Astra 1.4T ilk 1500KM yakıt tüketimi değerleri

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra 1.4T ilk 1500KM yakıt tüketimi değerleri

ercub link' Alıntı:
[quote author=eketen link=topic=2107.msg43543#msg43543 date=1313491129]
Dizeli 4.5 olarak alırsak; dizel astra 4.5 x 3.67(fuelsave diesel)=16.5TL, benzinli astra 6.45 x 4.33(fuelsave 95)=27.93TL yakacak Bu, 10bin km de dizel 1650 tl, benzinli 2793 tl yakar demek. Aradaki fark 1143 lira. Bu kadar bir miktar için kullanım zevki, kullanım emniyeti, nispeten daha az sorun feda edilir mi bilemiyorum. ֜stelik arada konfor-zevk bileşimi gibi en azından benim gözardı edemeyeceğim bir faktörde var. Biri tıslıyor diğeri gırlıyor. 005hihih
aracınızı şehiriçi kullanmayı hiç düşünmediğiniz takdirde mantıklı. benim aracım şehirlerarası yollarda 140-160 km. hızlarla giderken 6-6,4 arası değerler yakıyor. 90-110 km. hızlarla gitmeyi ne kadar denediysemde pek konfor-zevk vermediği için deneyemedim. bide şu dizelleri emniyetsiz, diğer turboları kullanım emniyetli yapan şey nedir? nasıl bir emniyet sistemidir?
[/quote]

Birkaç örnek verdik hiçbirini okumadınız mı ya da katılmıyor musunuz onlara?  Hadi şöyle diyelim ailenizle seyahat ederken siz sollamaya çıktığınızda hızlanan yavaşladığınızda yavaşlayan bunu karşıdan gelen araç olsa bile devam ettiren bir manyakla hiç mi karşılaşmadınız? Evet dizel ekonomiktir ama diğer turbo diye bahsettiğiniz en az 140 beygir güce sahip bastığınızda atlayan bir aracın bu 1.3 dizele karşı bariz tartışmasız emniyet güvenlik üstünlüğünü kabul edemiyor anlamak istemiyorsanız bu tamamen bilinç altından gelen hazımsızlıktan, aslında çok iyi farkında olunulan sıkıntı hissedilen bu durumu kabullenememekten kaynaklanıyor bence. Sizin bu yaptığınız kusura bakmayın da, bizim benzinli dizelden az yakar nerede varmış ekonomi avantajı dememize benziyor. Sözlerimi yanlış anlamayın...

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O konuda haklısın, benim şehir içinden kastım aslında yoğun trafik, dur kalk trafik, uzun yolda kastım ise mağlum boş yoldan bahsediyorum. Demek istediğim asıl günlük güzerhanız da elde ettiğiniz tüketim neyse, ortalama tüketiminiz bence o olmalı. Eğer ben sürekli boş yolda kullanıyorsam amenna, ama istanbulda hergün trafiğin yoğun olduğu saatlerde kullanıp ortalamam örneğin 6.3 ise, sonra uzun bir yola gidip ortalamayı 4.5 e düşrüp, ' aa benim aracım ortalaması 4.5 olabiliyor ' diyorsam, bir şeyleri ispat etmekten işte bunu kasdediyorum. Yani demek istediğim bir insanın asıl göz önüne alması gereken ortalama tüketimi, günlük kullandığı güzergahta elde ettiği tüketimdir, çünkü zaten sürekli o yolda kullanıyorsun, demek istediğim bu yani. Haftanın 3 günü şehir içi, 3 günü şehir dışına çıkıyorsan, o zaman 'realistik,göz önüne alman gereken ortalama tüketim' işte bu ikisinin ortalaması olmalı.

Sanırım sizinle ayrıştığımız nokta şu : Siz ' bu arabayla istenirse şu kadar ortalama tüketim elde edilebiliyor ' diyorsunuz, ben ise ' evet elde edilebiliyor, fakat asıl göz önüne almamız gereken bizim kullandığımz şartlarda, güzergahta elde edilebiliyormu ? , asıl göz önüne almamız gereken bu ' diyorum. Eğer yanlış ifade ettiysem düzeltin lütfen.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

markopasa86 link' Alıntı:
fakat asıl göz önüne almamız gereken bizim kullandığımz şartlarda, güzergahta elde edilebiliyormu ? , asıl göz önüne almamız gereken bu ' diyorum. Eğer yanlış ifade ettiysem düzeltin lütfen.

