Apartman Kapalı Otoparkına LPG'li Araç Park Edilmesi Konusu...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu tip işleri başımıza açanlar eminim şimdi köşelerine çekilip konuyu uzaktan izlemeye gayret ediyorlardır. Yakıtı dünyadaki bütün ülkelerden daha pahalıya vatandaşına iteliyorsun, milleti LPG denen alternatif yakıtlara mahküm ediyorsun, LPG li araçları adam gibi denetleyemiyorsun, ondan sonra o yasak bu yasak diye yasalar çıkarıp kenara çekiliyorsun. Peki yasakları neden denetlemiyorsun? Neden vatandaşı birbirine düşman ediyorsun? Benzinin yanıcı, LPG nin patlayıcı olduğunu bildiğimize göre hangisinin daha tehlikeli olduğuna karar vermek hiç de zor değil. Ben garajın üzerindeki dairede oturacağım, adam gelecek benim evimin altına ne kadar bakımlı olduğu tartışılan bir aracı park edecek, ben de ses çıkarmayacağım öyle mi? % 1 tehlike olasılığı olsa bile bunun bana denk gelmeyeceğine kim garanti verir? Araç sahipleri LPG'den kaynaklanan maddi hasarı (can kaybını aklıma getirmiyorum bile) ödemeyi taahhüt ederler mi? LPG benzinden daha güvenli diyen arkadaşlar evinin balkonunun altını otopark olarak kullanan bir LPG kamyonu için acaba ne düşünüyorlar? Yetkililer denetim yapmaktan aciz olurlarsa, vatandaş da ya kendi kurallarını ortaya koyar ya da mahkemeye gider, devletin koskocaman adalet bakanı da yaşananları görmezden gelerek mahkemeler neden bu kadar yoğun diye boştan yere kara kara düşünür :( .

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Toplantıda konuşup alarm ve havalandırma takılmasını isteyebilirsiniz. Hatta buna evlerdeki yangın ve gaz alarmlarının kontrolünü de ekleyebilirsiniz. Genelde müteahhitlerin taktıkları çalışmıyordur.

ksk_corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
toplantı ileri bir tarihe ertelendi :)
biraz araştırdım kimi sitelerde menfezler açılarak kapalı alanın havalandırılmasının sağlanması ile çözüme gitmişler. ama ondan da 1. kattakiler zeminden soğuk geliyor diye şikayet etmişler :) ilginç olacak bakalım konu sonuçları burdan yazarım...

havaciahm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin yanıcı LPG ise patlayıcı olduğu için biraz daha tehlikelidir bu bir gerçek. Apartman otoparkını kullanıp kullanmama hususu tamamen sakinlerine kalmış olup toplantıda dile getirerek bilgi alıp öneri sunabilirsiniz. Şuan bizin binada da LPG' li bir X5 ve Astra var ama gaz sistemleri devamlı kontrollü ve lüx seri. Bende bilemiyorum bu kapalı alan park konusunu.

Kimya bilginiz kadar konuşun bence. Öyle bilmeden konuşmaya gerek yok. Nereden çıkıyor acaba LPG nin patlayıcı Benzinin yanıcı olduğu. Ocağınızı yaktığınızda patlıyor mı LPG. Yoksa aynı şey olduğunu bilmiyor musunuz. Gazlar sıkışmadıkları sürece patlamazlar. Bilgisizliğinizi bir kenara bırakıp biraz araştırın. Benzin buharı LPG den çok daha tehlikelidir bunu da bilin.

LPG sisteminin benzine göre daha korunaklı, darbe ve basınca karşı daha dayanıklı ve ateşle olan temaslarda daha güvenli olduğu tonla örneklendirilerek kanıtlandı. Yavaştan değil hızlıca çoğu AVM otoparkında LPG ye izin verilmeye başlandı. Doğan SLX üzerindeki lpg sisteminden şüphelenmekte de haklısınız ayrıca, onun üzerindeki sistem gayet kara düzen bir usul ile montajlanıp emanet seyrediyor. Bence konuşup öteleyin tofaşçıyı :D

Kimin arabısının daha bakımlı kiminkinin daha bakımsız olduğunu bilmeden hor görmeyin kimseyi. Belkide o doğandaki LPG sistemi onca lüks araçtakinden daha emniyetli bir sistemdir.

