Araç devri ve plaka değişimi

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamun Aleykum, forumdaki bi abiyle konuştum ve arabama özel plaka yaptırmaya karar verdim. Babama devrederek. Ancak kafamda bazı sorular var..
1- ikamet yerim Kayseri. Aracın mevcut plakası 38SS787. Plakamı (33 AHM ...) olarak değiştircem,yani Mersinde devir yapılcak. İkamet yerimin Kayseri olması sorun teşkil edermi?
2- Eger mersine otobusle gidersem eski plakamı da goturmem gerekir mi yoksa sadece ruhsat yeterli mi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bildiğim kadarı ile plaka konusunda ikamet adresi gerekmekte. Ya değilse olmuyor. Ya değilse ben 06 plaka olan aracımı 40 yapacaktım ama araştırdım olmadı. Neden ? 06 plaka olmasından dolayı aracın hem kasko hemde trafik sigortası bedeli çok yüksek ama 40 olduğunda bariz bir şekilde indirimli oluyor. Bununda nedeni risk. Yani 06 plakalı araç daha fazla risk içeriyor buna karşın 40 plaka o kadar değil.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu konuyu dün noterle konuştuk. İkinci el araç satışında aracın plakalarının değişmesini talep ederseniz, mernis sisteminde ikametgah adresi neresi görünüyorsa o ilin plakasını almak zorundaymışsınız. O yüzden dün biz de şapa oturduk.

meseleci06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nadir Abi Eskiden öyleydi.
Şimdi İkametgahın nerede olursa olsun.Arabayı Noter satışını aldığın Şehrin Plakasını kullanabiliyorsun.
Yani bu arkadaş Arabanın Noter satışını Mersinde yaparsa,Satış yapılırken Notere Plaka değişecek derse Mersin Plakısını Kullanabilir..Eski Plakanı götürmen gerek.
Noter satışından sonra Emniyette ve Şöförler odasında işlerin olacak.
Eski Plakayı isterler. Selamlar..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Nadir Abi Eskiden öyleydi.
Şimdi İkametgahın nerede olursa olsun.Arabayı Noter satışını aldığın Şehrin Plakasını kullanabiliyorsun.
Yani bu arkadaş Arabanın Noter satışını Mersinde yaparsa,Satış yapılırken Notere Plaka değişecek derse Mersin Plakısını Kullanabilir..Eski Plakanı götürmen gerek.
Noter satışından sonra Emniyette ve Şöförler odasında işlerin olacak.
Eski Plakayı isterler. Selamlar..

Olmuyor işte, daha dün noterdeydik. Demek ki bizim buradaki noter bu konuda tın tın :D

meseleci06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abi,Noter Satışı yapılırsa Satış yapıldığı İlin Plakasını alabilir arkadaş.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bilgi almak için bizim buradaki noterin telefonunu istermisin? :D

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Tel: 0366 313 66 44 Faks 0366 313 81 21 (Tosya/ Kastamonu)

ahmetokur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En net bilgiyi nerden alabilirim ben hocam. Trafik şube? Noter?