2500-3500 km arasında yağ değişimi hakkında

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 2500-3500 km arasında yağ değişimi hakkında

Kasım ևınar link' Alıntı:
Bir onceki aracim 2011 focusta 3500 kmde yag deyisimi yapmistim ve yag gri bir renk almisti,sanirim motordaki asinmadan dolayi alinunyum tozundan bu renkti

50-60 bin liralık aracınıza fabrika  basti yağ koymaz merak etmeyin..

kaldı ki; özellikle dizel araçlarda yağınızı değiştirip aracınızı 10-15 dakika çalıştırın ve yağı tekrar boşalttırın. yağınızın simsiyah olduğunu göreceksiniz. yani yağın kalitesi kullanım ömrü ile renginin bir alakası da yok.

gogoank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

turbo araç için hangi yağı öneriyorsunuz peki ?

Y

Yusufi

Bilgi Girilmemiş

Cosmo link' Alıntı:
50-60 bin liralık aracınıza fabrika  basti yağ koymaz merak etmeyin..

kaldı ki; özellikle dizel araçlarda yağınızı değiştirip aracınızı 10-15 dakika çalıştırın ve yağı tekrar boşalttırın. yağınızın simsiyah olduğunu göreceksiniz. yani yağın kalitesi kullanım ömrü ile renginin bir alakası da yok.

15 dk da yağı simsiyah yapan nedir acaba?

Y

Yusufi

Bilgi Girilmemiş

Cok iyi yaa  bravoo

orhanates

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yağın siyah olması görevini doğru yaptığı anlamına gelir

Yağın görevlerinden biride motorun için temizlemesidir zaten.

Yağ devamlı berraksa korkun evill2

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Eskiden motorlarda üretim sonrası oluşan çapaklar motorun ilk dönemlerinde yağa karışır ve piston ve gömleklerde aşınmaya neden olurdu. Yeni nesil motorlarda mikron seviyesinde hata payıyla parça üretiliyor. Metal çapağı minimum seviyede. Bu bakımdan ilk bakım öncesi yağ değişimini gerektirecek bir durum yok.

Üretim maliyeti açısından 1 liralık parçanın bile hesabını yapan üreticiler kesinlikle servislerde 1. sınıf yağ kullanmıyor. Üreticinin tavsiye ettiği özellikte Mobil marka yağ, servisin koyduğu GM marka yağdan çok daha kalitelidir.

Dizel motorlarda yağ hemen kararır, benzinlide biraz daha geç kararma olur.

Motor yağının sağlığını yağ çubuğunu çekerek baş parmak ve işerat parmağı arasına yağı alarak kontrol edebilirsiniz. Yağ kaygan ve yapışıyorsa sorun yoktur. Özeliğini kaybetmiş yağ su gibidir, tortuludur.

yasincan51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende aracı ilk aldığımda 1000 km değiştireyim demiştim. öncesindede sitede akıl danışmak sebebi ile yazdım sağolsun arkadaşlar bilgilerini paylaştı ve aklıma yattığı için bende değiştirmekten vazgeçtim. şimdi 10000 km olmasını bekliyorum

spitemre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Eskiden motorlarda üretim sonrası oluşan çapaklar motorun ilk dönemlerinde yağa karışır ve piston ve gömleklerde aşınmaya neden olurdu. Yeni nesil motorlarda mikron seviyesinde hata payıyla parça üretiliyor. Metal çapağı minimum seviyede. Bu bakımdan ilk bakım öncesi yağ değişimini gerektirecek bir durum yok.

Üretim maliyeti açısından 1 liralık parçanın bile hesabını yapan üreticiler kesinlikle servislerde 1. sınıf yağ kullanmıyor. Üreticinin tavsiye ettiği özellikte Mobil marka yağ, servisin koyduğu GM marka yağdan çok daha kalitelidir.

Dizel motorlarda yağ hemen kararır, benzinlide biraz daha geç kararma olur.

Motor yağının sağlığını yağ çubuğunu çekerek baş parmak ve işerat parmağı arasına yağı alarak kontrol edebilirsiniz. Yağ kaygan ve yapışıyorsa sorun yoktur. Özeliğini kaybetmiş yağ su gibidir, tortuludur.

+1