2007 astra cdti motor freni

2007astra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu sıralar motor frenini bi hayli kullanmaya başladım ve bi takım sıkıntılar olmaya başladı.. acaba bu araçlarda motor freni kullanmak araca zarar verir mi ??

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne gibi sıkıntılar oldu?? daha önce bende duymuştum motor freni kullanmamanın sakıncalı olabileceğini söyleyenler olmuştu merak ettim şimdi.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Nasıl kullandığınıza bağlı, ince ince yük bindirmezseniz hiç bişi olmaz. Zincirlidir 1,3.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Aynen emre beye katılıyorum. En fazla baskı balatadan gider.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devrin aşırı yükselmesine müsaade etmediğiniz müddetçe motor freni kullanmakta bir sakınca yoktur.
ben her marka, model aracımda 30 yıldır kullanırım hiç bir sıkıntı yaşamadım.
rampa aşağı inerken en güvenli iniş şekli motor freni+gerektiğinde frenlerdir.
rampa aşağı inerken uygun viteste motor freni ile inerken motor devri dizelde 3.500, benzinlide 4.500 devir civarına yükselirse yapacağınız iki şey var.
birincisi bir vites büyütmek, vites büyüttüğünüz de hızınızı kontrol edebiliyorsanız yani emniyetli bir hızla inmeye devam edebiliyorsanız bu yolu seçersiniz.
ikincis;i ara ara frenleyerek hızı düşürüp makul bir hızla motor freni ile inmeye devam etmek. vites büyüttüğünüz de hız artacağı için tehlike yaratacaksa motor devri anılan devirlere yükseldiğinde frenleyerek hızı ve deviri düşürerek inmeye devam edersiniz.
araçta bir sıkıntı yoksa motor freni yani motorun kompresyona binmesi bir sıkıntı yaratmaz.
ancak motor freni ile inmeye başlarken dikkat edilecek husus; araç yüksek devirde veya hızda iken birden debriyajı bırakırsanız motora ani yük bineceği ve ani devir yükselmesi yaşanacağı için tavsiye edilmez.
araç tüksek devir veya hızda ilerlerken frenleyerek uygun vites ve hızla motor freni ile inmeye devam ettikçe bir sıkıntı olmaz.

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
ben sürekli kullanıyorum ki zaten 5.vitesten direk 3. vitese çekmediğiniz sürece sıkıntı olmaz diye düşünüyorum..

2007astra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplarınız için teşekkür ediyorum.. sıkıntılar diye kast ettiğim arabada silkeleme sorunu vardı fakat ilk çalıştırdığımda 2-3 kez yapıp bi daha yapmıyordu. şu an 1 ve 2. viteslerde 2000 devirde silkeleme yapıyor çoğu zaman.. silkelemeden kast ettiğim ayağım gaz pedalında sabitken sanki bir anda ayağımı gazdan çekip tekrar basmışım gibi davranıyo olması..

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
1.6 sport clio varken 5-3 4-2 yaptığım olurdu ne ben nede sattığım kişi sıkıntı yaşadı tabi bakımlarını zamanından önce yapardım