Adres değişikliği....Cezası..Dikkkatt

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Asıl çarpıklığa ben yazayım siz yorum yapın.Memleketin bir yanında bunu yapanlar başka yerlerde ise adamın kadınla resmi nikahı yok doğal olarak çocuklarında nüfüsa kaydı yok ama çocuklar ilk okula gidiyor.
Artık zina suç değil. Dolayısı ile herkes resmi nikah yapacak diye de bir kural yok. Zaten suç sayılsa resmi nikahı olmayıpda imam nikahı ile yaşayanların vay haline. Yanlız bir yerde hata yapmışsın nüfusa kayıtlı olmayanlar vatandaşlık hakkına da sahip olmazlar o nedenle de okula kayıt yaptıramazlar. Çünkü kayıt sırasında nüfus cüzdanı isteniyor. O çocukların nüfus kayıtları ise babası olduğunu beyan eden kişinin nüfus kütüğüne işleniyor diye biliyorum.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne garip iş, ben çerkezköyden silivriye taşınırken su aboneliği açtırmaya gittim oradaki hanımefendi kaydınız çerkezköyde buraya alınması gerekiyor dedi, nası yapçaz dedim 1sn dedi tamam ben hallettim dedi
nüfusa gittim sonra kaydınız alınmış dediler :D

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar.
Adres değişikliği bildirim süresi 20 gün diye biliyorum.
Adresiniz değişince muhtarlığı es geçin. Yeni adres ile ilgili kira sözleşmesi veya fatura gibi bir belgeniz varsa direk nüfusa gidin ve işleminizi yaptırın.
Sanırım yoğunluk yoksa 5-10 dakika sürmez işiniz.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar.
Adres değişikliği bildirim süresi 20 gün diye biliyorum.
Adresiniz değişince muhtarlığı es geçin. Yeni adres ile ilgili kira sözleşmesi veya fatura gibi bir belgeniz varsa direk nüfusa gidin ve işleminizi yaptırın.
Sanırım yoğunluk yoksa 5-10 dakika sürmez işiniz.

Muhtarlık+karakolun da bilgilendirilmesi şart diye biliyorum.

bentabiki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
karakolun bilgilendirilmesi şart değil.muhtara da haber verirseniz daha iyi olur.taşındığınızda 20 gün içinde nüfusa bildirin

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
karakolun bilgilendirilmesi şart değil.muhtara da haber verirseniz daha iyi olur.taşındığınızda 20 gün içinde nüfusa bildirin
2007 yılında ikametgahımı değiştirdim. Eski oturduğum yerdeki muhtardan aldığım nakil belgesi ile yeni taşındığım yerdeki muhtara giderek kayıt yaptırdım. Muhtarın verdiği belgelerin bir tanesini apartman yöneticisine, diğerini de karakola verdim. Bu tarihten sonra değişiklik yapıldıysa bilemem.

Bu arada muhtar ilçe nüfus memurluğuna yönlendirmedi. Asıl buraya da gidip kayıt yaptırmak gerekiyormuş (adrese dayalı nüfus bilgisi için). Kayıt yaptırmadığım için az daha seçimlerde oy kullanamayacaktım.

Son düzenleme:

bentabiki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007 yılında ikametgahımı değiştirdim. Eski oturduğum yerdeki muhtardan aldığım nakil belgesi ile yeni taşındığım yerdeki muhtara giderek kayıt yaptırdım. Muhtarın verdiği belgelerin bir tanesini apartman yöneticisine, diğerini de karakola verdim. Bu tarihten sonra değişiklik yapıldıysa bilemem.

Bu arada muhtar ilçe nüfus memurluğuna yönlendirmedi. Asıl buraya da gidip kayıt yaptırmak gerekiyormuş (adrese dayalı nüfus bilgisi için). Kayıt yaptırmadığım için az daha seçimlerde oy kullanamayacaktım.

nakil belgeleri kalkalı 2-3 sene oluyor.muhtarlar hala vermeye devam ediyor ama hiçbir resmi geçerliliği yok.verme sebepleri ise tabiki para kazanmak.yani eski muhtardan nakil belgesi almak yada yeni muhtara vermek gereksiz işlemler artık.adres değişikliğini sadece nüfus müdürlükleri yapabilir.onunda belli başlı prosedürleri var.kimlik paylaşım sistemi (kps) bütün resmi kurumlarda bulunması gereken birşey.yani nüfusta kaydını yaptırdığın zaman kps kullanan birimlerce senin ikamet adresin öğrenilebilir (banka,karakol,muhtar vs.) bazı kurumlar hala geçmedi ama yasal bir zorunluluktur kps yi kullanmak.geçiş süresinde olunduğu için zamanla düzene girecektir.yani nüfusta kaydını yaptırdığın zaman muhtara yada polise bildirmek zorunda değilsin.muhtarın eğer nüfusta adres kaydın varsa kps den kimlik numaranı yazarak adresini görebilir ve ikametgah verebilir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Zamanında haybeye koşturmuşum. Bu sistem güzel olmuş, yanlız aklıma takıldı, isteyen kişi nüfus müdürlüklerine gidip ben buraya yeni yaşındım, benim kaydımı buraya alın diyebiliyor mu? Yoksa bir belge isteniyor mu? Bizim milletin durumu malum, hep kendini gizlemeye çalışır.

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zamanında haybeye koşturmuşum. Bu sistem güzel olmuş, yanlız aklıma takıldı, isteyen kişi nüfus müdürlüklerine gidip ben buraya yeni yaşındım, benim kaydımı buraya alın diyebiliyor mu? Yoksa bir belge isteniyor mu? Bizim milletin durumu malum, hep kendini gizlemeye çalışır.

arkadaşların dediği gibi muhtarların hiçbir fonksiyonu kalmadı.

Yeni oturduğunuz ikamete ait herhangi bir faturayı üzerinize alıp nüfus müdürlüklerine ibraz etmeniz gerekiyor.