Peki bu 1.4 t sizin ile aynı şartlarda ne kadar tüketiyor? Buna göre hesap yapalım. Bakın ben dizel almak saçmalık demiyorum yanlış anlamayın. Siz ben hep ş.içi denen bu ne olduğu belirsiz ortamda bineceğim dersiniz ya da ben araca o kadar para veririm ama yakıta para vermeye elim gitmez dersiniz ben dizeli kendi hissi sebeplerimle aldım dersiniz bana da laf söylemek haddime bile düşmez. Ama var olan gerçekleri de kabullenebilmek gerek Bu motor bu araca gitmiyor olmamış. Hızlı araç herzaman daha emniyetli araçtır. 1.4 ile bu dizel arasında bu seviyede bir araç alabilecek kişiler için kayda değer bir fark kesinlikle yok. Ama dediğim gibi sanane kardeşim herşeye rağmen keyfim bunu istedi derseniz de öper başıma koyarım. Bu yani  :)

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
[quote author=markopasa86 link=topic=2107.msg43556#msg43556 date=1313494039]
fakat asıl göz önüne almamız gereken bizim kullandığımz şartlarda, güzergahta elde edilebiliyormu ? , asıl göz önüne almamız gereken bu ' diyorum. Eğer yanlış ifade ettiysem düzeltin lütfen.

Peki bu 1.4 t sizin ile aynı şartlarda ne kadar tüketiyor? Buna göre hesap yapalım. Bakın ben dizel almak saçmalık demiyorum yanlış anlamayın. Siz ben hep ş.içi denen bu ne olduğu belirsiz ortamda bineceğim dersiniz ya da ben araca o kadar para veririm ama yakıta para vermeye elim gitmez dersiniz ben dizeli kendi hissi sebeplerimle aldım dersiniz bana da laf söylemek haddime bile düşmez. Ama var olan gerçekleri de kabullenebilmek gerek Bu motor bu araca gitmiyor olmamış. Hızlı araç herzaman daha emniyetli araçtır. 1.4 ile bu dizel arasında bu seviyede bir araç alabilecek kişiler için kayda değer bir fark kesinlikle yok. Ama dediğim gibi sanane kardeşim herşeye rağmen keyfim bunu istedi derseniz de öper başıma koyarım. Bu yani  :)
[/quote]
Yok canım ne alakası var, ben şunu da söyliyim dizelin öyle fanatiği falan da değilim, araç az yakıyor diye, birde bir delikanlılık yapıp otomatikten manuel e geçelim deyince  walll hiç olmazsa buna değsin diye dizel aldım, şu ana kadar aracın benim kullanımıma uygun olması, yeterli olması ve en önemlisi herhangi bir sorun çıkarmamasından dolayı severek kullanıyorum. Ama kalkışlardaki yetersizliğinide her zaman söylüyorum. Eğer Allah Göstermesin yarın birgün araçta bana kafayı yedirtecek bir sorun çıkarsa değiştirebilirm de, benzinlide alabilirm ( ama böyle bir şey olursa kesin otomatik alırım orası kesin  011zaa ) ,bu gidişle dizelin pompa fiyatı benzini yakalayacak gibi Zaten şu 1.7 yada 2.0 CDTI otomatik vites getirseler, forumda ilk alacakalrdan biri olurum. :)

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

markopasa86 link' Alıntı:
yada 2.0 CDTI otomatik vites getirseler, forumda ilk alacakalrdan biri olurum. :)

Onunda p.filtresine (insignia da) 5bin diyorlarmış.  002tuhaff

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şu vergi düzenlemelerini de bir değişseler; hiç mi 2000 3000cc araca binemeyeceğiz yahu?!?

