20-50w motor yağı??

astrax_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaslar Opet markalı 20-50w motor yağını aracımızda kullanırsak avantaj ve dezavantaj oluştururmu??Üzerinde benzin-lpg-dizel araçlar için uygundur yazıyor..Bugune kadar hep 10-40 kullandık..Bilgi sahibi arkadsların düşüncelerini bekliyorum...

astrax_35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım biraz ölçülern dışında bi yağ seçimi olmuş bu..
20-50w yanlış yazmışım..20w-50 olacak özr dilerim..ayrıca mod arkadaslar konuyu iptal edebilrler boşuna konu kalabalıklığı olmasın..

astra_njoy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biz bu motor yağını Ford'un ağır ticari ve hafif ticarideki dizel araçlarına kullanıyoruz. Tam sentetiktir. Aracınız için uygun olmayabilir.

Ozanulu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sadece başıma gelen bir olayı anlatayım arkadaşlar. Belki cevap olur. İzmire gidiyordum, yağımın azaldığını farketmedim, yolda 10w-40 yağ alacaktım ama hiç biryerde yoktu. Mecbur 20w-50 yağ ilave ettim. 10km gitmeden arabam 80i geçmez oldu. Sanki aracımda 3ton yük varmış gibi. Servisimi aradım ve bana yağı değiştirmem gerektiğini söylediler. en yakın serviste yağımı 10w-40 yarı sentetik opelin onayladığı mobil S den koydurttum. Sonuç mükemmel. bir yağın bukadar performansı etkileyebileceği aklıma bile gelmezdi.

moonwalker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Castrol 5w-40 Edge tam sentetik yağ kullanıyorum. Aracım için uygun mudur? Aracım 2001 Astra G şimdiye kadar bir sorun farketmedim.

LND

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
castrol magnetec 10-40 koyuyorum bende:)
3 kat daha saglıklı mı ney yazıyor...

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar

Bu motor yağlarındaki 10-40 , 20-50 gibi rakamlar neyi ifade eder???
Bu konuda bilgi verebilecek olan var mı???

orcinus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar

Bu motor yağlarındaki 10-40 , 20-50 gibi rakamlar neyi ifade eder???
Bu konuda bilgi verebilecek olan var mı???

Vizkositeyle alakalı yani akışkanlık. Motor yağları SAE seri numarasıyla sınıflandırılıyor. SAE ABD'de motorlu araçlar mühendisleri topluluğunun (Society of Automotive Engineers) baş harfleri. Motor yağlarının SAE standardı bu birlik tarafından düzenlenmiştir.S AE numarası küçük olan yağlar daha ince ve akıcı olur. SAE numarası büyük olan yağlar daha kalın ve az akıcı olur. Mesela w0 w=winter. kışın çalışan çok çok ince bir yağdır. en iyisi tam sentetik yağ kullanmaktır.

Son düzenleme: