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Expertiz firmalarının ve galerilerin o kadar imkanı var, uzman personeli var onlar garanti veremiyorlar, sokaktaki vatandaş sattığı 2 el 180 bindeki arabaya nasıl garanti versin. saçmalık burada diyorum.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İzmir'de bir firma takas yolu ile aldığı ikinci el araçlara garanti veriyor. Ben iki arabayı takibe aldım.
1 nci araba 2014 model 100.000 km de Duster: 1 yıl/15.000 km garanti (+500 TL)
2 nci araba 2015 model 19.100 km de Sandero: 1 yıl/15.000 km garanti (+500 TL)

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Expertiz firmalarının ve galerilerin o kadar imkanı var, uzman personeli var onlar garanti veremiyorlar, sokaktaki vatandaş sattığı 2 el 180 bindeki arabaya nasıl garanti versin. saçmalık burada diyorum.

Bende öyle diyorum eğer ekspertiz de araç bedelinin %10 unu peşin verirseniz ben 1 yıl garanti veririm . Yoksa 150 tl ile sizin 100bin liralık alım satıma nasıl taraf olsun ekspertiz firması hatta bırakın 15 bin tl lik aracınız olsa bile neyine garanti versin ekspertiz firması.

Araca garantiyi satıcı verir, şurasında bu var bu yok diyen firma değil. Ne kadar güzel iş, aracın altını yıkat ekspertize gel 300 bindeki aracın km yi düşürt gir ekspertize arabanın yağını sütünü kullan sonra ver 150 tl ekspertize sok garanti ekspertiz yapan firmadan ... yakında insanlar Tüv Türk istasyonlarını dava edecek muayenesi yapılmış araç aldık arızalı çıktı diye halbuki Tüv Türk bu en uzman kurum :D

Mesela benim 460 binde Astra H ım, an itibari ile alana 25 bin km bakımsız servise gitmeksizin araca binme garantisi veririm . Aracını düzenli bakım yapan adam garanti verir , sistemde bünün üzerine zaten Bakan bey onu vurgulamış zaten :)

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
İzmir'de bir firma takas yolu ile aldığı ikinci el araçlara garanti veriyor. Ben iki arabayı takibe aldım.
1 nci araba 2014 model 100.000 km de Duster: 1 yıl/15.000 km garanti (+500 TL)
2 nci araba 2015 model 19.100 km de Sandero: 1 yıl/15.000 km garanti (+500 TL)

Yakında buna başlıyoruz Savaş abi , noktadan virgüle herşeyi analiz edilmiş garantili araç satışı yapacağız. 15 bin km / 1 yıl garantili 👍🏻

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Belli bir km'nin ve yaşın altındaki araçlara garanti verilebilir; 100 bini/2 yılı geçmiş arabaya fabrika garanti vermiyor vatandaş nasıl versin.

Ancak işin özünde vatandaşın korunmasından ziyade, Devlet kayıtdışılığı önleyerek ikinci elde dönen paralar üzerinden vergisini artırmaya çalışıyor gerisi hikaye.

İleriki yıllarda bireylerin birbirine araba satması bile yasaklanabilir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Belli bir km'nin ve yaşın altındaki araçlara garanti verilebilir; 100 bini/2 yılı geçmiş arabaya fabrika garanti vermiyor vatandaş nasıl versin.

Ancak işin özünde vatandaşın korunmasından ziyade, Devlet kayıtdışılığı önleyerek ikinci elde dönen paralar üzerinden vergisini artırmaya çalışıyor gerisi hikaye.

İleriki yıllarda bireylerin birbirine araba satması bile yasaklanabilir.

