astra 1.3 cdti classic 3 taban sorunu

erensifiralti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
neden acaba merak ettim normalmi acaba fabrikasyon hatasımı

bide benim abada son 50-100 km de turbo devreye gelince hafif bi ıslık sesi gibi sanki bi kapı aralıklı kalmışta rüzgar giriyo gibi bi ses geliyo
araba daha sıfır 500 km de beni huylandırdı

gidebilirsem bugün servise göstericem.
Merhaba, bu sesin nedeni turbo imiş. Servise gösterdiğimde normal cevabını aldım. 1 ve 2 vitesde hissediliyor.

Şuan hatırlamadığım bir kaynaktan (Forum) en açıklayıcı açıklamayı ekliyorum.

Ayrıca servise gösterdikten sonra cevabı burada yazarsanız sevinirim.

Turbodan gelen birkaç tip ses vardır:
1. si her turbolu arabadan gelen hava sesidir. Basınçlı hava sesi. Bu sesi dudaklarınızı "Ü" harfi şekline getirip içinize nefes çekerken gelen sese benzetebilirsiniz. Bu sesin yoğunluğu turbonun büyüklüğüne, bastığı hava miktarına ve basınca göre değişir. Gayet düzgün bir sağlık sesidir. Arabaya her binenin dikkatini çeker turbonun sesine baaak demelerini sağlar güzel bir olaydır. Büyük turbolu aracımda bu ses çok güzel.

2. si Baya baya ıslık gibi gelen sestir. Bu ses rahatsız edici olabilir. Dışarıdan da duyulur. Turbo yapılırken veya revizyondan geçerken tornada yapılacak mm'lik hatalar sonucunda meydana gelir. Performansta kayıba yol açmaz.

3. sü Turbo milinin balans yapmasıdır. Bu problem benim turbomda da mevcut. Çok sıcak havalarda veya aracı güneş altına park ettikten sonra motor ve turbo ateş gibiyken turboyu fazla sıkıştırır çok zorlarsanız turbo içindeki pervaneleri birbirine bağlayan milin balans yapmasına sebep olursunuz. Bu milde 1mm lik bir kayma bile yeterlidir. Çıkan ses gaza basıp bırakınca gelen vuvvv sesidir veya bazen bebek ağlaması gibi bir ses verebilir. Bariz olarak iki metal parçanın birbirine sürtme sesine benzer. Bir süre sonra alışılır. Pek rahatsız edici değildir. Performansta hiçbir kayba yol açmaz.

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbo sesini takmayın . Turbolu araca ilk defa biniyorsanız bu ses size sorun hissi yaratır ama sorun yok.

Özellikle katlı otoparklarda yankılanan üuuuvv sesi çok hoşuma gidiyor :D

ozan_gurkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim huylanmamdaki en önemli etken
araba ilk 400 km de bu ses yoktu ama ondan sonra başladı.
beni bu huylandırdı.
ilk baştan beri olsa bende yorumlarınızı kabullenirdim sağlıklı bir sesi diye
ama sonradan o ses geldiği için biraz şüpheliyim.