Astra G kapı çıtası, kapı kolu boyama

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Beyaz renk Astra'mın kapı çıtaları ve kapı kolları solmaya başladı. Bunları boyamak istiyorum. Sprey kutu olarak astar, mat siyah boya ve vernik aldım. Önce zımparalamam gerekiyor mu yoksa direkt astar, üstüne boya atsam yeterli mi? Vernik te atayım mı en üste?

Kapı içi açma kollarım siyah plastik. Onlar için de sprey krom boya aldım. Onlarda da dışıyla aynı işlemleri mi yapmam gerekir?

Oldu olacak bir de parlak siyah sprey boya aldım. Piyano Black denilen boyanın parlaklığındadır herhalde. Boyalar daha kargo aşamasında, gelmedi. Bu parlak siyahla da ön konsoldaki bazı yerleri boyamayı düşünüyorum. Orta konsolda Alüminyum görünüm kaplama var. Hoş duruyor. Arabada çift renk olması daha güzel bence. Komple simsiyah çok düz gözüküyor. Konsolu boyamam de havalandırmalar gibi bazı siyah yerleri boyasam nasıl durur sizce?

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
kardesım elın yatkın degılse bence bı boyacıya daniş derım..

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben direk mat boya uyguladım çıtalara ve marşpiyele. pul pul dökülmeler başladı şimdiden...
zımpara ya da astar olayına hiç girmedim...

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
plastık astar atmadıgınız muddetce nekadar boyatırsan boyat yıne atar dokulur

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Kapı kolları ve çıtaları boyadım

Kapı kollarını ve kapı çıtalarını boyadım sonunda. Kendi başına yapmak daha eğlenceli. Boyacı dünyanın parasını isteyecekti.

İşe ilk olarak boyanmayacak kısımları kağıt bant ve gazete kağıdı ile kaplayarak başladım.
bDSC_0004_zps1f78c5db.jpg

bDSC_0005_zps99756393.jpg

bDSC_0007_zps5ee0fe8d.jpg

Önce 2-3 kat plastik astarı attım. 20dk kadar kurumasını bekledim.
bDSC_0008_zps538a8554.jpg

Kuruduktan sonra ufak tefek yerlerini 3000lik zımpara ile zımparaladım. Püskürtürken bir iki parçacık atmıştı. Pürüzsüz oldu.
Ardından mat siyah sprey boya ile ince tabakalar halinde 3 kat boya attım. Her biri arasında 5-6dk bekledim. Son kattan sonra 40dk. kurumasını bekledim. Boyalar çabuk kuruyan özellikte.
En son olarak da sprey şeffaf vernik attım 2 kat. 2 saat kurumasını bekledim. Ardından tüm gazete ve bantları çıkardım. Taş gibi olmuş. :)
Mat siyah ama vernikli olduğu için biraz parlaklık var. Ama piyano siyah gibi de parlak değil. O boyadan da var, onu araç içinde kullanıcam. Araç baya kirli, dün yağmur yağmıştı, çamurladık, sonra da zor geldi, şimdi de boya yapacağım için yıkayamadım.:dil:

bDSC_0009_zps7cdf1edd.jpg

bDSC_0011_zps0152b640.jpg

bDSC_0018_zps1707b451.jpg

murat0616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline sağlık mkardeş gerçekten güzel olmuş içeridede kullanıcam demişsin ya içeride nerde kullanıcan ön konsoldamı sonuç nasıl olur acaba

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
eline sağlık mkardeş gerçekten güzel olmuş içeridede kullanıcam demişsin ya içeride nerde kullanıcan ön konsoldamı sonuç nasıl olur acaba

Teşekkür ederim. Krom olanı kapı kollarında kullanıcam. Parlak siyah olana ise karar veremedim. Forumda da bazı konularda var, ön konsolu piyano siyaha boyama hakkında. Hoş duruyor ama şu an alüminyum kaplama var ön konsolumda. Gri de güzel duruyor şimdi. Siyaha boyarsam parlak güzel duracak ama içerisi de simsiyah olacak. İki renk bence daha iç açıcı oluyor. Dışında da kapı kollarını ve çıtaları gövde rengine boyamadım bu yüzden. Çift renk daha hoş oluyor.

eline sağlık!! çok güzel olmuş!! boyaların maliyeti nedir.?

Teşekkür ederim. Mat siyah, parlak siyah, astar ve verniğin her biri 15,87 TL. Krom olan 19,86 TL. Yani 50 Liraya boya işi halledilebiliyor. Boyacıya gitsem 100 liradan aşağı elini sürmez. Boyaların da hepsi kullanılmıyor zaten, yarısını harcadım. Direkt siyaha boyarsanız kısa zamanda dökülür ve daha kötü olur. Önce astar sonra üstüne boya atmak gerek. Boyanın sert, sağlam ve uzun ömürlü olması için de bir de vernik attım. Kaporta boyası gibi oldu.
Tüm boyalarımı, diğer projelerimde kullandığım xenon projektörlerimi, ampulleri, far temizleme setini vb. http://www.novelcar.com adresinden aldım. Hepsi stoklarında var, 2 gün içinde geliyor.

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende konsolu piano black kaplama yaptım. hoş durdu ama folyo daha çok tavan kaplaması için olduğundan mıdır yoksa bende sanayi tipi ısıtıcı olmadığından mıdır kıvrımlardan bel verdi sıcaklar başlayınca bende söktüm attım. konsol ve havalandırmalarla birlikte hoş görünüyo. fırsatım olursa boyayacağım ya da boyasını bulamazsam boyatacağım. kendim zaten konsolu değiştirmiş renksiz olan konsolu mat siyaha kendim boyamıştım. piano black için hangi boya veya malzeme kullanılmalı bilginiz var mı acaba?