Astra G Yağ Filtresi Nerede?

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba
İnternetten izlediğim videolarda baktığım forumlarda astra g araçların yağ filtreleri motora ön taraftan baktığımız zaman motorun sağ üst çaprazında büyük bir kutunun içinde kalıyor. Fakat kendi aracımda böyle bir kutu yok. Sigorta kutusu var. Aracımın yağ filtresini kendim değiştirmek istiyorum. Yağ değişim zamanı geldi fakat filtreyi bulamıyorum. Motor kodu z16xe . 2005 astra classic. Motorun fotoğrafını da çektim uzun uzun baktım fakat gördüysem bile anlamadım. Umarım motorun alt kısmında değildir. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim

rj0MMV.jpg

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu yetermi? alt köşede beyaz yuvarlak olan filitre
$_57.JPG

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet aynen Tolga,yandan kelepceli veya kayışlı filitre sökme anahtarı ile girebilir ve sökebilirsin.

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet aynen Tolga,yandan kelepceli veya kayışlı filitre sökme anahtarı ile girebilir ve sökebilirsin.

Selim abi çok teşekkür ederim filtre sökme anahtarıda gördüm araştırıcam anahtarıda. son birşey merak ediyorum sökerken birşeye dikkat etmem gerekiyor mu? yağ fışkırma veya aracı yokuş yukarı koymam gibi faktörler var mı? motor soğukken düz zeminde söküp yenisini taksam sorun olur mu? tekrar çok teşekkür ederim

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi aracı kaldıracaksan altdan sökmek daha kolay ama evde yapacaksan mutlaka dikkat etmen gereken yağı lütfen yere akıtmayın,ülkem ve çevremiz önemli zaten su diye irin bilmem neyi içiyoruz daha fazla duyarlılık,ben değişirken alta bingo yumuşatıcıyı üstünü düz halı kesicisi ile kesiyorum altına koyuyor yağ cubuğunu ve motor yağ kapağını söküyorum. Sonra karter tıpasını söküyorum yağ boşalıp bitene kadar sigara molası beriyorum. bittikten sonra yağ filitresini sökmeden altına yağ bidonun itekliyorum şndan önce bir karton seriyorum tabii her ihtimale karşı. Filitreyi sökersin yani filitreyi takarken lastik contasını elini hafif eski yağa bandır onu hafif sür ve yerine çevirerek sık(tüm gücünle değil sonra şiştiğiinde sökemezsin ) sonra alt tıpayı yeni conta varsa takar sıkarsın onuda tüm gücünle değil normal bir gücde(yalama yaptırmayacak şekilde) tork varsa ne ala. Sonra huni yoksa ben parlak dergi yaprağını huni şekline sokuyorum bantliyorum al sana mis huni,yağını dolduruyorum.Haaa asıl dikat etmen konu motor soğuk olsun sonra elini yakarsın bir yerlere değidrerek (mesela filitre)
BU yağ filitresi sizin araçlar için,şimdi dizelim var onun için lokma takımı torks vida anahtarı gerek onu ayrı anlatırım.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aklıma gelmiş iken yağını koyduktan sonra bir çalıştır kapat 5 dakika dinlendikten sonra yağın seviyesini kontrol et,Bu işleri yaparken düz zemin olursa işin rahat olur hem ölçmede hem yağı boşaltmada kolay gelsin sorun olursa bugün burdayım ;)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aklıma gelmiş iken yağını koyduktan sonra bir çalıştır kapat 5 dakika dinlendikten sonra yağın seviyesini kontrol et,Bu işleri yaparken düz zemin olursa işin rahat olur hem ölçmede hem yağı boşaltmada kolay gelsin sorun olursa bugün burdayım ;)

Selim abi herşey için çok çok teşekkür ederim. Saatlerce araştırdım hiçbişey bulamadım hatta bir sitedeki videoda sözde uzman bir adam diyor ki hiçbir kullanıcı aracının yağ filtresini değiştiremez. :D sayende 10 dakikada teorik kısmını öğrendim :D Şimdi filtreyi sökmek için olan anahtarı araştırıcam fakat numaraları varmış 8'' 6'' 12'' diye numara arttıkça fiyat da artıyor. Bu numaralar neyi ifade ediyor ve hangisini tercih etmeliyim?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Boş ver numaralı anahtarı, Sana tavsiyem bu ikisinden biri hem ucuz hem işini görür
biri bu
24286_z1.jpg
diğeri bende olanda bu
6327320.jpg

Al sana tarifli video sırf filitreye konsantre ol nasıl söküyor,Kolay gelsin
Özür dilerim videoyu seyretmedim kapalı imiş başka ekliyorum
kusura bakma bu peugeot ama anahtar yani kelepce ile nasıl açıyor dikatli bak
https://www.youtube.com/watch?v=KQj3Lo4pqz0

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı