araç bakımı nasıl yapılır?

onur023

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
s.a arkadaşlar. 2011 astra h 1.6 enjoy aracımın bakımını kendim yapmak istiyorum. yağ, yağ filitresi, hava filitresi, buji v.s genel 10000 lik bakım yani. bu konu hakkında bana yardımcı olacak bilgi verebilir misiniz.

Aprcc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
s.a arkadaşlar. 2011 astra h 1.6 enjoy aracımın bakımını kendim yapmak istiyorum. yağ, yağ filitresi, hava filitresi, buji v.s genel 10000 lik bakım yani. bu konu hakkında bana yardımcı olacak bilgi verebilir misiniz.

hocam yt de detayli videolar var bi kac alet edevata ihtiyaciniz olacak bide rahat bi yere biraz dikkatli olmak gerek gcn hafta yag tapasini sokerken yalama yapdi agzi cekic keski felan acdm yeni tapa koydum surprizlerede acik olmak gerek :) hic gormedyseniz bu seferlik brisine yaptirin onu izleyerek ogrenin ufakdan bi dahaki sefere kendiniz yapin ozellikle yag filtresinde dikkatli olun bazen kolay sokulmuyor .
suan otobusdeyim inince pc den bakar 3 5 video koyarm buraya

onur023

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağolun ilginize teşekkür ederim videoları bekleyeceğim.

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağ tapası için T45 torx allen yada lokma soketi ihtiyacınız olacak muhtemelen bunu doğrulamak için karter tapasına bakınız önceden, G ve J serisi bu şekilde,H seriside bu şekilde diye biliiyorum,açık yağ filtresi varsa kurbağıcık anahtar işinizi görür tahminimce fakat kapalı yağ filtresi varsa bunun için özel sökme aparatı lazım,astra g ve focusta eski triger kayışı kullanarak,astra j'de ise kurbağıcık anahtarı ile yağ filtresini söküyorum.Buji için 19mm uzun lokma kullanıyoruz G ve J serisinde,sizin aracın buji anahtar ağzı çapını öğrenip uzun lokma veya uygun ölçüde buji lokma soketi temin etmeniz gerekecek ayrıca kaç lt yağ koyacağınızı el kitabından bakabilirsiniz tecrübeli arkadaşınız varsa beraber yapın daha iyi olur.Üstte arkadaşın bahsettiği gibi YT içinde birçok video var forumdada çok bilgi var,malzemeleri lokma vs. temin edip kendiniz gayet kolay şekilde bakım yapabilirsiniz.Yağ boşaltırken araç sıcak yani motor çalışma sıcaklığına ulaşmış olmalı (motor kapalı) yağın akışkanlığı bakımından ve araç düz olsun dikkat edin tapa sökmek için araç altına yatarsanız tedbir alın kriko boşalıp altta kalmayın biz kendi garajımızda kalın takoz kullanıyoruz emniyet için.Buji ve yağ tapası 25Nm tork ile sıkılıyor tork anahtarı yoksa kullandığınız anahtara abanmayın sonra sıkıntı olur bazı servsisler tam güç bunları sıkıyor fakat gerek yok.

Ek:Bakım yaparken fren,ön düzen vs. gibi kontrollerde yapılırsa iyi olur YT içinde bu konuda bir sürü video var isterseniz inceleyin.

Son düzenleme:

nuriii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hava ve polen filtresi değişimi kolay. fakat yağ ve yağ filtresi için lifte ihtiyacın var. benimki mazot lu olduğu için benzin filtresini bilmiyorum ama tahminen bizimki gibi sökmek biraz zahmetli olur.
Tavsiyem sadece hava ve polen filtresini değiştirmen gerisini sanayide yaptırman daha akıl karı.
Kolay gelsin.

sondoka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra H 1.6'da yakıt fltresi olmayabilir,sanırım depo içinde ve değişmiyor fakat emin değilim.

Aprcc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sondoka
daha guzel aciklamis fakat biseyi daha unutmamak lazim yag tapasini sokerken dikkat edin motor cok sicak oldugunda elinize kolunuza dikkat edin yag yakmasn sizi ortalama 90 derece olacak ben biraz araci soguttukdan sonra acdim tapayi ve uzun bi sure beklettm iyice sizsin diye belki daha sicak olmaliydi ama aracin altnda cok calisma alanim olmadgndan kendimi yakmim dedim