Son olarak konuya cevaben LPG li araçların otoparklarda kullanılması tamamen bir önleme sistemi olarak uygulanmıştır.Ancak geçen zamanda LPG nin benzinden daha tehlikeli olmadığı kanaatine varılmış olup çoğu yerde bu uygulamadan vazgeçilmiştir. Korkunuz varsa dile getirin. Kontrollerinin yapılması gerektiğinden bahsedin ama bence diretmeyin. Sonuçta siz kaybedersiniz.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kimya bilginiz kadar konuşun bence. Öyle bilmeden konuşmaya gerek yok. Nereden çıkıyor acaba LPG nin patlayıcı Benzinin yanıcı olduğu. Ocağınızı yaktığınızda patlıyor mı LPG. Yoksa aynı şey olduğunu bilmiyor musunuz. Gazlar sıkışmadıkları sürece patlamazlar. Bilgisizliğinizi bir kenara bırakıp biraz araştırın. Benzin buharı LPG den çok daha tehlikelidir bunu da bilin.

Kimin arabısının daha bakımlı kiminkinin daha bakımsız olduğunu bilmeden hor görmeyin kimseyi. Belkide o doğandaki LPG sistemi onca lüks araçtakinden daha emniyetli bir sistemdir.

Dediklerinin benle ilgisini bir çözebilsem iyi olacak da panpa, ben zaten LPG'nin daha güvenli olduğunu söylüyorum. Benzinli araba, olası kazada patlarken LPG tankı sızdırma valfinden gazı tısır tısır atar ve üzgün şekilde yakarak söner. Lise zamanımda LPG'ci çırağıydım, ver elime kiti karbüratörlü arabaya 1 saat içinde montaj yapayım, 1 saatte de gaz ayarını yapayım. Karbüratörlü LPG sistemleri çöptür ve son 10 yılda bu sistemleri geliştirmeye en ufak bir adım atıldığını duymadım, sonuçta ilkel bir sistem ve mikser gazı allaha emanet salıp geçiyor. Sıralı sistemler gibi gaz beyni ve sensörler falan yok yani, kara düzen anlatabiliyo muyum? Doğan değil de 100bin dolarlık 1967 mustang üzerine taksan bu lpg sistemini gözümde yine güvensiz bir sistemden öteye geçmez.

Mesela bu forumda LPG yüzünden her fırsatta yakınan [MENTION=30869]ndipi[/MENTION] nadir abimiz var, ben sanıyordum ki onun arabası sıralı sistem lpg ile çalışıyor, meğersem tek nokta KE-jetronik mekanik enjeksiyonluymuş arabası, o arabaya takılacak lpg sistemi de regülatörlü olan kara düzen sistem, gaz kelebeğinin oralardan verilip geçiyor o sistem de, bu yüzden en güzel yorumları ondan alabilirsiniz :) Şimdi hak verdim kendisine ne dese hakkı var...

dipnot : diğer arkadaşa yazmışınız zaten, sazanlama atladım, idare ediniz :D

Son düzenleme:

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sert konuşmaya, kimin ne bilip bilmediğine yorum yapmak yanlıştır. Biri yanıcı biri patlayıcıdır. Kapalı yerde bir sızıntı sırasında ortamda birikene çakmağı çakınca görürsün ne olacağını. Bence sen kimyayı birdaha araştır. Kimin bilip bilmediğimi tartışacak değilim. Kendi bildiğini yorumunu yazarsan daha iyi olur.

Ocakta meme vardır ve belirli bir akışkan hızıyla dışarı çıkan gazı kontrollü plarak alevlendirir. Sen o ocağı üfleyip 15 dakika söndür sonrada orda çakmağı bir çak görürsün yanıcı mı patlayıcı mı ? Kaç kişinin eli yüzü yandı böyle haberin var mı? kapalı ortamda biriken gaz bomba gibidir allah korusun miktar çoksa binayı bile indirir aşağıya. Gazın ne şakası olur nede iddası

Aracın deposundaki gaz, tüpler, eve gelen gaz sıkıştırılmış değil mi? yoksa haberimiz mi yok. Çoğu kişi10 seneyi doldurmuş deposunu değiştirmiyor, tüve gideceği zaman sızdırmazlık alıyor, arıza olduğunda bakıma götürüyor. Benzinli araçtan neden sızıntı kontrol istenmiyor? Lpg bu kadar güvenliyse aynı benzinli araç gibi neden işlem görmüyor? Vatandaş depodan yere damlayan benzini ağzında sigarayla bakarak kalıp sabun sürüyor bez sarıyor servise gidene kadar. O kadar kolaysa gaz sızıntısı olan araca niye kimse değil müdahale yaklaşmıyor? son aracım hariç öncekiler hep lpg li idi ve bende yıllarca bindim. Kontrolünü kendi güvenliğin için rutin yaptırırsan önlemini almış olursun. Yorum yapanları eleştirmek yerine başka bilgi, tecrübe varsa onu iletin.

S4 Mini'den Tapatalk ile Gönderildi.

Son düzenleme:

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
benim anlamadıgım benzin yanıcı lpg patlayıcdır denmiş ama. garajdaki 4 aractan bi tanesi benzinli olsa ve benzinli araç yansa herhalde tek basına bi köşede mangal gibi yanmayacak etrafındaki lpgli araclarıda yakmaycak mı doğal olarak ?
ayrıca benzinde pekala patlayıcıdır cok kolay alev alır söndürmeside çok zordur. benzinli arac yanıp apartmanıda yaktıgı zaman benim arabam patlamadı diye övünecek degil herhalde araç sahipleri.
apartmanın ortak kullanım alanlarıyla ilgili sıkıntılar yüzyüze görüşülmeden halledilemez bence. lpgli araç sahipleriyle toplantıda konusulur tatlı dille soylenir boyle bi endişemiz var araclarınızın bakımları tammıdır eksigi gediği lpg ile ilgili bi arızası varmıdır diye tatlı dille sorulursa bence bi çözüm yolu bulunur ki bence herkesin o garajı kullanmasında bi sıkıntı yok.
bide şöyle düşünmek lazım sizlerin aracı var garajı kullanıyosunuz ve lpg den dert yanıyosunuz patlarsa ederse bilmem ne diye. yarın bigün aracı olmayan bi komsunuz kardeşim senin aracın lpgli patlama riski var seninkide benzinli yanma riski var ben korkuyorum endişeleniyorum istemiyorum derse hepiniz aracınızı paşa paşa çıkarırmısınız dışarı?

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim anlamadıgım benzin yanıcı lpg patlayıcdır denmiş ama. garajdaki 4 aractan bi tanesi benzinli olsa ve benzinli araç yansa herhalde tek basına bi köşede mangal gibi yanmayacak etrafındaki lpgli araclarıda yakmaycak mı doğal olarak ?
ayrıca benzinde pekala patlayıcıdır cok kolay alev alır söndürmeside çok zordur. benzinli arac yanıp apartmanıda yaktıgı zaman benim arabam patlamadı diye övünecek degil herhalde araç sahipleri.
apartmanın ortak kullanım alanlarıyla ilgili sıkıntılar yüzyüze görüşülmeden halledilemez bence. lpgli araç sahipleriyle toplantıda konusulur tatlı dille soylenir boyle bi endişemiz var araclarınızın bakımları tammıdır eksigi gediği lpg ile ilgili bi arızası varmıdır diye tatlı dille sorulursa bence bi çözüm yolu bulunur ki bence herkesin o garajı kullanmasında bi sıkıntı yok.
bide şöyle düşünmek lazım sizlerin aracı var garajı kullanıyosunuz ve lpg den dert yanıyosunuz patlarsa ederse bilmem ne diye. yarın bigün aracı olmayan bi komsunuz kardeşim senin aracın lpgli patlama riski var seninkide benzinli yanma riski var ben korkuyorum endişeleniyorum istemiyorum derse hepiniz aracınızı paşa paşa çıkarırmısınız dışarı?

Nurullah Hocam kimya yapısı gereği gaz patlayıcı benzinde yanıcıdır. Fakat bahsettiğiniz gibi alev alıp patlayan lpg' nin yanında tabiki benzinde alev topuna döner ama benzin sadece alev topu olur söner veya sönmez. gaz ise alevden önce direk bomba gibi patlar ve şiddete göre neredeyse o binayı bile indiriri aşağı. Şimdi yanma ve patlama kısmını bırakırsak normalde bina altlarına garaj bile olmamalı çünkü çoğunda ne yangın tertibatı var nede havalandırma. Çözüm binanın toplanıp karar alması ama lpg araç sahibi bende benzinli istemiyorum derse o zaman herkes paşa paşa dışarı çıkarır aracını. Şuan yeni yapılarda arsa payı %40 uygulanmakta ve geri kalan yeşillendiriliyor, altada aldığı kadar otopark yapılıyor. Önceleri bu oran %60 idi ve ev yeşil alandan daha büyüktü, ayrıca kotta eve dönüştürülüyordu. Aslında ev başı 1 araç kadar bina alanı içinde açık otopark olmalı.

Bende yıllarca lpg kullandım ilerde de kullanacağım belki ama her zaman düşündürdü beni. Yazlıkta aşırı sıcağa bıraksan(40-45 derece) tedirgin eder, kapalı yere koysan kaçak olunca neyaparım dedirtir, yolda giderken gaz kokusu gelse korkutur maalesef. Bunları hepimiz biliyoruz. Keşke benzin uygun olsada hepimiz rahat etsek.

