Astra G Uzaktan Kumanda

hızlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba. Uzun süredir anahtarın uzaktan kumandası bazen çalışıp bazen çalışmıyordu. Lehimlerde kılcal çatlaklar olabileceğini düşünüp anahtarı söküp devreyi çıkardım. uzun süre büyüteçle aradıktan sonra pil yuvasının (-) ucunun ayağındaki lehimin çatladığını gördüm. Ama yeri öyle kötü ki imalat sırasında orayı nasıl lehimlemişler aklım almadı. Biraz bu işlerden anlarım. Bence orada hiçbir şekilde sağlıklı lehim olmaz. Yani bence bu kronik bir arıza kaynağıdır ve kumandada arıza ararken özellikle kontrol edilmelidir. Çözüm için , pil yuvasının lehimi kopan tarafını kaldırıp sorunlu lehimi de havyayla temizledikten sonra buradan ince uçla bir delik delip incecik bir bakır teli pil yuvasının (-) ucuna ve diğer ucunu da plaketin arka tarafındaki boşta duran lehimleme noktasına lehimledim. Sorun çözüldü (Tabii senkronizasyondan sonra). İyi düzeyde lehimleme yapamıyorsanız hiç bulaşmayın. Yeri öyle kötü ki sıcak hava tabancası ya da başka teknikler işe yaramaz. Maalesef fotoğraf çekme imkanım olmadı ama çok iyi açıkladığımı sanıyorum. Başına gelenler bu açıklamalar eşliğinde incelerse çok kolay anlayacaktır.

Erkan DOĞU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sizin demek istediğinizi anladım beyfendi aynı sorun bende de var anlattığınız gibi lehim yapılcak gibi değil nasıl yapıldığıda meçhul bilgiler için emeğinize sağlık..

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pil takılan kısmın ayakları uzun biraz,elektronik kartın içine giriyor o kartın arka tarafından lehimliyorsunuz bende çoğu kez lehimledim ancak bir kere lehimlerde problem oldumu ondan sonra ayar tutmuyo en sonunda kafama tak etti gidip anaharın kumanda ünitesinin sıfırını aldım 90tl na orjinal GM bu arada poşet GM içinden çıkan malzeme tamamen bosch :)

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk önce + ucunun lehimini kaldırıp pil ünitesini yana yatırın. önce - ucu lehimleyin. sonra pil yuvasını tekrar yatırıp + ucunu lehinleyin... sanırım böyle daha kolay olur..
umarım anlatabilmişimdir.

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben dah biraz önce yaptım, + veya - hatırlamıyorum ama, zor olan uç:D

Aslında yapmak okadarda zor değil...

Soketi plakete lehimlemek için 2 uç var yan yana. Birisi uzun, diğeri kısa....

Kısa olanı lehimlemek zor... Bunun için kesinlikle havyamıza lehim almıyoruz ve fabrikasyon lehimi kullanıyorz. Çünkü etrafında smd kondansatör var ve kondansatörün yanlarında da bir kaç tane delik içi kaplama, lehimli havyayı buraya sokabilmek biraz zor....

Havyanın ucunu güzelce temizleyip daha sonrada pil soketi ve plaket arasından sokuyoruz, az da olsa fabrikasyon lehim var onu mümkün olduğunca etrafı eritmeden lehimleri tekrar birbirine kaynatıyoruz...

Benim tam içime sinmedi ama diğer uzun uç arkadan çok kolay lehimlendiği ve uzun ve kısa uçların aynı yere irtibatlı oldğunu unutmayalım... Bu sayede kısa ucun pek bir önemi kalmıyor, uzun uç daha sağlam tutuyor...

Uzun uç, delik içi kaplama mantığı ile yapılnış bir deilk içerisine giriyor... Delik içi kaplama demek deliğin içi iletlen yani plaketin önüve arkası birbirine irtibatlı... Uzun ucu lehimlemek içinde plaketin arkasından yani boş olan yerinden müdahale yapıyoruz.... Havyayı yine temizleyip önce deliği biraz ısıtıp daha sonra lehim veriyoruz... Bukadar... Zaten delik içi kalama olduğu için lehim aşağıya doğru emilecektir... İşte asıl sağlamlığı sağlayan da budur... Kısa uca fazla çaba sarfetmeyin yoksa Yetkili servis yolu görünebilir....

Son düzenleme:

esser

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynı sorun bendede oldu etrafı yakma riskini göze alarak lehimi yapmayı başardım tabiiki pil yuvasını da biraz yaktım ama olsun.