ACİL - Anlık gaz kesilmesi !.. (tecrübe veya fikirleriniz)

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merhaba... aracım 1 haftadır 5. viteste 1-2 saniyelik gaz kesiyor.. düz yol veya yokuş farketmiyor... sabit bir hızla giderken, birden ayağınızı gazdan çekmiş gibi araç yığılıp sonra tekrar kendine geliyor... önceden arada sırada yapıyordu önemsemiyordum... şimdi hergün yapıyor !.. arıza ışığı yakmıyor... servise götürdüm.. baktılar normal dediler... geçici arıza vermiş dediler... saçma bi arıza( P0513)... bunun nedeni ne olabilir... daha önce başına gelmiş olanlar veya bu konuda bilgi sahibi olanlar.. lütfen bir fikir verin... 4 ay sonra garanti bitiyor... bu olay başladığı gün aracımı çalıştırdım çat çat ses geldi motordan..stop ettim tekrar aynı şekilde çalıştı... sanki sanki kutup başları şase yapar gibi ses... bunada normal dedi servis... özellikle sabahları öyle ses gelebilir dedi... yürütünce aracı ses kesildi zaten.... neyse onu bi daha yapmadı zaten... bence servis sallıyor gibi... nedir bu gaz kesme olayı... alt viteslerde sorun yok gibi... bu konuda bilgisi olan arkadaşlar... yardımlarınızı bekliyorum....
teşekkürler...

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: ACİL - Anlık gaz kesilmesi !.. (tecrübe veya fikirleriniz)

Manifolt olabilir. 

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:
arkadaşlar merhaba... aracım 1 haftadır 5. viteste 1-2 saniyelik gaz kesiyor.. düz yol veya yokuş farketmiyor... sabit bir hızla giderken, birden ayağınızı gazdan çekmiş gibi araç yığılıp sonra tekrar kendine geliyor... önceden arada sırada yapıyordu önemsemiyordum... şimdi hergün yapıyor !.. arıza ışığı yakmıyor... servise götürdüm.. baktılar normal dediler... geçici arıza vermiş dediler... saçma bi arıza( P0513)... bunun nedeni ne olabilir... daha önce başına gelmiş olanlar veya bu konuda bilgi sahibi olanlar.. lütfen bir fikir verin... 4 ay sonra garanti bitiyor... bu olay başladığı gün aracımı çalıştırdım çat çat ses geldi motordan..stop ettim tekrar aynı şekilde çalıştı... sanki sanki kutup başları şase yapar gibi ses... bunada normal dedi servis... özellikle sabahları öyle ses gelebilir dedi... yürütünce aracı ses kesildi zaten.... neyse onu bi daha yapmadı zaten... bence servis sallıyor gibi... nedir bu gaz kesme olayı... alt viteslerde sorun yok gibi... bu konuda bilgisi olan arkadaşlar... yardımlarınızı bekliyorum....
teşekkürler...

turbo hortumu delik olabilir devir yükseldikçe vakumlama etkisi artar eğer delik varsa vakumlama zamanında bu delikten kaçak yaparsa anlık güç kesintisi olur,ilerleyen zamanda delik genişler ve turbosuz araç gibi gider.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

ayrıca arıza kodunun anlamıda
P0513 İmoblizer Anahtar Sinyali Anlamsız :İmobilezir Sistemi/Röle

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
turbo hortumu delik olabilir devir yükseldikçe vakumlama etkisi artar eğer delik varsa vakumlama zamanında bu delikten kaçak yaparsa anlık güç kesintisi olur,ilerleyen zamanda delik genişler ve turbosuz araç gibi gider.

bu hortumu nasıl kontrol edebiliriz... az önce aracı test ettim... 170 hıza kadar çıktım... bu akşam öyle bişey yapmadı.... ama dün gece 3 defa yaptı... delik olsa herzaman yapması gerekmezmiydi...

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:
bu hortumu nasıl kontrol edebiliriz... az önce aracı test ettim... 170 hıza kadar çıktım... bu akşam öyle bişey yapmadı.... ama dün gece 3 defa yaptı... delik olsa herzaman yapması gerekmezmiydi...
delik küçükse vakumlama zamanı büzüşe bilir ve her zaman salmaz kendini bunu ancak serviste belirleyebilirsiniz.

budoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
delik küçükse vakumlama zamanı büzüşe bilir ve her zaman salmaz kendini bunu ancak serviste belirleyebilirsiniz.

teşekkürler... bu emme manifoltunda olamaz mı? 140 lık ların çoğu değişmiş sanırım... biraz sorunları okudum aynı gibi... bide hava debimetresi var... servisler sallıyo gibi yaa... herhangi bir arızası varsa garanti bitmeden değiştirmek istiyorum... bir de bu garantiyi uzatabiliyormuyuz...?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:
teşekkürler... bu emme manifoltunda olamaz mı? 140 lık ların çoğu değişmiş sanırım... biraz sorunları okudum aynı gibi... bide hava debimetresi var... servisler sallıyo gibi yaa... herhangi bir arızası varsa garanti bitmeden değiştirmek istiyorum... bir de bu garantiyi uzatabiliyormuyuz...?
evet uzatabiliyorsunuz ama normal garanti gibi her parçayı kapsamıyor bir nevi kasko şirketiyle anlaşmalı bazı durumları garantiye almış oluyorsunuz.

sallierim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
ayrıca arıza kodunun anlamıda
P0513 İmoblizer Anahtar Sinyali Anlamsız :İmobilezir Sistemi/Röle
immoblizer sıkıntısı gibi bir hata veriyorsa elektronik bir hata olabilir.servis ustanızın bişe yok diye göndermesine aldırmayın.imkanınız varsa başka servise götürün.aracın beyninde sıkıntı olabilir.

nerhal61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

budoka link' Alıntı:

Aracınız dizel olduğu için mekanizmayı çok bilemiyorum ama siz siz olun servise her götürdüğünüzde kayıt açtırın.

4 ay kaldı demişsiniz ama 18 aydan sonra garanti uzatılamaz diye biliyorum.

Mümkünse aracınızı başka opel servislerine de götürün. orada da arıza kaydı açtırın ve teşhis edilmesini isteyin.

yetkili ya da özel farketmez, arıza yoksa normal diyerek gönderirler. çünkü orta sınıf araç üreticisi (opel, reno, vw gibi) , üründen para kazanmak için arızaların garanti süresinde giderilmesini, yalnızca siz başvurduğunuzda gidermeye çalışırlar ki başvursanız bile derinlemesine araştırmadan bişey yok deyip gönderirler. Sonuçta olayı yalnızca bilgisayara bağlayıp ne yazdığını okumaktır yaptıkları. oysaki bu bir ilk aşamadır ve gerekirse aracın ilgili parçaları sökülüp dağılıp bakılması gerekir, buna da yetkili servisler pek girmezler. yaptıkları arıza ışığını söndürüp göndermek.

debimetre ile ilgil sanırım benim yazılarımı okudunuz.

garantisi biten aracım için küçük bir hukuki sürece başvurmak durumunda kaldım ve sonunda emme menifoldu olduğuna kanaat ettikleri üzere garanti kapsamında manifoldu değiştirecekler. (garantisi bitmiş aracımın)

geçmiş olsun ve kolay gelsin....