Araçlarımız serviste maxsimum ne kadar kalırsa yenisiyle değişim yaptırabiliriz

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sitemizde siz değerli arkadaşların tecrübeleriyle birlikte kuzenimin derdine yardımcı olabilirim diye düşünüyorum KONUYA gelecek olursak

Aralık ayında alınmış olan opel corsa aracı aracı aldıktan sonraki 2. haftanın sonunda bizim klasik sorunumuz haline gelen su alma sorunundan dolayı aracın elektronik kısmına su teması olmuş ve arac 09.01.2012 tarihinden bu yana hala yetkili servisteymiş ve buğün itibarı ile 21 iş günü oluyor sanırım
Şimdi:
1:aracın yenisiyle değişimi için bir işlem yapılabilirmi varsa neler
2:iş günü hesaplanırken haftanın sadece pazar gününü mü saymıyorz yani haftalar 7 değilde 6 gün olarak mı cumarteside sayılıyor değilmi
3:daha önce bu tip sorunlarla karşılaşan yada bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araçlarımız serviste maxsimum ne kadar kalırsa yenisiyle değişim yaptırabiliriz

Ayrıca malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorunda olacak. Otomobil, kamyonet ve traktörlerin de tamir süresi 30 gün olarak belirlendi.
Garanti belgesine onay
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik’te değişiklik yapıldı. Yönetmelik bir ay sonra yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlandı.
Buna göre, yönetmeliğe “İş Günü: Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini” tanımı eklendi. Satılan mala ilişkin olarak düzenlenen faturalar garanti belgesi yerine geçmeyecek. Ancak, servis istasyonlarında yapılan onarım ve parça değişimi işlemleri sonucunda verilen fatura, bu Yönetmeliğin öngördüğü garanti şartlarını içermesi kaydıyla, garanti belgesi yerine geçecek.
İmalatçı-üretici veya ithalatçı firmalar, ürettikleri veya ithal ettikleri, ekli listede ilan edilen kullanılmamış mallar için, Genel Müdürlüğe garanti belgesi onaylatacak. Genel Müdürlük onayı bulunmayan garanti belgeleri geçersiz sayılacak.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/tamir-suresi-20-gune-indi/ekonomi/ekonomidetay/25.04.2011/1381863/default.htm

Ama süre dolduktan sonra tüketici hakları mahkemesine başvurmanız gerekecek. Benim bildiğim iş günü olarak haftalık 5 gün üzerinden hesaplıyolar. Resmi yerler 5 gün çalışıyor.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araçlarımız serviste maxsimum ne kadar kalırsa yenisiyle değişim yaptırabiliriz

GARANTİ BELGESİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK

Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı- üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar.

Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Satıcı; garanti belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür.

Kanımca,30 günlük tamir süresi aşıldığı taktirde ürünü yenisiyle değiştirme talep etme hakkınız var ,Tüketici hakem heyetine gidebilirisiniz ,seçimlik haklarınızı kullanabilirsiniz .

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ama süre dolduktan sonra tüketici hakları mahkemesine başvurmanız gerekecek. Benim bildiğim iş günü olarak haftalık 5 gün üzerinden hesaplıyolar. Resmi yerler 5 gün çalışıyor.
[/quote]
servisler c.tesi çalıştığından dolayı sadece pazar günleri.dini ve ulusal bayramlar yılbaşı 1 mayıs iş günü olarak sayılmıyormuş az önce internetten okudum ama diğerler cevapları bulamadım

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben bu şekilde araç değiştirdim... sizin yapmanız gereken tek şey şimdilik 30 iş gününü doldurmak ve servisi hiç ARAMAMAK! aramayın ki hızlanmasınlar, zaman dolsun... sadece 5 iş günü sayılıyor toplamda 45 gün ediyor buda..

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gökhan sen ne zaman değiştirdin sanırım 2011 de değişmiş cumartesi de iş günü olarak sayılıyormuş sanırım

MADDE 1 - 14/6/2003 tarihli ve 25138 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (k) bendi eklenmiştir.

"k) İş Günü: Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini,"

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben 2010 değiştirdim.. benim bildiğim saedce pazartesi cuma arası..

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gökhan_55 link' Alıntı:
ben 2010 değiştirdim.. benim bildiğim saedce pazartesi cuma arası..
opel mi yoksa  032questn
sabah karlar içinde gidiyordun :-X

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Maksimum tamir süresi 30 gündür ama her hafta 5 iş günü olarak hesaplanır yani aracınız 6 haftada size teslim edilemez ise yenisi ile değişim talep edebilirsiniz.