Kimse belli bir km yapmış, yıpranmış bir araca ille de garanti verilecek demiyor, konu yanlış anlaşılıyor gibi. Ben 25 senelik bir araca 10 senedir biniyorum. Arabanın benim zamanında boyanan yerleri var, ben bu aracı satarken alıcıya bunları söylemeyecek miyim? 10 sene içerisinde değişen parçalar hakkında alıcıya bilgi vermeyecek miyim? Kaportacı bile aracın değişen boyanan parçaları hakkında bilgi vermiyor mu? Ortada tespit edilen bir şey varsa bu durumu tespit/iddia eden kişi bunun arkasında durmayacak mı? Arkasında durmayacaksa o zaman durum çamur at izi kalsına dönmez mi? Ya da ben bu işten anlıyorum diyerek para karşılığı bu iş yapanlar değişen veya boyanan bir parçayı bilemezlerse aldıkları parayı kim bunlara helal eder? (hareketli parçalar için garanti zaten olmaz diyorum)

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Kimse belli bir km yapmış, yıpranmış bir araca ille de garanti verilecek demiyor, konu yanlış anlaşılıyor gibi. Ben 25 senelik bir araca 10 senedir biniyorum. Arabanın benim zamanında boyanan yerleri var, ben bu aracı satarken alıcıya bunları söylemeyecek miyim? 10 sene içerisinde değişen parçalar hakkında alıcıya bilgi vermeyecek miyim? Kaportacı bile aracın değişen boyanan parçaları hakkında bilgi vermiyor mu? Ortada tespit edilen bir şey varsa bu durumu tespit/iddia eden kişi bunun arkasında durmayacak mı? Arkasında durmayacaksa o zaman durum çamur at izi kalsına dönmez mi? Ya da ben bu işten anlıyorum diyerek para karşılığı bu iş yapanlar değişen veya boyanan bir parçayı bilemezlerse aldıkları parayı kim bunlara helal eder? (hareketli parçalar için garanti zaten olmaz diyorum)

Daha bugün bir müşteri geldi, aynen kendisine yaptığım açıklama .

Soru bu işlemde garanti nedir ?

Cevap , garanti yok dedim , burada biz aracın şuan ki durumu hakkında bilgi veriyoruz şeklinde açıklamayı takiben boya durumu hakkında açıklama yapıldı müşteriye .

Kendisinin asla göremeyecek olduğu bulgular :

- Sağ aks körüğü teker tarafı yırtık ve yağ kaçağı (lift üzerinde)
- Karter yağ kaçağı (Lift üzerinde )
- Turbo wastegate sorunu ve yağ kaçağı (Lift üzerinde tersten bakılarak)
- Aracın radyatör plastik alt muhafaza kırılmış ve kopmuş yerinde yeller esiyor.
- Sol ön çamurluk çekiç ile düzeltme
- Sol arka kapı ezik ve çizik
- Bagaj kapağı bisiklet taşıyıcı bağlanmasından dolayı boya hasarı
- bagaj kapağı tavan birleşimi bisiklet taşıyıcıdan dolayı boya hasarı ve paslanma
- Sağ arka kapı göçük ve çizik
- 6 adet motor arızası , 3 adet diğer ECU arızası
- yerinde yeller esen sağ kapı twitter
- Çalışmayan elektrikli sağ ayna ve kapı camı ve merkezi kilit
- Geri toplamayan emniyet kemeri
- Çalışmayan silecek suyu pompası
- Avrupa standartlarına uygun olmayan Arka Süspansiyon değerleri tutunma oranı %12 ve %19
- Frende sapma %38
- Tutmayan el freni
- Koblosu sökülmüş Hava Akış Metre buna bağlı aşırı yakıt tüketimi (kara duman)
- Hava kütle sensörü sökülmüş halde (sonradan kontrolde anlaşılmıştır) araç Dyno da 77kw olması gerekirken yazılım olmamasına rağmen 82kw çıkmıştır.
- Araç kütle sensörü kablosu yerine takıldığında arıza lambası yakmış ve Dyno üzerine alınarak test edilmek istenmiş ancak araç 2500 rpm geçmediği için test yapılamamıştır.
- Hava kütle sensörü sorunu ve buna bağlı zengin çalışma aşırı duman (ki kendisine bunun sensör sorunu olabileceği gibi motor beyni arızası da olabileceği anlatılmıştır.)

Şimdi aklıma gelmeyen bir kaç bulgu daha vardı.

İşte biz bunları buluyoruz yazıyoruz ama garanti vermiyoruz Savaş abi ...

Sonucu bilmiyorum alıcı ne yaptı ...