Astra G 2008

sekund12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Merhaba
2008 Astra twinport (lpg li) aracım var araç sabahları ilk çalıştırmada gaz pedalına bastığım (vites boşta iken) zaman 3000 deviri geçmiyor 2000-3000 veya 2500-3000 devir arası tekleme yapıyor 3000 deviri geçemiyor bu 2-2,5 dk sürüyor sonra normale dönüyor aracı çalıştırıp hemen hareket edip gaz pedalına yüklenirsek aynı olay bu sefer tekleme şiddetli silkelemeye dönüşüyor araç 3000 deviri geçemiyor sonra (araç ısınınca)normale dönüyor. bu sorun araç gün içinde 7-8 saat çalışmadan durursa tekrar ediyor. aracın kırank devir sensörü, lpg sistemi, egr si bakıldı bir sorun yok (bu arada aracın yıllık bakımlarını düzenli yaptırırım) aracın enjektörleri de bakıldı orada da sorun (işeme sızdırma vb) gözükmüyor.aracın lpg sistemi tamamen devre dışı bırakılıp denendi orijinal hali ile yine çözüm bulunamadı. yaklaşık 2-3 aydır bu sorunu çözemiyoruz bilgisi olan varmı:confused:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg sisteminin sigortasını çıkartarak 10 gün kadar sadece benzinle binin. hiç lpg ye almadan benzinle lpg ayarcısına gidin. orada sigortayı takıp kalibrasyon yaptırın. benim yaşadığım arıza gibi duruyor. bende de 1.4 twinport var. ilk çalıştırmada soğuk motorda gaz ayarı düzgün yapılmadığı için benzinde saçmalayarak çalışıyordu. tek çözümü bu şekilde buldum.

sekund12

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan bey sağ olun araca uzun süre 10-15 gün benzinde bindim benzinde sorun var araç ısınınca sorun gidiyor. sonra lpg yi tamamen devre dışı bırakıp(gaz bağlantısı. lpg beyni bağlantısı, elkt. bağlantı hepsi kesildi) aracı orijinal haline getirdim sorun yine var bu haldeyken araç usta tarından incelendi sorun görünüşte bir belirti vermemesine rağmen enjektörlerde gözüküyor ustanın dediğine göre enjektörlerin elektronik kısmı varmış oralarda olabilir diyor bu arada araç tamamen orijinal haline getirdikten sonra benzinde kullanıldı ve özel serviste 5 gün kaldı sorun olabilecek yerler bakıldı sonra yeniden lpg ayarı yaptırdım sorun devam ediyor artık enjektörleri değiştirip test edeceğiz çözüm bulabilirmiyiz bilmiyorum

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan bey sağ olun araca uzun süre 10-15 gün benzinde bindim benzinde sorun var araç ısınınca sorun gidiyor. sonra lpg yi tamamen devre dışı bırakıp(gaz bağlantısı. lpg beyni bağlantısı, elkt. bağlantı hepsi kesildi) aracı orijinal haline getirdim sorun yine var bu haldeyken araç usta tarından incelendi sorun görünüşte bir belirti vermemesine rağmen enjektörlerde gözüküyor ustanın dediğine göre enjektörlerin elektronik kısmı varmış oralarda olabilir diyor bu arada araç tamamen orijinal haline getirdikten sonra benzinde kullanıldı ve özel serviste 5 gün kaldı sorun olabilecek yerler bakıldı sonra yeniden lpg ayarı yaptırdım sorun devam ediyor artık enjektörleri değiştirip test edeceğiz çözüm bulabilirmiyiz bilmiyorum

tam olarak aynı arıza diyemem ama arıza tanımından benim yaşadığım arızaya benziyor diyebilirim. ben aracımı alırken benzinde düzgün çalışmama sorunu vardı. satan adam sanayide komyonet tarzı araçların kaporta işerini yapan biryandan da araç al sat yapan birisiydi. yani sanayi esnafıydı. alırken ilk çalıştırmadaki durumu görünce enjektörler değişecek demişti. aracı ona göre indirim yapıp aldım enjektör değiştirmeden önce carbon clean dedikleri bir işlemle motor içini kurumdan temizlediklerini duydum. hemen yaptırdım. enjektör değiştirmeden kurtulurum diye. faydası olmadı. her gittiğim yer araç benzinde düzgün çalışmadığı için enjektör değişecek diyordu. beyin arızalı diyenlerde oldu. aracın arızası nedir diye araştırmalar devam ederken lpg sisteminde başka bir arıza nedeniyle lpgciye gittim. parça değişimi yaptıktan sonra gaz ayarı yapınca araç düzeldi. adam bilmeden düzelmiş oldu. sebebini araştırdığımızda hatalı yapılan gaz ayarının aracın kendi ecu sundaki benzin ayarını bozduğunu ve bu sebeple benzinde soğuk motorda düzgün çalışamadığını anladık. daha sonraları lpg ile ilgili filtre değişimi gibi işlem yaptırıp gaz ayarı yaptıklarında araç yine benzinde çalışamaz hale geldiğinden lpg ile ilgili bir işlem yaptıracaksam 10 gün kadar yada bir hafta kadar benzinde kullanıp o şekilde gidiyorum artık. uzun süredir yapılan ayardan dolayı sıkıntı yaşamadım. şimdiki aracımdan önce iki tane vectra kullandım. vectra da gaz ayarı konusunda böyle problem yaşamamıştım ama astra da benzinle gezmeden yaptırdığım her gaz ayarı benzinde çalışmasını bozdu.