Araç koruma uygulaması

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Boya koruma işinde pek bir şey yok.Araç zaten 0 olduğu için çizik ve hare olmaması gerekir.Siz Kil(Claybar) ve iyi bir wax alın hem çok daha hesaplı olur hemde kullanılan ürünlerin kalitesini bilmiş olursunuz. kaput filmi çok belli oluyor ve kalitesine göre 3-5 sene sonra çatlayıp çok kötü bir görüntü veriyor. Hayırlı olsun kazasız belasız bu arada :)

marcelle

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Boya koruma işinde pek bir şey yok.Araç zaten 0 olduğu için çizik ve hare olmaması gerekir.Siz Kil(Claybar) ve iyi bir wax alın hem çok daha hesaplı olur hemde kullanılan ürünlerin kalitesini bilmiş olursunuz. kaput filmi çok belli oluyor ve kalitesine göre 3-5 sene sonra çatlayıp çok kötü bir görüntü veriyor. Hayırlı olsun kazasız belasız bu arada :)

Ya valla ben hiç anlamıyorum ki öyle şeylerden. Alsam bile yapmayı beceremem, boyum da tavanın ortalarına yetişmez zaten. :D Babam da yeni anjiyo oldu, stent takıldı, o yüzden öyle şeylerle uğraşmasını kesinlikle istemem. Boya korumayı da önemsiyorum, çünkü bizim evimiz müstakil bahçeli. Arabaları ister istemez garajımıza çekiyoruz. (Sitenin dışına da park edebilirim ama orada da çizerler diye korkuyorum açıkçası. :sopa:) Çatıya konan kuşlar filan pisletiyorlar ve böyle asit gibi bir şey oluyor arabanın üstü. Babamın Volvo'sunun boyasında bu nedenle ufak bir sorun olmuştu ve babam serviste özel bir işlem uygulatmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Ben de benzer şeyler yaşamak istemiyorum.

Bir de bu cam filmi denen şeyi 0,5 numara yapıyorlarmış, Savaş Bey bunun yasal olmadığını söylemişti. Aslına bakarsanız ben siyah camları hiç sevmiyorum zaten. Ama ürünü tanıtan bayan, daha önce 0,5 numara film ile uygulama yapılmış bir arabayı gösterdi bize, cam öyle siyah değildi, çok hafif bir grilik vardı. Fena da görünmüyordu yani. Fakat yine de eğer trafik kontrollerinde sorun yaşatacaksa veya araç muayenesinde filmleri sökmemizi filan söylerlerse; onu da istemem. :confused:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Boya koruma işlemini eski yeni ayrımı yapmadan her araç için tavsiye ederim, cam filmi konusunda ise bir şey diyemem. Dediğim gibi ülkemizde cam filmi yasal bir uygulama değil. TÜV muayenesinde aracınız hafif kusurlu olarak geçer. Trafik polisi ile bir sorun yaşanır mı yaşanmaz mı bilemem ama ben trafik polisi olsam biraz hoşgörülü olurdum. Zİra güvenlik amacıyla yapılan cam filmi ile 3 numara yapılan cam filmini aynı kefede değerlendirmem.

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
boya koruma dediğiniz şey, krem kıvamındadır. boyaya aplikatör denilen pedler ile yayılarak yapılır. bazısı makina ile yapar ama doğrusu ped ile elle uygulamadır. hassasiyeti yoktur. güzelce dairesel hareketler ile yedirip, microfiber bez ile sileceksiniz. ama bu uygulama ne kadar koruyucu etkisini sürdürür ben size söyleyeyim. mesela benzincilerde vardır 1 lira verirsin köpük sıkar, sonra durular. ona bir kere girersin bu uygulamaya verdiğin emeği çöpe atarsın. o uygulamadan ziyade uygulama sonrası ne ile yıkadığında çok önemli. açıkcası ben olsam hiçbirini yaptırmazdım. cunku eger kaliteli bir markanın yıkamasını kullanmayacaksan, diğer bütün yıkamacılarda işini şansa bırakmış oluyorsun. adamlar 1/80 seyrelterek kullandıkları deterjanda bile 3-5 liranın cimriliğindeler.
tavsiyem varsa imkanın (zamanın) kendin yap. yoksa eger yakınında bir sonax yada ziebart , meguiars gibi büyüüük firmalardan birini bul. orada yaptır ve bundan sonra da orada yıkatmaya devam et. hergün aracının etrafını iyi kolaçan et. kuş pisliği var ise bol su ile hemen sil. yoksa boya koruma da fayda etmiyor kuş pisliğine..

2 gün aracın üzerinde duran kuş pisliği böyle leke yapar.. koruma olsa da yapar olmasa da yapar.
63866621.jpg

Son düzenleme:

lastermann

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracım Opel Corsa 1.4 Essentia (otomatik şanzıman)... Aracı 0 km. aldım, ancak henüz teslim edilmedi. Bugün, aracı aldığım yerde bir araç koruma sistemi önerdiler. Sistem şunlardan oluşuyor:

- Boya koruma
- Kaput filmi
- Alt darbe koruma ve ses izolasyonu
- Cam güvenlik filmi

Aracı 0 km. aldığım için, bu uygulamaların hepsine toplam 1300 lira ücret ödeyerek sahip olabileceğimi ve aracın teslim tarihinde hiçbir gecikme olmadan, korumayı uyguladıktan sonra tarafıma teslim edeceklerini söylediler. Ayrıca koltuk ve döşeme koruma hediye edeceklermiş. Bana mantıklı geldi ama yine de burada bir sorayım dedim. Siz ne dersiniz, bu tarz bir uygulama yaptıran oldu mu aranızda?

Dediklerin gerekli olsaydı emin ol fabrika çıkışı bulunurdu
-boya koruma; olabilir, ama 6 ay sonra zaten akacak
-kaput filmi; güneş altında sararıp kötü görünecek, sökmek istediğinde alttaki boyayı da kaldıracak
-alt darbe koruma; fabrikanın orijinal ziftinin üzerine bir de yan sanaayi zifte hiç gerek yok
-cam güvenlik filmi; ?? o da ne ola ki? tüketicinin cebinden para emmenin yeni bir yolu herhalde..