2007 corsa D lpg tavsitesi

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Atikeri 2012 corsa D 1.2 85 HP aracıma taktırdım , 2 yıl önce 1100TL ödemiştim. Atiker servisine sadece montaj için bide geçen gün muayene için belgeleri almaya uğradım :) (filtrelerini kendim değiştiriyorum) , şükür arıza ışığı falan yakmadı , ustası iyi olduktan sonra markanın ne olduğu hiç önemli değil . 2 yılda kendi ücretini çıkınca 8.500TL kar etmişim . Allah bereket versin :) Darısı başınıza...

hocam atikerin hangi modelini takdırdınız? şuanki yakıt sarfiyatınız nedir ortalama peki?

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam atikerin hangi modelini takdırdınız? şuanki yakıt sarfiyatınız nedir ortalama peki?

Tam olarak adını modelini bilmiyorum , LPG ustama güveniyorum aracımın marka modelini ve motor kodunu söyledim (kendisi makina mühendisi) oda bana bu olur dedi arıza ışığı yakmazsa 1.100TL ,yaksın sorun değil diyorsan bunu takarım buda 900TL dedi , ben arıza ışığı yakmayanı seçtim ve gerçektende yakmadı (babam arıza ışığı yansada olur demişti o 900TL olanı taktırmıştı oda 5 yıldır kullanıyor ve gerçektende arıza ışığı yanıyor :D )

Yakıt sarfiyatına gelirsek valla yalancı damgası vurabilirsiniz çunku bende aracıma inanmıyorum , her türlü test ettim , depoyu bitmişken fulleyip tekrar boşalttım falan herşeyi denedim :) Ama litresi 2.00TL den performanslı kullanım+Klima açık+yüklü halde iken 15 kuruş yakıyor (Isparta-Burdur-Antalya GitGel)
İzmir-Isparta arası 390KM de 50TL yakmışlığım vardır... :)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu obd li sistemlerden biri hakkında araç beynini yanılttığı ve araç fakir çalışıp siboplara zarar verebilme ihtimali varken dahi sistemin arıza yaktırmadığı söyleniyor. bu konuda araştırılmalı.. zira arıza lambası yanmadığı halde sibopları fakir karışım sebepli kavuruyorsa ileride büyük sıkıntı doğurur..

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu obd li sistemlerden biri hakkında araç beynini yanılttığı ve araç fakir çalışıp siboplara zarar verebilme ihtimali varken dahi sistemin arıza yaktırmadığı söyleniyor. bu konuda araştırılmalı.. zira arıza lambası yanmadığı halde sibopları fakir karışım sebepli kavuruyorsa ileride büyük sıkıntı doğurur..

Sibopları elimize alacağımız kesinken (benzinde bile) neden kendimi kasayım ki , ayrıca LPG ustam ''-Bu ayarlarla oynatmazsan siboplarına hiçbişey olmaz'' dedi. Ben zaten olacak diye düşünüp 1.000TL kenarıya attım en kötü sibopları çeliğiyle değiştirir devam ederiz diye düşünüyorum :)

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sibopları elimize alacağımız kesinken (benzinde bile) neden kendimi kasayım ki , ayrıca LPG ustam ''-Bu ayarlarla oynatmazsan siboplarına hiçbişey olmaz'' dedi. Ben zaten olacak diye düşünüp 1.000TL kenarıya attım en kötü sibopları çeliğiyle değiştirir devam ederiz diye düşünüyorum :)

orası ayrı bir konu magnezyum olayı falan tamamda birde aracın daimi olarak normalden çok fazla fakirde çalışması var... eğer gerçekten müşteri memnuniyeti adına arıza lambasını hileyle söndüren sistem bana göre motor düşmanıdır... donanımhaberde bahsediliiyordu. bulursam eklerim buraya faydası olur belki...

goksel_oz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2008 corsa 1.2 80 hp ( z12xep motor kodlu ) aracım var ve şuanda lpg ile şehir içi 76 TL ye depoyu dolduruyorum ve 450 Km yapıyorum. ( istanbulda lpg litresi 2 TL iken hesaplamıştım ) Yani şehir içi 16 kuruş yapıyor. Tüketimden çok memnunum. Lpg ile benzin arasında hiç bir fark hissetmiyorum. Sana tavsiyem hızlı bir enjektörlü sistem taktır. Bende akl marka kit var. Montaj sırasında enjektörleri romano'nun 1.3 ms hızındaki enjektörleri ile değiştirdiler ve kit obd 2 li olduğu için sürekli %5 düzeltme yapıyor. Aldığın markada muhakkak obd2 li sistem varmı diye sor. Bazıları ben kendim ayar yapıyorum obd2 ye ne gerek var diyebilir. Aldırış etme. Benim araç ile çok iyi ince ayar yaptık ama yol testi sırasında bilgisayarda ekrenda obd2 sürekli %5 gibi düzeltme yapıyor ve bu da benzin ile birebir aynı performansı almanı sağlıyor ( Arabanın ecu su ile sürekli konuşup otomatik olarak düzeltme yapıyor ) Akl nin kendi enjektörleri atiker ile aynı 3 ohm ( çoğu markada benzer enjektör var ) ayrıca romanonun enjektörleri tek tek ayrılabildiği için direk emme manifoltuna monte ediyorlar. Diğer türlü her bir enjektörü boru ile daha uzun borularla manifolta bağlıyorlar. Mesafe ne kadar kısa olursa o kadar gecikme az olur ve performans alırsın.( atiker, brc nin enjektörleri bu şekilde hortumlu) Bu sebeple enjektörleri değiştirdiler bilgin olsun. Son olarak söylemek istediğim sonuçta ekonomi için lpg bağlatıyoruz en iyi kaliteyi en ucuza sağlayan firmadan taktır. Montaj çok önemli iyi bir usta bulmalısın. İstanbulda isen Ayotogaz bulabileceğin en iyi firmalardan biridir.

