Araç Muayene Sistemi Değişiyor....

OnUr_SofiA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç muayenesinde, Anti Blokaj Sistemli (ABS) üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması ''ağır kusur'' sayılacak.
Ulaştırma Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle bir önceki muayenesine göre kilometresi düşük olan araçlar ''hafif kusurlu'', arka amortisörleri olmayan, lastik sayısı eksik olan veya aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılan, ön cam buğu giderme sistemi çalışmayan araçlar ''ağır kusurlu'' kabul edilecek.

Yarından itibaren geçerli olacak ''2011-2012 Yıllarında Uygulanacak Kusurlar Tablosuna'' göre araçların muayenede ''emniyetsiz'', ''ağır kusurlu'', ''hafif kusurlu'' kabul edilmelerine gerekçe olan ölçütlerde değişikliğe gidildi.

Buna göre, araçların ABS'lerinin çalışmaması veya arızalı olması, fabrika çıkışı ABS'li üretilmiş araçların ABS'sinin iptal edilmesi veya fabrika çıkışı ABS'siz olarak üretilmiş araçlara sonradan teknik onay alınmadan ABS takılması, ''ağır kusur'' sayılacak. Yeni kusur düzenlemesiyle ABS'li üretilen yolcu ve yük taşıyan M2, M3, N2,N3,O3 ve O4 sınıfı ticari araçların ABS'lerinin çalışır durumda olması ve iptal edilmemesi, ABS'li olmaları gerektiği halde teknik mevzuata aykırı şekilde ABS'siz üretilmiş/tadil edilmiş araçların ve özellikle M2 sınıfı minibüs, M3 sınıfı otobüs ve O4 sınıfı römorkların üzerine sonradan ve teknik onay olmadan takılmış ABS'lerin araç muayenesi sırasında tespit edilmesi ve bunların teknik onay almaları güvence altına alınmış olacak.

MEVZUATA UYGUN DİNGİL İLAVE EDİLMEMESİ ''EMNİYETSİZ''
Düzenlemeyle bir önceki muayenesine göre kilometresi düşük olan araçların ''hafif kusurlu'' kabul edilmesi sağlandı. Yetkililer, bu durumdaki kilometre ibrelerinde geriye dönüş olmadığı için bu durumun ''ağır kusur'' yerine ''hafif kusur'' olarak kabul edildiğini belirtti.

ABD üretimi olan ve renkleri ruhsattakiyle uyuşmayan araçlar nedeniyle mağduriyetler yaşandığını ifade eden yetkililer, bu durumdaki araçların ''ağır kusurlu'' yerine ''hafif kusurlu'' kabul edileceğini bildirdi. Araçlara mevzuata uygun şekilde dördüncü dingil ilave edilmemesi ''emniyetsiz'' olarak sayılırken, daha önceden ''hafif kusur'' kabul edilen arka amortisörlere ilişkin madde ''olması gerektiği halde arka amortisör yoksa 'ağır kusur' sayılacak'' şeklinde düzenlendi.

Araçların lastik sayıları eksikse, aynı aks üzerinde farklı ebatta lastik kullanılmışsa ve ön cam buğu giderme sistemi çalışmıyorsa ''ağır kusurlu' olarak kabul edilecek.

Öte yandan araç muayene istasyonlarında fiziksel eksiklikler nedeniyle ''damper muayeneleri yapılamayacak. Bu muayeneleri sürücülerin farklı yerlerde yaptırmaları gerekecek.

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakında aracın kilometresi 50.000 i geçenede ağır kusur verir çıkartmazlar trafiğe...

ozgur_dezen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anlamadigim konu hafif kusurlu ne oluyor ?
(avrupada yani belcikada hafif kusurlu diye birsey duymadim)
yani biz kontrole gidince far ayarsiz olsa bile gecemiyoruz...!!!
bence boyle kontrol olmak zorunda....(kimse kizmasin gucenmesin)

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Size hak veririm ama maalesef Türkiye'deki insanların alım gücü ile Belçikadaki insanların alım gücü bir değil. Keşke olsaydı, bizde sürekli orası burası çalışmayan araçları çöpe atıp yenilerini alırdık. Ama dediğim gibi maalesef.

ozgur_dezen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Size hak veririm ama maalesef Türkiye'deki insanların alım gücü ile Belçikadaki insanların alım gücü bir değil. Keşke olsaydı, bizde sürekli orası burası çalışmayan araçları çöpe atıp yenilerini alırdık. Ama dediğim gibi maalesef.

haklisiniz alim gucunu guzel ornek veriyorsunuz, ama burdaki giderlerle cok fazla, tamam bir isci calisip 1400 euro maas aliyor bunun 500 eurosu kira 200 elektrik gaz su, en az 250 euro araba masrafi ise git gel , 300 euro mutfak masrafi? alim gucu ?

yani hic bir fark yok......o avrupa 35 40 yil onceymis....simdiki insanlar paralarini biriktirip zar zor araba aliyorlar...oraya gelip hava attiklarina bakmayin...

