Astra g termostat ve Antifiriz

fikri55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumdaşlarım abilerim bu gün sanayıde arabanın ateşleme bobinini denerken termostatın dıbınden soğutma suyunu kaçırdığını fark ettim ve hortuma dokunmamla suyun fışkırması bir oldu.( Allahtan yüzüme gözüme gelmedi)Velhasıl termostatta sıkıntı yoktu ancak su kabından devırdaımı sağlayan kucuk plastik parça yıllardır ısınıp soğumaktan deforme olmuş ve yarısı termostatın içinde kalcak şekilde kırılmış.parçacıya gıttım ve yenı termostatı(gm) 50 tl ye aldım ve araca monte ettım.Ancak su kabındaki sıvı tamamen boşaldığı için kırmızı antifiriz de aldım ve ekledim.
Soru şu antifirizi içine su koymadan yaklaşık 1.5 litre koydum yeterli mi hepsini koyup içine birazda su koymalımıyım ? oran ve miktar ne olmalı?
Bu arada araçlarınızda termostat uzun zamandır değişmediyse bakmanızı tavsiye ederim.Mazallah bir anda kaputun altında fark etmeden soğutma suyunuz boşalabilir kötü sonuçlar doğurabilir.

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun,aracınızda önceden antifiriz varmızydı varsa ne renkti zira kırmızı antifizle ilgili bi konum var okumanızı şiddetle tavsiye ederim....
kolay gelsin..

fikri55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kırmızıydı daha önce ki bende bilerek orjımal gm kırmızı alıp koydum ama yukarıda yazdıgım gıbı oran ve mıktar konusunda bılgım yok forumdaşlardan yorumlarını ve bılgılerını paylaşmalarını beklıyorum

fikri55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güncell

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra b kendi aracım oradan size örnek vereyim 7 litre civarı soğutma hacmi var benim aracımda 3 aşşağı beş yukarı aynıdır ,3 litrelik bi antifirizi komple koyun zaten %50-60 civarı su olmuş olacak ancak önce eskisini komple boşaltın ve bence antifiriz ve suyu dışarıda karıştırıp öyle koyun tabi bu benim şahsi fikrim.....

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Muammerin dediği gibi bizim araçlara 3 litrelik antifriz yeterli olur. Zaten karışım oranları antifiriz kutularının arkasında yazıyor, o oranlara sadık kalmakta fayda vardır, fazla antifiriz fayda değil zarar verir.

fikri55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Su antifiriz oranı tamam ama su kabında seviye ne kadar olmalı tamamen doldurmalımıyım?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Max seviye için çizgi vardır. Çizgi görünmüyorsa pratik bir hesapla kap yarıya kadar doldurulmalıdır.

fikri55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sağol savaş abi ama ben dün termostatı değiştirirken kaptaki sıvı tamamen boşalmıştı ve yerıne sadece antifiriz doldurmuştum ve yaklasık 1.5 litre cıvarıydı ve yarıya kadardı.Bu gun kalan antıfırıze su ılave edıp bıraz daha doldurdum ve yarıyı gectı.Bu durumun arabaya bi zararı olur mu acaba yenıden boşaltıp doldurmam mı gerekıyo.Bide bı antıfirizi tamamen nereden boşaltabilirim?