Astra G Double Din PProjesi

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Astralarımızın konsolunu özelleştirmek için çeşitli uygulamalar yapıyoruz. opc konsol almak bunların içinde en popüler olanı şüphesiz. benim de opc konsolum vardı, hatta 5 inç navi koymuştum içine ama modifiye ruhu işte, rahat duramadım :)

Double din konsol için hazırlıklara başladım. Piranha Encore model 7 inç double cihazı satın aldım öncelikle. (370 TL)

IMAG0502.jpg

Ardından eski konsolu Bismillah deyip kesme biçme işlemine başladım. Konsol sert plastikten imal edildiği için kesme işlemini havya ile gerçekleştirdim. Klima kontrol düğmelerini bir teyp mesafesi daha aşağıya indirip en alttaki boşluğu klima kontrol düğmelerine bitiştirdim. Kabası bitince aşağıdaki gibi oldu.

IMAG0504.jpg

Konsoldaki boş kısımın kenar çıtalarını da üst kısma ekledim.
Tabi bu işi sağlam olması için konsolun kenar çıtalarını birleştirmeden önce, hem hizasının düzgün olması hem de daha sağlam olması için iki tane 12 lik çivinin baş kısmını kesip oluğun içine yerleştirdim. (konsolun kenarlarının içinde oluk şeklinde bir boşluk var) olukların içini ve kalan boşlukları düzgün ve sıkı bir şekilde sıcak silikon ile doldurdum ve sabitleyip yapışmasını sağladım.

IMAG0506.jpg

Silikon tamamen soğuduktan sonra fazlalıkları tıraşlayıp düzelttim.

IMAG0510.jpg

Bu noktadan sonra konsol ile ilgili çeşitli seçenekler vardı. Ben şimdilik zaman sıkıntım olduğu için boya işleriyle uğraşamadım. Onun yerine karbon folyo kaplama yaptım. (ileride folyodan sıkılınca, tabi zaman bulmam durumunda konsolu macunlayıp güzelce griye boyamayı düşünüyorum.)

IMAG0519.jpg

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dışarıda işimiz bitince kaldı konsolla olan işler. Normalde konsolun, klima düğmelerini indirdiğimiz kısmı biraz daha dar, yani düğmeler o kısma sığmıyor. Bunun için o kısımdaki metalin birazını geriye doğru büküyoruz (Arabadaki kısım oluyor). Bu kısım biraz hassas. Konsola zarar vermeden bükmek önemli. O kısımdaki puntaları attırmadan yaparsanız daha sağlıklı olur. Bu işlemi de başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki şekilde konsol yerleşiyor.

IMAG0524.jpg

Cihazın bağlantıları yapıldıktan sonra konsolun bitmiş hali de aşağıdaki gibi oldu:

IMAG0533.jpg

IMAG0534.jpg

Arka fondaki resmi ben kendim yaptım. Cihazın çözünürlüğü 800x480, bu çözünürlüğe uygun ebatta bir resim hazırladım (paintte düzenledim) aynı resmi cihazın içinde "logoyu göster" adlı özellik menüsünden cihazın ilk açılış logosu olarak da atayarak piranha değil de bu logoyla açılmasını sağladım. daha orjinal gibi görünüyor :)

IMAG0535.jpg

Tabi karbon kaplamayı sadece konsola değil, küllük, el freni önü ve vites etrafı gibi geri kalan kısma da kapladım.

IMAG0514.jpg

Cihazda geri görüş kamerası girişi, bluetooth bağlantısı gibi ekstra özellikler mevcut. Kamera ve bluetooth çok büyük kolaylık sağlıyor. Önceden 5 inç navi kullanıyordum ve kamera ona da bağlıydı ama bu ekran çok daha büyük ve gerçekten kameranın güzelliğini şimdi anlıyorum :) bu cihazda çizgileri gösteren yazılım da var ve bu da mesafe ayarlamak için yardımcı oluyor. Bluetooth sürekli açık ve arabaya biner binmez bağlanıyor, tel defterini cihaza aktarabiliyorsunuz, ses hoparlörlerden net ve güzel geliyor. Karşı tarafa giden ses de tatminkar galiba.

Sonuç olarak ben cihazı 370 tl ye, cihazın arka soketini teyp soketine uygun karşılık taktırma işini 20 tl ye, konsoldaki işçiliği ise bedavaya hallettim. (Tabi kendi el emeğim, paha biçilemez :) )

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim için tek negatif nokta direksiyon kumandasının iptal olması oldu :(

serkan-g

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dostum tarz meselesi ama bu karbon folyo çok çirkin onun harici yapılan işlem güzel uygulama güzel ama folyo tüm işi bozmuş.artık çok kro duruyo bence.tofaşk çıların gözdesi oldu bu ürünler.opele yakışmıyor..vaktin yoksa bir boyacıya sabah bırakıp akşam alabilirsin ve bence gri yerine piano black düşünmelisin.emeğine sağlık.

sting1981

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dostum tarz meselesi ama bu karbon folyo çok çirkin onun harici yapılan işlem güzel uygulama güzel ama folyo tüm işi bozmuş.artık çok kro duruyo bence.tofaşk çıların gözdesi oldu bu ürünler.opele yakışmıyor..vaktin yoksa bir boyacıya sabah bırakıp akşam alabilirsin ve bence gri yerine piano black düşünmelisin.emeğine sağlık.

dostum haklısın, o durumun farkındayım ama bu şimdilik geçici bir çözüm. havalar ısınsın o dediğini kendim bizzat yapacağım inş. o zaman da yeni halinin fotolarını koyarım :)

fırat ısık

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu uygulamayı 2011 yada 2012 de yapmısdım ben senın yerınde olsam boyatırım sıyah parlak renge ben oyle yapmısdım kapı kollari göstergenın cercevisını fopumda fotolar var 35kfs98