Acil, vectra c aracım çalışmıyor!!!

mehmet78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba
Aracım 2008 vectra , brc sıralı sistem lpg’li
Bundan yaklaşık 2 ay önce aracım geç çalışmaya başladı, sonra hiç çalışmadı, aracı tüpe alarak tamire gittiğimde benzin filtresinde sarımtrak parçacıklar gören ustalar benzin pompasını değiştirdiler, ancak sabahları nazlı çalışma problemi başladı bu sefer.
Tatil için tokata geçtim. Araç geç çalışıyor diye ustalara gösterdim. Bilgisayara bağladılar, şarz dinamosu arızası hariç ilgili olabilecek bir arıza gözükmedi, Benzin pompasını değiştirdiler, birde yarın sabah çalıştır dediler, akşam gittiğim yerde aracım hiç çalışmadı. 30-40 cikle bastım olmadı, aracı ertesi sabah tamirciye çektirmek zorunda kaldım. Bobine baktılar, bujilere baktılar, yok bulamadılar derken benzin pompasındaki 10-15 cm’lık lifle sarılı hortumunda delik çıktı, uçtaydı, azcık kesip tekrar taktılar, 4-5 gün aracım az nazlı çalışmaya devam etti. Dün 30-40 ciklede araba zor çalışınca (forumlarda lpg’dende kaynaklanabileceği yazdığı için) lpg’ciye gittim. Bi kabloyu söküp karşılıklı uçları (4*2) birbirine kısa devre yaptırdı. Gazı kapattı. Aracı çalıştık araba çalışmaya çalışıyor ama devir tutmuyordu, önce 10 devire yükseldi, sonra 5 devire düştü, sonra kapandı. Usta LPG şu an iptal, sorun benzinde dedi. Aracı tekrar çalıştırdık, bu kez gaza yüklendim. Zar zor gaz yedi, başka bi motor ustasına götürdü belki o bilir dedi. Motor ustası sesi duyunca hemen senin benzin ponpan arızalı dedi. Dedim bak bu zaten daha önce denendi, değil dedim. Ya denedikleri orijinal değildir. 150 tl’lik pompa orijinal olurmu dedi, ben orijinal takıcam (280 tl) bak nasıl düzelecek? dedi Taktı,( taktığı pompa ilk ustamın 150 tl ye aldığı aynı yedek parçacıdan ve ürün aynısı, nasıl kızmayım adamı salak yerine koyuyolar.) kontağa bastı araba hemen çalıştı, gazda problem yok gibiydi,sana bide wurth katkı koyacağım dedi. Koydu az yol yaptık, yolda araç lpg’ye geçtiği anda canavar gibi çalışyordu vs konuşurken dur dedi aklıma başka bişey geldi dedi,5 km yol yapıp döndük tekrar kapatıp açınca yine gaz yememeye başladı, derken artık arabam hiç çalışmadı. Cumartesi saat gece 2100 olduğu için aracı dükkanda bırakıp çaıktım. Usta beyinden yada enjektörlerden olabilir diyor ama aracım ikinci el km’siyle oynanmadıysa 82000’de enjektörler gitmiş olabilirmi? Sorun ne olabilir? Acaba direk yetkili servisemi götürse? Lütfen bilen birisinden yardım etsin,fikir versin...Teşekkürler.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yuh ya adamlar kaç defa benzin pompası değiştirmişler. ben 120 tl işçilik dahil bosch yazan pompa taktım 1 senedir maaşallahı var. hocam sen acil olarak opelden anlayan bir usta bul. yoksa deneme yanılma ile araba yapılmaz. yetkili servis değilde ankara istanbul gibi şehirlere gelme ihtimalin varsa özel servislerde baktır derim. hatta aydında özel ege servisi vardı bu forumun ustalarından onlar bu işi çözerler...

mehmet78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yuh ya adamlar kaç defa benzin pompası değiştirmişler. ben 120 tl işçilik dahil bosch yazan pompa taktım 1 senedir maaşallahı var. hocam sen acil olarak opelden anlayan bir usta bul. yoksa deneme yanılma ile araba yapılmaz. yetkili servis değilde ankara istanbul gibi şehirlere gelme ihtimalin varsa özel servislerde baktır derim. hatta aydında özel ege servisi vardı bu forumun ustalarından onlar bu işi çözerler...

