800.000 KM'DİR REKTEFİYE GÖRMEMİŞ İ20 DİZEL

seriklimustafa

Kayıtlı Kullanıcı
32-Isparta
Siteyi ziyaret et
800.000 km'dir rektrfiye görmemiş Taksi olarak kullanılan 2017 model 1.4 dizel Hyundai İ20 ile karşılaştım.. Araç sahibine bunu neye borçlusunuz diye sordum.. Cevap olarak; 15.000 km aralıklarla, kaliteli filtreler ve kaliteli markalı yağlar kullandım.. Ve en önemlisi; Her triger zinciri değişimde motor antifirizini değiştirdim.. Yani motoru sürekli antifirizli şu ile kullandım dedi.. Ben arabamın uzun ömürlü olmasını bunlara bağlı olduğunu düşünüyorum dedi..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Aslında olması gereken bu. Benim bir araçtan beklentim en az 500K kilometre sorunsuz çalışmasıdır. Ancak bizim ülkemizde ki yanlış bakım zamanları nedeniyle veya bilgisizlik sebebiyle motorun ömrünü kendi elimizle kısaltıyoruz. Örneğin opel serisi araçların yağ soğutucusu sorununu hepimiz biliyoruz. Peki Avrupa da bu parçanın 120 bin kilometre de değiştiğini çoğu kişi bilmiyor. Biz arızalanmasını beklemeden müdahale etmiyoruz. Aynı şey devirdaim içinde geçerli, aynı şey ön ve arka düzen içinde geçerli, yine aynı şey şanzıman yağı içinde geçerli. Bu uzar gider... Hiç unutmuyorum bir şehirde oldukça popüler bir usta bana bunların şanzıman yağı ömürlüktür değiştirilmez dedi... Böyle birşey olabilirmi her akışkanın bir ömrü vardır. Avrupada yaşıyor olsak anlarım araçlara ortalama 10-15 yıl binip yeniliyorlar orası için bir nebze anlaşılabilir ancak ülkemizde 40 yaşındaki arabalar bile trafikte geziyor... İşin özü bende taksi şöfürü gibi düşünüyorum eğer aracınızın yağını suyunu düzenli değiştirirseniz, akışkanları zamanında yenilerseniz LPG sistemlerinden uzak durursanız gerçekten uzun ömürlü bir motora sahip olursunuz.

• Beğen
Tepkiler: Murat

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
kore arabalarının taksi olarak tercih edilme sebeplerinden biri de biraz daha dayanıklı olması. bir yağ su bakım vs eklenince milyona yaklaşmış.