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Birkaç örnek verdik hiçbirini okumadınız mı ya da katılmıyor musunuz onlara?  Hadi şöyle diyelim ailenizle seyahat ederken siz sollamaya çıktığınızda hızlanan yavaşladığınızda yavaşlayan bunu karşıdan gelen araç olsa bile devam ettiren bir manyakla hiç mi karşılaşmadınız? Evet dizel ekonomiktir ama diğer turbo diye bahsettiğiniz en az 140 beygir güce sahip bastığınızda atlayan bir aracın bu 1.3 dizele karşı bariz tartışmasız emniyet güvenlik üstünlüğünü kabul edemiyor anlamak istemiyorsanız bu tamamen bilinç altından gelen hazımsızlıktan, aslında çok iyi farkında olunulan sıkıntı hissedilen bu durumu kabullenememekten kaynaklanıyor bence. Sizin bu yaptığınız kusura bakmayın da, bizim benzinli dizelden az yakar nerede varmış ekonomi avantajı dememize benziyor. Sözlerimi yanlış anlamayın...
eğer ilgide verdiğiniz örnek gibi olanlardan bahsediyorsanız sanırım verdiğiniz örneklerin bir çoğunu okudum. inanın bana benimle birlikte hızlanıp benimle birlikte yavaşlayacak şekilde betimlediğiniz o psikopat, geçileceğini anlayınca direksiyon üzerimize bile kırabilir. 8 aylık bir dizel kullanıcısı olarak arabanın gerçekten çok seri, atik olmadığını ve 1.4 yada 1.6T ler ile başedemeyeceğini biliyorum. ama bunlar benim aracımı alırken göze aldığım risklerdi. 1.4, 1.6, 1.4T, 1.6T ve 1.3 ecoflex modeleri arasından hızlanmasını, gücünü bilerek ve isteyerek bu motoru aldım. ama güvenlik unsuru olarak verdiğiniz afaki örneklemelere dayanarak 1.3 CDTiler diğer motorlara göre daha zayıftır demeniz acaba kendi fikriniz mi yoksa dayanak olarak verebileceğiniz herhangi bir güvenlik tespit yada ölçüm kıstası varmı?
ne münasebetle hazımsız olduğum sonucuna vardınız bilemiyorum ama 1.3 motorları  ekonomik olmasının dışında hiçbir şekilde diğer tüm seçenekerden zayıf olduğu konusunda hemfikirken, güvenlik unsuru olarak "TARTIşILMAYACAK BARİZLİKTE"  zayıf olarak betimlemenizi sadece sollamalardaki örneklere dayandırarak yapıyorsanız dikkati olun derim, zira reel hayatta bol bol hatalı sollama yapıyorsunuz demektir.  
Ocak ayında almış olduğum aracım 23.000 km.ye ulaşmışken eğer 14T almış olsaydım aynı şartlar altında yakıta tl. bazında en az 3000 tl. fazla vermiş olmama sebep olacaktı. 16T'yi saymıyorum bile.
Ayrıca artık dizel araç sahiplerine "3 kuruş için keyif ve konforunu arkaplana atan adam" muamelesi yapmaktan vazgeçin. zira aynı haltın laciverti bizdeki. unutmayın ki 1.6T adamı milyoner yapabilir, adam trilyoner ise..saygılar  

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Dizeli 4.5 olarak alırsak; dizel astra 4.5 x 3.67(fuelsave diesel)=16.5TL, benzinli astra 6.45 x 4.33(fuelsave 95)=27.93TL yakacak Bu, 10bin km de dizel 1650 tl, benzinli 2793 tl yakar demek. Aradaki fark 1143 lira. Bu kadar bir miktar için kullanım zevki, kullanım emniyeti, nispeten daha az sorun feda edilir mi bilemiyorum. ֜stelik arada konfor-zevk bileşimi gibi en azından benim gözardı edemeyeceğim bir faktörde var. Biri tıslıyor diğeri gırlıyor. 005hihih
"
hocam çok yaşa emi güldürdün beni akşam akşam :) "biri tıslıyor diğeri gırlıyor" :)  ama napsın abisi garibimde 1250 cc motorcuk var :D

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şehir dışında kullanıyorum derken, peşine hep kullanım stilimi de eklerim ben. Aynı zamanda yakıt tüketimini belirtirken de ş.içi, ş.dışı yüzdeler önemlidir. Örneğin şehir dışında yüzde 80 kullanıyorum ben üç aşağı beş yukarı, bu durumda 90-100 CC ile gidiyorum. Bu durumdaki yakıt tüketimim bu şekildedir yanlış anlaşılmasın. Ben eski 1.2 Corsamla 6.7 yakıyordum ve istediğim zaman dahi bir sürüş keyfi yaşayamamıştım. Bazen aklıma dizel alsa mıydım demiyor değilim, parayı neden çar çur edeyim diye. Şehir içi trafikte çok kalınca paralarım çar çur oluyor diye de düşünmüyor değilim ama neticede ben şehir içinde kullanmıyorum, evim şehir dışında istanbul yolunu (Ankaradakiler) bilen bilir, o yüzden iyi ki 1.4T almışım diyorum. Ekonomiyse ekonomi... 140la gitmek yerine 15 dk geç gidip 90-100 ile araç 5.1'e kadar bile düşürülebiliyor 1423 nickli arkadaşın tecrübesi ile sabit...

Dizeli olsun, turbosu olsun, sportu olsun, cosmosu olsun herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum laf arasında...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cotyora link' Alıntı:
...
Dizeli olsun, turbosu olsun, sportu olsun, cosmosu olsun herkese kazasız belasız sürüşler diliyorum laf arasında...

En güzeli  bravoo