2004 astra (G) 1.6 njoy araca en sorunsuz LPG hangisi?

20ahmet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar iki gündür bu konuyla ilgili tüm sayfaları okudum. Kafan iyicene karıştı. Benim araştırdığım kadarıyla önem sırası;

1.Takan ustanın kalitesi
2. Servis ağı
3. Marka

markalarda ise 1.landirenzo 2. Brc 3.Lavoto 4. Atiker
İstanbul avrupa yakasındayım. Yazları Amasya'dayım.

Landirenzo Amasya da servisi yok. Brc, Atiker ve Lavoto var.
Atıker çok memnun olan var ama bir o kadarla memnun olmayanlar var.
Brc aklıma yattı gibi, Lavota da olabilir gibi :)

Aracı alalı 2 gün oldu. Hemen karar vermek istemiyorum. Benzinli olarak şu anlık idare ediyorum.

Aklımdaki her şeyi yazdım. Sormak istediğim ise özellikle
1. 2004 astra (G) kullanıcıları hangi marka kullanıyorlar? Memnunlar mı?
2.2004 astra (G) den iyi anlayan İstanbul avrupa yakasında iyi bir Lpg ustası tavsiye edebilir misiniz?

1. önceliğim sorunsuz olması (tabi ki bilemeyiz ama tecrübeye göre)
2. önceliğim tamamen duygusal :)

Aklıma geldikçe daha soru eklerim. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler....

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İki sene önce Baykan marka yerli sistem taktırdım. Sonra da ayağım alıştı aynı sistemi iki arabaya daha taktım. İlk taktığım araca Valtek 30 orjinal enjektör ile takıldı. İkinci ve üçüncü de Matrix HS enjektörler ile takıldı. Servisinden ayar kablosunu da aldım. Bu sistemin üstün yanı devir algılamayı enjektör fişlerinden alıyor. Bence kalite ve performans olarak Matrix enjektörden daha iyisi yok. Benzin sinyalini benzin enjektörü gibi kopyalıyor.

İki arabaylada ikişer defa Ayvalıka gittik. Rutin bakımlar dışında hiç servise ihtiyacımız olmadı ama Baykanın da ülke çapında servis veren bayileri var. 1.4 ile 5. viteste 4000 devirde gittim. Benim araçta 30mm alçaltma, Sachs Performance yay ve amortisör seti var.

http://www.besta.com.tr/bayilerimiz_harita.php

Matrix HS enjektörlü 2000 model Opel Astra 1.4 ve 2001 Toyota 1.6 VVTi da performans benzinle aynı. Opelde LPG ile 20bin km yaptıktan sonra bujilerin ne zaman değiştiğini bilmediğimiz için değiştirdik, bujiler yeni gibi idi.

OBD2 bağlantısından long term fuel trim ve short term fuel trimleri de kontrol etmek ve ayarlarını herhangibir yerde yaptırmak mümkün. Ben kendim de ayarları yapabiliyorum.

LPG dönüşümünde ustanın işçiliği ve esnaflığı önemli. Sana tavsiye ettiğim yerdeki makina mühendisi Hüseyin Bey ve İsa Usta çok iyiler.

Son düzenleme:

20ahmet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İki sene önce Baykan marka yerli sistem taktırdım. Sonra da ayağım alıştı aynı sistemi iki arabaya daha taktım. İlk taktığım araca Valtek 30 orjinal enjektör ile takıldı. İkinci ve üçüncü de Matrix HS enjektörler ile takıldı. Servisinden ayar kablosunu da aldım. Bu sistemin üstün yanı devir algılamayı enjektör fişlerinden alıyor. Bence kalite ve performans olarak Matrix enjektörden daha iyisi yok. Benzin sinyalini benzin enjektörü gibi kopyalıyor.

İki arabaylada ikişer defa Ayvalıka gittik. Rutin bakımlar dışında hiç servise ihtiyacımız olmadı ama Baykanın da ülke çapında servis veren bayileri var. 1.4 ile 5. viteste 4000 devirde gittim. Benim araçta 30mm alçaltma, Sachs Performance yay ve amortisör seti var.

http://www.besta.com.tr/bayilerimiz_harita.php

Matrix HS enjektörlü 2000 model Opel Astra 1.4 ve 2001 Toyota 1.6 VVTi da performans benzinle aynı. Opelde LPG ile 20bin km yaptıktan sonra bujilerin ne zaman değiştiğini bilmediğimiz için değiştirdik, bujiler yeni gibi idi.

