Astra G ve USB/SD card ile MP3 dinlemek.....

scowl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar hepinize merhaba, aranıza yeni katıldım.
Henüz bir opelim bile yok. Fakat 14 Kasım da bir adet Astra 1.6 Elegance (2001 model) kısmetse elimde olacak. İlk defa opel sahibi olacağım inşallah.

Bu araç ile mp3 dinleme konusunda biraz ön araştırma yaptım alternatifleri sizler ile paylaşmak istiyorum. Lütfen varsa yanlışlarımı düzeltin ya da eklemeler yapın. Artıları ve eksileri ile bildiklerimi yazıyorum.

Mevcut durum:
Astra G kasalarda öğrendiğim kadarı ile car400 car500 ve cdr600 sistemler oluyor. Benimkinde radyo-kaset çalar ve torpidoda da CD changer bulunmakta. Orjinalinde de aux girişi yok.

Alternatifler:

1-İlk akla gelen usb ve sd card tan mp3 çalabilen herhanbi bir marka (size kalmış) ürün alıp onu kullanmak. (kompakt ve temiz bir çözüm olmasının yanında, direksiyon kumandasından kullanımın olmaması, üst ekranın iptal olması ve cihaz üzerindeki ekranı kullanma söz konusu)

2-FM trasnmitter kullanmak (büyük şehirde frekans problemi ve hışırtı yaşama, direksiyon kumandasından kontrol edememe, kompakt bir kullanım olmayıp ekstra çıkıntı ve yer kaplaması, her kontak kapatmada baştan başlaması ve bunun az da olsa biraz zaman alması, çakmak yuvasının kullanımda kalması navigasyon kullanımı için çoklama gerektirmesi)

3-Teyp yerine kaset adaptörü kullanmak ( gene direksiyon kumandasının kullanılmaması, gösterge ekranını kullanama, kaliteli bir ürün olursa fm e göre daha kaliteli ses, fakat ayrıca bir mp3 oynatıcı player ihityacı olması, onun da ayrıca şarj ya da batarya gereksinimi, kontrollerin de onun üzerinde yapılması gerekliliği, aşırı derece kablo ve kirlilik, kaset döndericilerin çalışması ile nadiren de olsa az bir ses olması)

4-CD changer soketine takılan (link: xcarlink,audio link,ipod adapter,car mp3,iphone adapter,iphone, iphone interface,cd changer ) adresinde de satılan emulatör. (150TL civarında fiyat, direksiyon kumandası ile uyumlu çalışma, sistemin bunu CD changer olarak algılaması en pratik çözüm gibi görünse de 6 klasör içerisinde 99 adetten mp3 koyabilme, hem usb hem sdcard ayrıca kendinden aux girişi olması fakat hali hazırda opel uyumlusunun bulunmaması ve bunun çıkma zamanının belirsiz olması sebebi ile ölü doğmuş bir alternetif gibi görünüyor. Uyumlu olması sadece direksiyon kumandası sorunu mu yoksa cihaz üzerinden kumanda edilecek kadar da mı uyumsuz onu bilmiyorum.

5-Bir benzer alternatif de rs elektroniğin sattığı aynı ürünün öncekinden tek farklı bluetooth destekli olması:
Anycar
adresinden görebilirsiniz. Bu çok daha pahalı 300TL civarında bir bedel, gene opel uyumlusu bulunmuyor henüz. Uyumun ne seviyede olduğunu gene bilmiyorum. (not: bu haftadan itibaren hepsiburada.com da markası olmayan bu işlevde bir ürün satmaya başladı, oto ses ve görüntü sistemleri kategorisinde görebilirsiniz.
usb/sd modul çevirici adını koymuşlar. Maalesef orda da opel uyumlusunu göremedim.
link :Usb-Sd Çevirici Modül )

6-Pioneer'in soketleri modifiye edilmiş bir modeli olan ürününü almak (direksiyon kumandası ile uyumlu olduğu söyleniyor ve baglantıları da orjinal opel teyplere göre değiştirilmiş)
link: OPEL ASTRA DİREKSİYON KUMANDASINA TAM UYAN PİONEER MP3 USB Lİ. - Cd / Mp3 Çalar ve Araç Elektroniği Ürünleri sahibinden.com'da - 52861212
280TL gibi yüksek bir rakama satılıyor. fiyat yuksek. 1. alternatiften tek farkı direksiyon kumandası kullanabilme adına aynı alternatif çözüme biraz daha fazla para vermek zorunda kalma durumu söz konusu.