insanlarin gozunun icine kadar ayarsiz farlarini sokan , merceksiz ve yikmasiz fara XENON takan kisilerden , sunu ogrenmek istiyorum, insan hayati bu kadar ucuzmu ?

hafif kusur olmayacak bana gore, olmadiysa yaptir gel ...

saygilar

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklisiniz alim gucunu guzel ornek veriyorsunuz, ama burdaki giderlerle cok fazla, tamam bir isci calisip 1400 euro maas aliyor bunun 500 eurosu kira 200 elektrik gaz su, en az 250 euro araba masrafi ise git gel , 300 euro mutfak masrafi? alim gucu ?

yani hic bir fark yok......

insanlarin gozunun icine kadar ayarsiz farlarini sokan , merceksiz ve yikmasiz fara XENON takan kisilerden , sunu ogrenmek istiyorum, insan hayati bu kadar ucuzmu ?

hafif kusur olmayacak bana gore, olmadiysa yaptir gel ...

saygilar

Farlar konusunda bende çok hassasım. Ama diğer saçmalıkları haddinden fazla. Ayrıca bende yurt dışında eğitim gördüm, evimde kalıyordum faturalarım vardı. 7 sene kadar yaşadım :)

scorpion49hgc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüv-türk

Araç Muayenesinin Faydaları

Aracınızın muayenesinin düzenli ve eksiksiz olması, sadece sizin ve ailenizin değil başkalarının hayatı ve güvenliği için de önem taşımaktadır.
Sağlıklı olarak muayene edilen aracınız bütçeniz için de artı bir değer oluşturur.
Araçların düzenli olarak muayene edilmesiyle,
Araç kusurundan kaynaklanan trafik kazaları azalır, trafik güvenliği artar.
Düzenli muayene sayesinde araç ömrü uzar ve ikinci el değeri artar.

TÜV-TÜRK'ten alınmıştır.
Tamam buna kimse bir şey diyemez de,benim yolda gördüğüm dökülen kamu ve özel araçlarını kim muayene ediyor.Bu araçlar trafik ve kolluk kuvvetlerinin önünden bin defa geçer bir kere bile durdurulmaz.Eski anadol arabama westing house taktırmıştım zamanında.Şimdi bunun gibi bir sürü şey takılıyor.Bunların yararlısıda var yarasızıda.Bunlar yurda kaçakta giriyor,izinlide.Legal dükkanlarda satılıyor.Bunu devlette biliyor,ama birinin canı yanana kadar serbest.Sonra iş soğuyunca yine devam.Biz her sene muayene yaptıranlar enayi gibi oluyoruz.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Evet gerçekten olması gereken de budur yalnız size bir şey sormak istiyorum;
Avrupadaki yollar ile bizdeki yollar aynı mı? Belediyeler aynı orantıda mı? Ben burada (sivas) çarşının ortasında değil sanki patates tarlasında gidiyorum. Bu yollara bu arabalar nasıl dayansın? Neden araçları didik didik incelerken yolları da yapanları üstün körü incelemek..! Bence her kurum bu titizlikte olmalı.! Yani biz henüz avrupalı olamadık sadece taklit yapıyoruz sadece.!

Konu ile ilgili eğlenceli bir de video ekleyelim gün içerisinde iş,güç sinir harbi oluyor biraz olsun tebessüm edelim. =)

http://www.youtube.com/watch?v=-VAKRf_baM0

OnUr_SofiA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yanlış biliyorsam düzeltin, hafif kusurdan kasıtları cam filmi tarzı aksesuarlar. Zaten araç muayenesi özelleşti alman firmasına geçti.İnsan hayatını tehlikeye sokacak en ufak şey ağır kusur diye nitelendirilip geri çevriliyor diye biliyorum.

Chaossx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adamın isyanı çok samimi olmuş :D Ama ifadelerindende belli bezmiş..Emniyet kemeri konusunda haksız..Zorla takdırdıkları emniyet kemeri belkide ilerde çoluğunun çocuğunun hayatını kurtaracak...

Benim başımdan geçen olayda,aracım 15 yaşında..Bu aracın katalizörümü kalır bu kadar sene ?
Adam bana bul tak gel geçecek dedi..10 yaşından büyük araç katalizörü tıkanır boşaltılmıştır içi dediysemde dinletemedim takdım geri götürdüm..Daha çok düzenlenicek bu mevzuatlar yerine oturana kadar..İlk dönemlerde aa cam filmi yasak diyip söktürüyorlardı,şimdi ? Patır patır geçiyor..
AB standartlarını getirecekler madem..O zaman Ab standartlarında bu iş yürütülsün..Bu kıvama gelmek için Türkiye'nin daha çok vakti var..
20 yaşındaki araça yapılan muayeneyle 3 yaşındaki araca yapılan araca muayene bir olmaz..he şunuda unutmuş değilim,içeri giremezsiniz diyip arkadan dolanırkende aracımın motor sesini binanın ta dışından duymuşluğum var..Test ediyor,motor muayene testi ;) Tabi..