OBD2 bağlantısından long term fuel trim ve short term fuel trimleri de kontrol etmek ve ayarlarını herhangibir yerde yaptırmak mümkün. Ben kendim de ayarları yapabiliyorum.

LPG dönüşümünde ustanın işçiliği ve esnaflığı önemli. Sana tavsiye ettiğim yerdeki makina mühendisi Hüseyin Bey ve İsa Usta çok iyiler.

Hocam bu Baykan'ı astra Enjoy'da mı kullandınız? Bu markayı ben kombide duydum ama oto gaz olarak hiç duymadım.

fleet14

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sektörün en eskilerinden aslında. Kombi yapan Baykan firması borçla büyük yatırımlar yapmış 2008 krizinden sonra otogaz yapan ortaklar ayrılmış. Firmanın Baykan ürünü giderek piyasada silinmiş. Piyasadaki yerli ürünlere göre daha kaliteli aksamı var. Haziran ayında Toyotaya Atiker OBD2 ile 950TL iken Baykan ile 1150TL idi. Toyota yurtdışında LPG tavsiye etmiyor subap sorunu yapıyor. O yüzden iyi olsun diye paraya ve yola kıydım. Halkalıya goturdum. 43lt simit depo ile takıldı. Belki biraz daha büyük depo takılabilirdi.

Baykanın aksamındaki Matrix enjektörler, ECU filan ithal. Atikerde yerli oranı çok daha fazla. Bu modeller için Baykan ve Matrix enjektörler bence fiyattan bağımsız olarak en kaliteli ürün.

Astra G X14XE motorda kullandım. Sizin motor kodu Z16XE olmalı. Bu da aşağı yukarı aynı motor. Bir tek gaz pedalı tel değilde elektronik.

Hocam bu Baykan'ı astra Enjoy'da mı kullandınız? Bu markayı ben kombide duydum ama oto gaz olarak hiç duymadım.

gokhan.gungor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birkaç gün önce Maslak'ta Çevre Otogaz'da Landirenzo taktırdım. Aracın bakımını yaptırdığım ustaya sordum, orayı tavsiye etti. Montajı yapan arkadaşlar ne yaptıklarını biliyorlardı.

Problem çıkarır mı bilmiyorum ama aracın gidişinde herhangi bir değişiklik yok. Gazda mı benzinde mi anlaşılmıyor. Geçip geçmediği de anlaşılmıyor. Ne kadar yaktığı konusunda yorum yapacak kadar kullanmadım daha.

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
2004 Astra Elegance aracımızda 2008'den beridir Atiker kullanıyoruz. Yaşadığımız tek sıkıntı benzin pompasına röle atmışlar, bu da aracın teklemesine neden oluyordu. Araya araya zor bulduk sorunu. Bayağı uğraştırdı bizi. Hatta bir bobine mal oldu diyebilirim.

Yıllarca LPG'li araçlara bindim. Edindiğim tecrübe kesinlikle ama kesinlikle USTA, USTA, USTA...

1999 Vectra B 2.0 aracımda yine Atiker takılıydı. Gözümü kapatıp aracımı baştan ayağa teslim edebileceğim çok ama çok güvendiğim bir ustaya taktırmıştım kiti. 4 yıl sorunsuz bindim.

Arkadaşın 2007 Fabia'sında ise sözüm ona daha kaliteli bilinen BRC vardı. Sıkıntıdan kurtulamadı. Hala uğraşıyor.

Markalar elbette farklılıklar gösteriyor olabilir. Amacım belli bir markayı kötülemek, diğerini övmek değil. Fakat marka ikinci sırada yer alıyor. İlk sırada iyi bir usta belirleyin. O usta ne takalım derse onu taktırın bence...

Hayırlısı olsun.

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
The Italıan Job; Landirenzo! :cool:

Computerci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba ben 2003 Astra G Njoy aracıma 4 yıl önce BRC taktırdım bir dahada servise gitmedim :)) siz değerlendirin artık!

Computerci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
BRC merkez servis ist kagithane

HTC One cihazımdan gönderildi