astra h güncel yakıt tüketimi

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın. Kaça aldınız merak ettim;)
Ben dün akşam 2 kişi boludan geredeye kadar kar altında, istanbuldan ankaraya geldim.
Kış lastiklerim vardı üzerinde. Hava sıcaklığı boluya kadar ortalama +6 derece, boludan Ankaraya -2 dereceydi.
Ortalama hız 97 km/sa, Toplam 550 km yol geldim sıfırladıktan sonra, 50 km si istanbul ş.içiydi.
Aracım manuel vites 4,9 lt/100 km yakıt tükettim.

ha bi sorum daha olcak izninizle :) 97 km hizla 6.vitestemiydiniz yoksa 5 demi ve 6. vites kacinci kmden sonra kullanilmali? sagolun :D

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ha bi sorum daha olcak izninizle :) 97 km hizla 6.vitestemiydiniz yoksa 5 demi ve 6. vites kacinci kmden sonra kullanilmali? sagolun :D
Hızım değişkenlik gösteriyor yolun durumuna göre, örneğin;
110-120-130 km hızlarda CC ile geldiğim yerler oldu,
80-90-100 km CC siz geldiğim yerle de oldu.
Yani 97 km/sa ortalama hız yol bilgisayarının gösterdiği ortalama hız.
Yanlış göstermediğini biliyorum çünkü sayacı sıfırlayınca kronometreyide çalıştırdım.
Ben yolun durumuna göre 6. vitesde kalmaya özen gösteriyorum.
Düz ve rampa aşağı olan yerlerde 2000 devirde 6. vitese alıp o civarlarda devirlerde gitmeye özen gösteriyorum.
Eğer rampa çıkacaksam devri biraz yükseltip 5. viteste gidiyorum.
Tabi burda aracın o anki hızı karar vermemi sağlıyor. 2500-3000 devir civarında 6. vitesdeki hızda rampayıda çıktığım oluyor.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence guzel bir deger tabikide sadece bisi sorsam ayni sartlar olsaydi sadece hava sicakligi fazla olsaydi (yani yaz ayinda) fark ne kadar olurdu aracinizda sadece meraktan soruyorum gule gule kazasiz belasiz kullanin aracinizi
Ekim ayında havalar daha sıcakken aynı saatlerde yaptığım yolculukta;
Yaz lastikleriyle 4,3 lt/100 km, kış lastikleriyle 4,7 lt/100 km tüketmiştim.
4,7 tükettiğim zaman ortalama hızım 110 km/sa idi.
Yani daha yavaş gitseydim (100 km ortalama ile) yinede kışlık lastik nedeniyle 0,3 lt/100 km daha fazla tüketirdi.

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
6.5 , 6.6 civarı oynardı zamanında , uzun gece yolculugunda yavas gıderek 3.5 e düşürmüşlüğüm olmuştu .

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hızım değişkenlik gösteriyor yolun durumuna göre, örneğin;
110-120-130 km hızlarda CC ile geldiğim yerler oldu,
80-90-100 km CC siz geldiğim yerle de oldu.
Yani 97 km/sa ortalama hız yol bilgisayarının gösterdiği ortalama hız.
Yanlış göstermediğini biliyorum çünkü sayacı sıfırlayınca kronometreyide çalıştırdım.
Ben yolun durumuna göre 6. vitesde kalmaya özen gösteriyorum.
Düz ve rampa aşağı olan yerlerde 2000 devirde 6. vitese alıp o civarlarda devirlerde gitmeye özen gösteriyorum.
Eğer rampa çıkacaksam devri biraz yükseltip 5. viteste gidiyorum.
Tabi burda aracın o anki hızı karar vermemi sağlıyor. 2500-3000 devir civarında 6. vitesdeki hızda rampayıda çıktığım oluyor.

sagol al pacino abi eyvalla uzun uzun aciklamissin bilgi sahibi oldum CC cruise control sanirim... peki bu araci 5.viteste cc ile 90 la gittiginde nolcak 4 litreninde altina inermi?

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekim ayında havalar daha sıcakken aynı saatlerde yaptığım yolculukta;
Yaz lastikleriyle 4,3 lt/100 km, kış lastikleriyle 4,7 lt/100 km tüketmiştim.
4,7 tükettiğim zaman ortalama hızım 110 km/sa idi.
Yani daha yavaş gitseydim (100 km ortalama ile) yinede kışlık lastik nedeniyle 0,3 lt/100 km daha fazla tüketirdi.

muhakkak fark etmistir abi ya kis yaz meselesi ama yinede guzel degerler bunlar :)

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sagol al pacino abi eyvalla uzun uzun aciklamissin bilgi sahibi oldum CC cruise control sanirim... peki bu araci 5.viteste cc ile 90 la gittiginde nolcak 4 litreninde altina inermi?
Dün Ankaradan İstanbula geri geldim:)
Yağış yoktu hava boluya kadar ortalama 3 dereceydi, boludan istanbula kadar ortalama 11 dereceydi.
Ortalama hızım 119 km/h, yakıt tüketimim 5,2 lt/100 km.
Kışlık lastikler ve biraz bagaj yüküyle.
Eğer 6. vitesde 90 km sabit hızda CC de gidebilirsen 4 ve altına inme ihtimalin var. ancak o şekilde ben fazla tahammül edemiyorum :)

MURAT_BG_91

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün Ankaradan İstanbula geri geldim:)
Yağış yoktu hava boluya kadar ortalama 3 dereceydi, boludan istanbula kadar ortalama 11 dereceydi.
Ortalama hızım 119 km/h, yakıt tüketimim 5,2 lt/100 km.
Kışlık lastikler ve biraz bagaj yüküyle.
Eğer 6. vitesde 90 km sabit hızda CC de gidebilirsen 4 ve altına inme ihtimalin var. ancak o şekilde ben fazla tahammül edemiyorum :)

90 la giderken 6. viteste olmak yormazmi araci ben 5.viteste daha idealdir diye dusunmustum birde yakit degerleriniz gayet iyi 120 ortalama ile 5.2 guzel nazar degmesin masallah

stranger_ksk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracı 18000 km de 36000 tl ye aldım,bazı arkadaşlar kullandıkça aracın yakıtının daha da düşeceğini söylüyor sizce de öyle mi??