NuRo

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Nurullah Hocam kimya yapısı gereği gaz patlayıcı benzinde yanıcıdır. Fakat bahsettiğiniz gibi alev alıp patlayan lpg' nin yanında tabiki benzinde alev topuna döner ama benzin sadece alev topu olur söner veya sönmez. gaz ise alevden önce direk bomba gibi patlar ve şiddete göre neredeyse o binayı bile indiriri aşağı. Şimdi yanma ve patlama kısmını bırakırsak normalde bina altlarına garaj bile olmamalı çünkü çoğunda ne yangın tertibatı var nede havalandırma. Çözüm binanın toplanıp karar alması ama lpg araç sahibi bende benzinli istemiyorum derse o zaman herkes paşa paşa dışarı çıkarır aracını. Şuan yeni yapılarda arsa payı %40 uygulanmakta ve geri kalan yeşillendiriliyor, altada aldığı kadar otopark yapılıyor. Önceleri bu oran %60 idi ve ev yeşil alandan daha büyüktü, ayrıca kotta eve dönüştürülüyordu. Aslında ev başı 1 araç kadar bina alanı içinde açık otopark olmalı.

Bende yıllarca lpg kullandım ilerde de kullanacağım belki ama her zaman düşündürdü beni. Yazlıkta aşırı sıcağa bıraksan(40-45 derece) tedirgin eder, kapalı yere koysan kaçak olunca neyaparım dedirtir, yolda giderken gaz kokusu gelse korkutur maalesef. Bunları hepimiz biliyoruz. Keşke benzin uygun olsada hepimiz rahat etsek.
Doğrudur Arif bey zaten yazmıstım ya tatlı dille konusulur çözülür yada herkes birbirine yokuş yapar bunun sonucunda ya tüm arabalar dısarı yada tüm arabalar içeri denir :))
en iyisi bi oylama yapılsın sonucuna herkes razı olsun denmeli.

tyanali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Makina mühendisleri odasının bu konuda bir çalışması var, ancak daha netleşmedi. Anladığım kadarı ile kapalı mekanlara girmek isteyen lpg'li araç sahipleri (antalyada bazı avm'lerde açık otopark yok) ek bir ücret ödeyerek bu kontrole gidecek ve bu kontrol/bandrol sahipleri kapalı otoparklara girebilcekler. Hangi zaman aralığında yenileceği yada ücreti konusunda bilgim şimdilik yok.

Çalıştay sonuç bildirisinde yer alan eğilim kararları;

1. Toplantıya katılanlar gerekli teknik düzenlemenin gerçekleştirilmesi durumunda LPG‘li araçların kapalı otoparklara ve feribotlara alınmasında bir sakınca olmayacağını dile getirmişlerdir.

2. Kapalı otoparklara alınacak araçların LPG yakıt sisteminin standartlara uygun olduğunun yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından periyodik kontrole tabi tutularak belgelendirilmesi,

3. LPG‘li araçların elektronik kimlik sistemiyle izlenmesi,

4. LPG‘li araçların kabul edileceği kapalı otoparklara ilişkin tasarım-projelendirme kriterlerinin belirlenerek özellikle yangın algılama, yangın söndürme, gaz algılama ve cebri havalandırma sistemleriyle zorunlu kılınması ve periyodik olarak çalışır durumda olduklarının kontrol edilerek raporlandırılması,

5. LPG‘li araçların gireceği kapalı otoparkların ruhsatlandırılması, çalışan personelin eğitilerek belgelendirilmesi,

6. Konuyla ilgili mevzuatlar arası uyumun sağlanması amacıyla düzenlemelere gidilmesi,

7. Toplumun bilgilendirilmesi amacıyla kamu spotu vb. bilgilendirme çalışmalarının yapılması.

ana başlıklar şeklinde özetlenmiştir
.
http://www.mmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=34802#.U6k2Fqh_uSo
Bu linki tesadüfen buldum, bana bu bilgileri makina mühendisi bir arkadaşım iletmiş idi.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 11:33 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 11:30 ----------

Ben/Biz de 98'den beri lpg'li araç kullanıyoruz. Karbiratörlüler için olanlar, mikserli denilen sistemler ve en son olarak sıralı sistemli araç kullanıyorum. Eski sistemler hariç hiç birinde gaz kokusu v.s. olmadı.
Daha dün aynı arkadaşım ile konusu geçti kapalı otopark ve lpg'nin. Takıldı bana kurtaracağız seni de diye :) Uygun fiyatlı bir "vize" olursa alırım, yoksa girmem olur biter kapalılara :D