astra 1.3 cdti şanzuman ötmesi.

Şahin80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5. ve 6. viteslerde 2,3 bin devir arası ötme geliyor .çığlık sesi gibi.şanzumandan geldiğini sanıyorum.uzun yolda iyice ısınınca sesde baya artıyor.zaten hep bu devir aralığında kullanıyoruz dizeli .gazdan çekince motor freninde ötme yok gaza basınca yapıyor.ustam sese aldırma diyorda ..ileride daha büyük bir masraf açmasından korkuyorum...sizce ustayı dinlemeyip şanzumanı açtırmalımıyım.yoksa biraz teyp sesisinimi açmalıyım..:)

senturk35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şanzuman yağı değiştirdinizmi? Eğer uygun olmayan bir yağ kullanıldıysa ötme yapabilir.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araçta en önemli unsurlardan bir de şanzımandır ,özellikle yüksek süratlerde dağılması ihtimalini düşünmek bile insanı korkutuyor bence yağını değiştirin,katkı maddesi koyun ses ve ısınma (ısınma asırı ıse) gecmezse şanzımanı açtırın bu durumda belki bahsettiğiniz vites dişlileri değişerek sorun çözülür ama devam etmeniz halinde asınmadan olusan talaşlar ve ya kırılmadan olusabılecek hasarlar cok daha fazla masraf acar benım 20 gunluk f20 kısa sanzımanım yagsız kalmıs nasıl olduysa cok korkunc bır ısınma,ardından asırı sılkeleme ve sonunda da patır kutur şeklinde kırılma oldu erken tedbir alsam belkı cok az masrafla kurtaracaktım gercı benımkı 20 gun yol yapmamıstı ama demek sanzıman ustası ıyı yapamadı ...

cupido

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildigim belki yanliş biliyorum ama astralarda sanziman tamiri yok direk degişiyor

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildigim belki yanliş biliyorum ama astralarda sanziman tamiri yok direk degişiyor
bunu bılmıyorum ,yanı onlarda grup dişlisi yekparemiymiş,herhangi bir dişli bozulsa komple şanzıman mı değişimi gerekiyormuş,enteresan ve bence böyle birşey mantıksız olur ama ben de bilmiyorum belki de olabilir

Şahin80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç yağ değişmedi ama araç 100bin km ye geldi.yağını değiştirsemmi usta gerek yok yağ azalsa altta sızıntı olur falan diyo seviyesine bile bakmadı.iyisimi ben başka ustaya değiştirtiyim .ama hangi yağdan koydurmalıyım bilginiz varmı.

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç yağ değişmedi ama araç 100bin km ye geldi.yağını değiştirsemmi usta gerek yok yağ azalsa altta sızıntı olur falan diyo seviyesine bile bakmadı.iyisimi ben başka ustaya değiştirtiyim .ama hangi yağdan koydurmalıyım bilginiz varmı.
ben önce atf koymustum ama hıc memnun degıldım şimdi ep80 koydular gayet iyi özellikle vites geçişleri şıkır şıkır ,şanzıman yağı en az motor yağı kadar önemlidir sık sık değişmeli bence 100000 km ye geldi derken sizde geldi de hiç mi yağ konmadı ben 5000 km de bir yağı değiştiriyorum gerçi ben de 4 senede 15000 km yaptım, ıhmal edılmemelısi gereken bir konu pek de masraflı degıl yağ değişimi...

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SAE EP-80 CL-4 şanzuman yağı kullanacaksın. öncelikle mobil marka bulamazsan BP veya CASTROL marka olabilir. lt.si 7-8 lira civarında olması lazım.

Şahin80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkrü ederim cevaplar için şanzıman açtırmadan önce bi yağına değiştiriyim.40 bin dir bende araç ben hiç değiştirmedim.

Şahin80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar şanzuman ötmesinin bilyelerden kaynaklandığını öğrendim.maliyet işçilik ne kadar tutar acaba.çok km yapmış araçlarım oldu ilk defa başıma geliyor.arabam hiç zorlanmamış bi araç .nasıl oldu anlamadım..