Arka Çakar Fren Projesi

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Ledlerin sayısını ve gücünü abartmadığın sürece arkadakini rahatsız etmezsin, anladığım kadarıyla yanıp sönmesini istemendeki amaç da arkadan gelenin dikkatini çekmek.

Flip-Flop yavaş kalabilir ama 555 li frekansı yüksek bir kare dalga üreteci çıkışına anahtarlama hızı yüksek bir transistörle çok kolay yapabilirsin. 555 zamanlayıcı devre şeması internette dolu var.

35KES52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ferrari'nin fabrika cıkış böyle bir özelliği bulunuyor. Bana göre gerekli. 2 defa kaza yaptım ikisinde de trafik ışıklarında dikkatsiz ve cep telefonuyla konuşulduğu için arkadan çarpma şeklinde oldu.

Dikkatsizce, kurallara uymaksızın, takip mesafesi diye birşeyin varlığından haberi olmayan insanlarla dolu bir trafikte bence çok yerinde gerekli olarak görüyorum.

Benim yapacağım uygulamayı beğenmeyen arkadaşların kaçında XENON denilen insanın gözünün içine işleyen ampulden yok???

Hayır yanlışın var Ferrari'nin hiç bir modelinde fabrika çıkışı bu özellik bulunmuyor fakat istenildiği takdirde aftermarket olarak takılabiliyor ;)

Normalde F-1 araçlarında pistte yarış ortamında dikkat açısından kullanılmaya başlanan bu özellik normal şartlarda ve insanların bulunduğu bir trafik ortamında kullanılması ne derece gerekli bence tartışılır.

Xenon' a gelince kelvini yüksek olmadıkça,ciddi anlamda kötü bir uzakdoğu ürünü değilse ve far ayarın düzgünse yinede pek sorun teşkil etmiyor.Ama kalkıpta halojen fara hem kısa hem uzun 30 000 Kelvin xenon takıp gece gündüz ikisi bir açıp geziyorsan onada karşıyım..Esasında bu kadar uç bir örneğe gerek yok halojen olsun 6000 k dahi olsa ayarsız far oldumu karşıdaki için eziyet ve tehlikedir.

Yapacağın işlem için fikirlerimi söyledim bu arada yanlış anlaşılmasın asla kimseye neyi yapacağını söyleyemeyiz burası bir forum olduğu için fikirlerimi belirttim,ama unutmayın ki trafikte yanlız değiliz...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben size farklı bi fikir vereyim.

Eğer amaç fren esnasında arkadaki sürücünün dikkatini çekmekse, frene basıldığı anda 3. fren lamabası 2 veya 3 kez çakar, daha sonra sabit yanmaya devam eder. Zaten yeni araçlarda ani fren anında stop lambalarının hepsi birden anlık yanıp arkadaki sürücüyü uyarıyor. Belki trafikte rastlamışınızdır. Bence bu şekilde çok daha kullanışlı ve göz almaz. Hatta ve hatta ilk çakar da fren lambası daha parlak, sabit yandığında ise biraz daha parlaklığı düşük yanarsa bence asıl amacına ulaşmış olur uygulama..

Tabi bunun elektronik devresini tasarlamak kalır geriye...

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sahibinden.com daki alete kablosuz denilmiş frene bastıgımızıa nasıl anlıcak galiba bi parcaya daha gerek var

Alper-PD

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elektrikci görüştüm. Onunda tavsiyesi "Abi 4'lüler için kullanılan flaşörden bağlayalım. Frene bastıgında 3. Fren lamban 4'lü gibi yanıp sönsün" dedi. Bakalım 10 TL gibi bi fiyata halledebileceğini söyledi.

wikican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.nasill.com
frene basıldığında 3-4 defa çakıp, sonra sabit yanacak bir flash hem şık, hem dikkat çekici, hem rahatsız etmeyici, göz yormayıcı olacağından en güzel proje olur gibi gözüküyor.

Erkan DOĞU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
frene basıldığında 3-4 defa çakıp, sonra sabit yanacak bir flash hem şık, hem dikkat çekici, hem rahatsız etmeyici, göz yormayıcı olacağından en güzel proje olur gibi gözüküyor.

Evet Ama nasil yaptırılacak?

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Trafikte o kadar göz alan xenonlar varken, o kadar uzunlarla gezen araçlar varken arkadaşın arkaya yapacağı ışıkların pek zararlı olacağını pek sanmıyorum.....

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bi yerde okumuştum frene ani bastığında arkadakini uyarmak için 3 kere hızlı yanıp sönen bir sistem üzerinde çalısıyorlarmıs arkadaşın istediği böyle birşey sanırım