Ankara lı dostlar şikayetim var...

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'yı da "Angara" yapan bu galiba:)

k@dir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de laflafı açıyor bölümüne baktım veilk mesajda çok haklı bir eleştirisini dile getiren kardeşimin yazısını okudum.

Ancak bizde meşhur kanı şu ; "benim düşüncem dogrudur, ve bence de herkes böyle düşünüyordur" diyen vatandaşımız, eleştiriye de açık değil ve bazıları zayıf yönü maddiyat oldugundan, bazen bir torba kömüre kanar bazen başka bir maddi yardım amaçlı propagandaya, zira herkesi memnun etmek kolay degilse de şehir yaşamında biçok kişi şikayetçi bence..Ve hakettiğimiz gibi yönetildigimizi de düşünüyorum.Yani herkes şikayetçi ama hep aynı mantalitede insanlar seçiyoruz.Bu biraz çözümsüz bir kısır döngü bence...Lafı uzatmayım...

Öveçler 4.caddedeki kanalizasyon yenileme asfalt ve kaldırım çalışmasını bilenler bilir. Önceki msjlarda da değinilmiş. Ve gerçekten plansız programsız iş yapıldıgı o kadar belli ki...

Önce kanalizasyon için kazıyı yaptılar ve hızlı bi şekilde 4-5 noktada boylu boyunca 4. caddeyi bitirdiler, az bi bölüm kaldı yapılmayan...Ardından biten yerlerin asfaltını döktüler ve kaldırımlara da başladılar. Hatta 40x80 cm lik beton blokları yerine kolayca yerleştiren güzel de bir makine ile kaldırımları hızla yaptılar. Herşey cok güzel ve hızlı.Başka... Aydınlatma ve elektrik hatlarını yola gömdüler, bu da cok güzel, yeni direkler dikildi ve çalışıyor (kimi yanıyor kimi yanmıyor bu arada, ayrıca ne gariptir ki bazı akşam bi direk yanıyor, diğer akşam aynı direk yanmıyor :) ) Ancak gel görki detaylar içler acıtıyor. Daha geçen sene caddede kaldırımları yeni yapmışlardı. Şimdi ne oldu, yeniden yapıldı, paraları kimden cıkıyor?Tabiiki bizden, su faturasını 1,5 ayda bir kesip, hani 10m3 su harcayan -10-20 arası harcayan ve 20m3 ten fazla harcayan katlamalı olarak farklı ödüyor ya, 1,5 ayda fatura keserlerse tabiiki herkese kat be katı olarak ödediği su faturalarıyla yollarını kaldırımlarını yaptırıyor. Ben eşim ve küçük kızımla, evde 100 ytl her ay su faturası ödediğimi biliyorum. 23 m3 su tüketmişiz...1 ayda kesilse faturalar 15 m3 harcayıp 60 ytl de gelebilirdi.Yani vatandaşımız sadece su faturasındaki bu fahiş fiyat oluşturan uygulamayla heryeri yaptırıyor...Umarım ne demek istedigimi anlabilmişimdir...

Kaldırımlar geçen sene yapıldı dedik evet...Dökülen asfalt daha sogumadan bina baglantısı su giderleri ya da küçük atık su boruları için bu aslfaltın kırılmasına sökülmesine ne demeli? İçler acısı...Evet evet, yeni dökülen asfaltalrı muhtelif noktalardan kırdılar tekrar...Ayrıca rogar kapaklarını bi arkadaşın da bahsettigi üzere, kenarlarını tekrar kesip parçalayarak dolduracaklar(hala doldurulmadı) göya...Bunun dışında ne amaçla yapıldıgı bilinmeye, altında kesinlikle bi rogar falan olmayan yerlerde yolda 30cm capında 10 cm derinliginde türlü türlü cukur var,dikkatinizi cekiyorum yeni asfaltta bunlar...

Bunları da geçtim...Orda vatandaş aracını binasının altındaki otoparka koyar, garaj girişleri malum bodrum kotu yüzünden bayagı bi rampadır. Bu 40x80 cm lik hazır kaldırım taşlarını otopark girişlerine öyle bi yerleştirmişler ki, eski çıkış kotuna göre 50 , yer yer 80 cm lik yükselti oluşmuş durumda ve halen otoparka baglantı yapılmamış, vatandaş aracını hırsızlıgın kol gezdigi, darp gibi eylemlerin oldugu öveçlerde her akşam arabasını caddeye bırakıyor, her binada yaklasık 5-10 aracın oldugunu varsayarsak, yol genişlemesi amacıyla yapılan asfalt trafigi ne hale getirdi tahmin edersiniz.Gündüzleri hep 2.sıra park ediliyor, haydi basılan kornalar, aracını cıkartamayanlar falan..Rezillik...Güya yollar ,eski kaldırımlar 1er m kadar içeri alındı ve genişletildi...Otopark girişleri 3 haftadan fazla olmasına ragmen hala çözülmedi...Arada bir yolun üstünde kalan malzemeleri kürekle temizlemeye gelen garibim işçiler gözüküyor sadece..Hani çok çalışılıyor ya :) Allahım yarabbim ya...Ankarada başkentteyiz ha!

E bütün bunları yeni imalatlarında kusurlu olarak yapanlardan yaya geçidi, çizgiler, tabelalar beklemek hayalcilik olur sanırım...

Az önce belediyeye de bilmemkacıncı mailimi gönderdim durumla ilgili.Hala bi yanıt ya da eylem yok...

Sonuç olarak ilk msjı yazan kardeşime sonuna kadar katılıyorum ve "iş yapmak için iş yapıldıgı" nı düşünüyorum. Bunu sadece yaşadıgım yerdeki bir örnekle görebiliyorum. Kimbilir daha başka yerlerde neler var.

Ha şunu da söyleyeyim,işte bu msjımda siyaset yok isimde yok, bakalım ne kulp takacaksınız :) Ya bi insanı bu kadar mı rahatsız eder , oy verdiği insanların yaptıgı işlerin eleştirilmesi. Futbol takımı fanatizmi gibi sanırım. Yani bi hastalık belki bilemiyorum...

Biraz uzun oldu kusura bakmayın arkadaşlar.Fikirlerimi onaylayan onaylamayan herkese saygılar sunuyorum. Zaman ayırdıgınız için teşekkürler...

İnşallah sorunlar düzelir....

ceyhun bey bakın ben oy verdim veya hiç bir hatası yok gibi bişi söylemedim ki, ben sadece trafik olarak yapılan çalışmaların başarılı olduğunu söyledim. yani köprülü kavşaklardan bahsettim. ve halende söylüyorum, ben trafik konusunda çok memnunum.
Ankara'yı da "Angara" yapan bu galiba:)

warmı bi itirazın ???