6- VDO Dayton CD 773 diye bir cihaz satın almak. Fiyatını bilemiyorum, pek kolay bulunan bir alet değil sanırım. Bu en guzel çözüm gibi görünüyor çünkü, direksiyon tam uyumlu, hatta yukarıdaki lcd ekrana da veriyormuş bütün bilgileri (orjinal gibi) bu ürüne büyük fark katıyor. ürüne ait link vermedim internetten araştırabilirsiniz. türkiye de kolay bulunmuyor sanırım.

7-sonradan bir aux girişi açmak, kaset adaptorunden tek farklı kablo kalabalıgının biraz daha az olması, yapımının bilgi ya da bilen birine ihtiyaç arzetmesi, ve tabiki başka bir mp3 player cihaza ihtiyacının olması.

Benim ön araştırmamın neticesi budur. Yorumlarınızı, çözüm önerilerinizi lütfen esirgemeyin. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
alternatifleri çok iyi özetlemişsiniz.
bu seçeneklerin hepsi zaman içinde forumda paylaşıldı ve uygulandı.
açıkcası burdan sonrası fayda/maliyet konusuna bakıyor.

ELEGANCE06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracımdaki orjinal 4lü cd çalar arızalı olduğu için; kaset aparat yardımı ile mp3 çalar ımı dinlemekteyim. ses kalitesinden de gayet memnunum!!

Ekli dosyalar

• DSCN1687.jpg
    DSCN1687.jpg
    93.4 KB · Görüntüleme: 110

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alın bir pioneer teyp keyfinize bakın derim bendede vardı astra elegance o cd changer varya adamın ömrünü bitirir resmen cd beğenmiyor :) usb okuyan bi pioneer teyp+ kumanda aparatıyla keyfinize varın ses kaliteside artıyor orjinal kolonlarla bile yeterli düzeyde ses alabilirsiniz...

serkan-g

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alternatifleri çok güzel sıralamışsınız.bunlara ek olarak forumda aparat satan bazı arkadaşlar var.istgediğiniz pioneer yada sony modelini alıp bu aparatla direksiyon kumandası aktif edilebilir.ama yine de ekranda görünmeyecektir ve göğüste renk uyumsuzluğu muhakkak olacaktır.

bir altertatifte benden. yaptırmayı düşünüyodum cihazı almıştım ama 80 tl gibi bir bağlantı ücreti olunca sinirlenip bıraktım.

---
aracımızın klima kontrol ünitesi altında olan boşluğa (bazı araçlarda cd changer var) o kısıma roadstar 100 marka sadece usb/sd kart (cd siz) bir player bağlatmak.normal teybimiz sabit kalacak.o boşluk kısmı gözden çıkarıp iki teyip te aktif olmak üzre kullanılabilir.fakat 2 cihazında aynı anda kullanılması için "kesici" diye bir malzeme takıyolar onun maliyetide 80 tl. cihaz=60 montaj=80 : 140 tl gibi bir maliyeti var.ve roadstar ın birkaç modelinde aydınlatma ışığı astra g nin tıpatıp aynısı.uygulamak isteyenler yapabilir rahatca.

suluboya44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben resimdeki yere yerleştirdim, bilgi ekranını göremiyodum, yukarıda dolu olunca en iyi yer burası ve kablo döküntüsü yok,

Ekli dosyalar

• 050920111095.jpg
    050920111095.jpg
    94.7 KB · Görüntüleme: 102

suluboya44

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ha birde bütün ışıkları led yapınca kırmızı beyaz yanan pıoneer ın ışıklarını da mavi yapmak zorunda kaldım,,,

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
ben resimdeki yere yerleştirdim, bilgi ekranını göremiyodum, yukarıda dolu olunca en iyi yer burası ve kablo döküntüsü yok,
ciddi işçilik var resimdeki işlemlerde.
bravo.