Son olarak eklemek istediğim yavaş enjektörler yüksek devirlerde yetersiz kaldığı için benzin takviyesi yaparlar Bu da benzin sarfiyatını arttırır. Hızlı enjektörlü sistem kullanırsan 6000 devirde bile lpg ile devam eder.

Birşey daha var. Aracının motor kodu da çok önemli. Motor koduna göre aracın subaplarının magnezyum alaşımlı mı olup olmadığını anlarsın. Ruhsatta yazıyor. Eğer öyle bir motor ise yağlama sistemi ile subapların ömrünü uzatabilirsin. Tabi onun da çok detayı var. Bazıları faso fiso

goksel_oz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2008 corsa 1.2 80 hp ( z12xep motor kodlu ) aracım var ve şuanda lpg ile şehir içi 76 TL ye depoyu dolduruyorum ve 450 Km yapıyorum. ( istanbulda lpg litresi 2 TL iken hesaplamıştım ) Yani şehir içi 16 kuruş yapıyor. Tüketimden çok memnunum. Lpg ile benzin arasında hiç bir fark hissetmiyorum. Sana tavsiyem hızlı bir enjektörlü sistem taktır. Bende akl marka kit var. Montaj sırasında enjektörleri romano'nun 1.3 ms hızındaki enjektörleri ile değiştirdiler ve kit obd 2 li olduğu için sürekli %5 düzeltme yapıyor. Aldığın markada muhakkak obd2 li sistem varmı diye sor. Bazıları ben kendim ayar yapıyorum obd2 ye ne gerek var diyebilir. Aldırış etme. Benim araç ile çok iyi ince ayar yaptık ama yol testi sırasında bilgisayarda ekrenda obd2 sürekli %5 gibi düzeltme yapıyor ve bu da benzin ile birebir aynı performansı almanı sağlıyor ( Arabanın ecu su ile sürekli konuşup otomatik olarak düzeltme yapıyor ) Akl nin kendi enjektörleri atiker ile aynı 3 ohm ( çoğu markada benzer enjektör var ) ayrıca romanonun enjektörleri tek tek ayrılabildiği için direk emme manifoltuna monte ediyorlar. Diğer türlü her bir enjektörü boru ile daha uzun borularla manifolta bağlıyorlar. Mesafe ne kadar kısa olursa o kadar gecikme az olur ve performans alırsın.( atiker, brc nin enjektörleri bu şekilde hortumlu) Bu sebeple enjektörleri değiştirdiler bilgin olsun. Son olarak söylemek istediğim sonuçta ekonomi için lpg bağlatıyoruz en iyi kaliteyi en ucuza sağlayan firmadan taktır. Montaj çok önemli iyi bir usta bulmalısın. İstanbulda isen Ayotogaz bulabileceğin en iyi firmalardan biridir.

Son olarak eklemek istediğim yavaş enjektörler yüksek devirlerde yetersiz kaldığı için benzin takviyesi yaparlar Bu da benzin sarfiyatını arttırır. Hızlı enjektörlü sistem kullanırsan 6000 devirde bile lpg ile devam eder.

Birşey daha var. Aracının motor kodu da çok önemli. Motor koduna göre aracın subaplarının magnezyum alaşımlı mı olup olmadığını anlarsın. Ruhsatta yazıyor. Eğer öyle bir motor ise yağlama sistemi ile subapların ömrünü uzatabilirsin. Tabi onun da çok detayı var. Bazıları faso fiso

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ýmzamdaki aracýma geçenlerde Zavoli standard set takýldý. 1500 Tl 9 tks.

Ustam ki kendisine güvenim vardýr Obd li modelin ECU sunun Gaz ayarini yani benzinde olduðu gibi yapmadýgýný sadece Arýza ýþýði yaktýrmama gibi yanýltýcý bir özelliði olduðunu söyledi. Benim bu aracýmda yapýlacak dogru ayarlar ile arýza lambasýnin yanmayacaðý garantisini verdi.

Ustam daha önceki Astra G 1.6 2001 edition O.V. aracima da ayni sistemi takmýþtý ve satmadan önce sorunsuz 25.000 km yapmýþtým.

1000 km ye yakin kullandim arýza ýþýðý yanmadý. Þimdilik sorun yok..

Magnesyum alaþýmlý motor süpap larýnýn erime konusu da ayarlara ve kullanima baðlý olarak 40.000 ile 80.000 km arasýnda gerçekleþebilirmiþ.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çetinsayı bende duydum
atiker gold modelini tavsiye ettiler... nasıldır acaba? atikere hep bir soğuk kaldım ama 1400 lira fiyatı var... prince tecnomax 1700 lira... 300 lira için atikere değermi bilmiyorum dedim, adam atikerin gold modeli bu ama dedi obd II nin üzerinde bi sistemmiş
anlamadım yani..

hocam normal enjektörler işinizi görür gold a ekstradan 300-500 vermeyin bence. lpg yi zaten tasarruf için taktırıyoruz boş yere masrafınızı çoğaltmayın bence...

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
son ölçüme göre araç 11 lt yaktı.. ortalama 0,50 kuruş.. acaba fazlamı?? buna can dayanmaz lpg ye kesin geçeceğim bu ay sonu... artık atiker flan ne varsa taktıracağım :)