Astra H Motor Durması Sorunu

ali alan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba ,

benim aracım opel astra H 2005 twinport 1.6 benzinli, easytronic şanzıman . 265 000 Km'de . Motorum nedense bazen , özellikle uzun yoldan sonra vites düşürürken yavaşça duruyor . Tekleme yapmadan . Şanzıman bakımı yaklaşık 5000 km önce yapıldı . Kelebekten olduğunu düşündük komple kelebek çıkartılıp temizlendi . Motor carbon clean ile temizlendi . Bu arada hiçbir uyarı ışığı yanmıyor . Yağ yakması var . Malum km arttı . Rölantıde zıplama olmuyor . Olsa twinport kelebeğine bakılacaktı . Yüklenince 7000 devirlere kadar gayet sorunsuz teklemeden çalışıyor . Ama uzun yola çıkınca (örneğin beylikdüzü-kadıkoy arasında) ışıklarda durmam gerektiğinde motor vites dahı degıstırmeden resmen susuyor ,kapanıyor kendılıgınden tekleme de yapmadan . Kenara çekip kapatıp açmam gerekiyor . Yüksek devırde bıraz yuklenınce duzelır gıbı oluyor . Tam sorunun ne olduğunu anlamadık . Bujılerde degıstırıldı. Bobın de 3000 km once değişti.Yanı tıkanıklık olsa yüksek devırde kaymak gıbı çalışmaz . Ustalara kalsa abı motor açılacak dıyorlar kestırmden . Bu konuda bılgısı olan paylaşırsa sevınırım .

ali alan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu sorun sık tekrarlamaya başladı. Aracı daha yenı calıstımıstım kı 5 dakika sonra motor yolda duru cerdi. Kenara çekip kaydettim. Aşağıda link var . Daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmadım . Gaz verimce düzelme oluyor ... yakıttan değil ... onu cok denedim ... bilgisi olan fikir verirse sevinirim ..

View: https://www.youtube.com/watch?v=FMEOtcKh9oM&feature=youtu.be

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam oncelikle aramiza hoşgeldiniz. Bu konuda asıl sorulmasi gereken konu aracınız lpglimi ? Bu sorun lpg bulunan araclarda özellikle kırmızı ışıklara yaklaşılırken 3 4 bin devir civarindayken aracın boşa çekilmesiyle ayni anda stop etmesiyle oluşan bir sorundur. Çözümüyse aracın temiz hava ve benzin karışımını ayarlayan sensörün değiştirilmesidir. Bu sorun agirlikli olarak lpgli araçlarda oluşur benzinli araclarda oluştuğuda görülmektedir. Tamamıyla sensör sorunu. Hata kodu mutlaka vardir kontrol etmek lazim.

ali alan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hoşbulduk , teşekkürler Hasip bey . Aracım Lpg 'li değil . Hiç taktırmadım . Bugün ustaya götüreceğim aracı . Hafta içi iç güç koşturmaktan gidemedim. Belirttiğiniz sensörü de kontrol ettireceğim . Ben egr den şüphelendim. Yada twinport arızasından ... umarım fazla masraflı değildir ...

ali alan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bugun sonunda işin içine de biraz girerek sorunu hallettik sükür ... Hasip bey sorun temel olarak karışım sorunu doğru ... astraların ust kapaktan havayı emıp emme manıfolduna veren boruda çatlak tespıt ettık...Beyin, hava emme debımetresınden gelen hava datası ile hesap yapıyordu ama araya başka kacak hava gırınce malum yanma kalıtesı kotu oluyormuş... çatlak buyumus ve artık motoru durdurma noktasına gelmıs ... bu arada EGR yı de temızledık ... kelebek soketınde korozyon vardı oda temızlendı sukur su an motor eskısı gıbı calısmaya başladı ... tork ıyılestı .. vıtes gecıslerıne motorun cevabı düzeldi ... egzosdaki cıg benzın kokusu kalmadı ... umarım aynı sorun tekrarlamaz ... iyi forumlar dilerim ...

Son düzenleme:

osmanlimp01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ali alan bey kolay gelsin benim aracımda easytronik vites ve benzin de aynı problemle karşılaşmış durumdayım. değişen parça bilgisi ile ilgili detaylı bilgi verme imkanınız varmı acaba. teşekkür ederim :)