Dostum İlk gittiğim muğladaki ustanın taktığı sanırım zaruriydi, filtrede sarımtrak motor parçacıklarını bende gördüm çünki,
Tokatta çalışmayıp gittiğim usta taktığı pompayı arızanın ondan kaynaklanmadığını anlayınca söktü yine benim taktırdığım yan sanayiyi taktı, taktığını geri aldı yani,
lpg ciden sonra gittiğim ve şu an arabanın dükkanda kaldığı moturcu ustası opel özel servisi, oda takarken benden kaynaklanmazsa sökerim demişti. Pazartesi sökecek.
Asıl sıkıntım sorunun 2 haftadır çözülememesi ve ben Tokattayım, yola çıkmam sorunu 4-5 günde içinde halletmem lazım.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostum İlk gittiğim muğladaki ustanın taktığı sanırım zaruriydi, filtrede sarımtrak motor parçacıklarını bende gördüm çünki,
Tokatta çalışmayıp gittiğim usta taktığı pompayı arızanın ondan kaynaklanmadığını anlayınca söktü yine benim taktırdığım yan sanayiyi taktı, taktığını geri aldı yani,
lpg ciden sonra gittiğim ve şu an arabanın dükkanda kaldığı moturcu ustası opel özel servisi, oda takarken benden kaynaklanmazsa sökerim demişti. Pazartesi sökecek.
Asıl sıkıntım sorunun 2 haftadır çözülememesi ve ben Tokattayım, yola çıkmam sorunu 4-5 günde içinde halletmem lazım.

araba çalıştıktan sonra sorun yoksa bence tokatta falan hiç uğraşmayın. anadolu tarafında tokat çorum falan aracınızın dilinden anlayan usta zor bulursunuz. yolunuzun üstünde ankara var. opel garage gidin orda gösterin derim kesin çözüm. bende c1 kasa var karabükte 2 3 taneyi geçmeyen usta vardır onlardan başka kimseye dokundurtmam. sizde fazla kucalatmayın derim...

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben buji buji kablosu ve ateşleme bobininden şüpheleniyorum, dün baya zorlayarak çalıştırdım arabayı ve leş gibi bir çiğ benzin kokusu vardı kaput tarafında. Sizin arabanızda da böyle bir koku var mı acaba, ateşleme sorunu olmasın?

mehmet78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

araba çalıştıktan sonra sorun yoksa bence tokatta falan hiç uğraşmayın. anadolu tarafında tokat çorum falan aracınızın dilinden anlayan usta zor bulursunuz. yolunuzun üstünde ankara var. opel garage gidin orda gösterin derim kesin çözüm. bende c1 kasa var karabükte 2 3 taneyi geçmeyen usta vardır onlardan başka kimseye dokundurtmam. sizde fazla kucalatmayın derim...
şu an aracım hiç çalışmıyor dostum.

mehmet78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben buji buji kablosu ve ateşleme bobininden şüpheleniyorum, dün baya zorlayarak çalıştırdım arabayı ve leş gibi bir çiğ benzin kokusu vardı kaput tarafında. Sizin arabanızda da böyle bir koku var mı acaba, ateşleme sorunu olmasın?
bobinede baktılar ama sorun bulamamışlardı, bujilerimde sağlam aslında, hatta belki ondandır diye yeni taktım.

mehmet78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı ilk gittiğim yere çektirdim. arabanın benzin girişine baktılar. tazyiğin az olduğunu anlayınca pompanın altındaki hortumu söktüler. hortumda yine delik çıktı. muhtemelen hortum artık miadını tamamlamıştı. sorunum çözüldü çok şükür. teşekkürler...

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok geçmiş olsun..Bununla atlattığınıza sevindim..Ben de 1 haftadır foruma aktif olarak katılamıyordum..Çünkü benim de ateşleme sorunum oluştu..HUCO marka ateşleme bobini aldım ama ustalar tekrar ateşleme bobininden şüphelendiklerinden bu sefer orjinal DELPHI aldım..Sorun yine çözülmedi..Son çare olarak bujilere ve kablolara bakıldı..Sorun bujilerde imiş..4 tırnak kullanıyordum ama hem kısa ömürlü hem de istikrarsız çalışıyorlardı...Tecrübe ettim tek tırnak kullanılmalı..Özellikle de gazlı ise..Manayla triger seti + debriyaj seti ve bilyası + motor yağı vs derken aracımı sıfırladım..Debriyaj seti bitmişin de ötesine geçmiş..Şİmdi ise pamuk gibi oldu..Gerçekten şimdi aracımı daha da sevmeye başladım..Yarın bir yıkayayım şunu..Haketti :D