5W 30 dan 0W 40 a geçeyim mi?

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, Astra cdti aracımın yağ bakımları yaklaşıyor. Bir önceki bakımda GM in 5w 30 yağı kullanılmış. Ben ise bu bakımda Mobil 1 ESP 0w 40 kullanayım istiyorum. Ne dersiniz? Yağ değiştirilmesi pek önerilmiyor ancak GM in yağlarının durumu da ortada... Fikirlerinize danışmak istedim... Teşekkürler...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değiştirin sorun olmaz, sizin araçta partikül filtresi yok ondan mobil1 new life 0w40tan farkı olmayanacktır esp 0w40ın bilginiz olsun.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değiştirin sorun olmaz, sizin araçta partikül filtresi yok ondan mobil1 new life 0w40tan farkı olmayanacktır esp 0w40ın bilginiz olsun.

ESP 0 40 ın opelin geçmişe yönelik spesifikasyonlarını yani DPF siz araçlarında ihtiyacını karşıladığını okudum açıklamasında. New Life ın böyle bir özelliği var mıydı hatırlamıyorum. Ancak demek istediğiniz sanırım ikisinin de birbirinden farkı olmadığı. Eğer özellikle New Life öneriyorsanız, onu da inceleyeceğim...

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Mehmet bey size boşuna fazla para vereyin demek istemiş bence haklı, ama artık üreticiler yani yağ üreticileri benzinli araçlardaki katalik konvektörün ömrü açısından ESP (emmision system protection) yağ öneriyor. Alınabilir yinede...

Bunun için mobilin sitesine bakabilirsiniz...

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
new life 0/40 kullanıyorum gayet iyi:bir:

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Evet, aralarında oldukça fazla fiyat farkı var. Sanırım ben de New Life kullanıcam. Çok sağolun..

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Esp bulmak imkansız gibi.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlk çıktığında sanırım öyleydi. Bursa distribütöründe sordum bugün. Elimizde var dedi. Ancak fiyatı bana pek cazip gelmedi. İnternette daha uygun fiyata bulabiliyorum aynısını. New Life ı Mobil'in sitesinde okudum ancak kapsamlı bir bilgi bulamadım. Hangi gereksinimleri karşılar vs gibi... Sadece Gl 25 di sanırım onu karşılıyor, tam olarak bilemiyorum. Sadece en ileri ürünümüz demiş. ESP ise daha kapsamlı ve özellikle Opel için uygun olduğu belirtilmiş. Kafam karıştı açıkçası...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP Dexos patükel filitresi olanlar içindir, Sizin aracınız için uygun olanı Newlife 0w40 dir boşuna arada 15tl fark ödemeyin

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence bazı arkadaşlar yanılgıya düşmüşler.
Ben bu konuyu çok araştırdım. Aynı araca sahibim ve bende GM 5W30 dan Mobil-1 0W40 ESP ye geçtim. Hissedilir bir fark oldumu dersen bunu anlamak çok zor. İlk başlarda elbette yakıt miktarında ve çalışmada rahatlama ve sessizlik oluyor. Bu bütün yeni yağ değişimlerinde olması gereken bir gelişme.
Ancak uzun ömür ve motorun korunması açısından belirlenmiş spesifikasyonlar var.
Bunlar laf olsun diye çıkarılmış spesifikasyonlar değil.
Bizim araçların olması gereken yağ standardı Dexsos 2 dir.
Dexos 2 standardını karşılayan yap 0W40 ESP dir. Eğer New Life bunu karşılıyor olsaydı yeni yağ çıkarmasına gerek kalmazdı.
Ben kafamın rahat olması için dexos 2 spesifikasyonlarını karşılayan Mobil-1 0W40 ESP aldım. 4 litresi 90 TL. New Life ne kadar bilmiyorum.
Açıkcası 35 bin liralık araca binip sonra 15-20 liralık makım masrafından kaçmak bana saçma geliyor.
Elbetteki seçim sizin tercihiniz.