Astra H Soğutmalı Torpido Yapımı

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sevgili arkadaşlar, bir başka forumdan öğrenerek yaptığım soğutmalı torpido projesinin fotoğraflarını paylaşıyorum.

Gördüğüm kadarıyla makyajlı kasa öncesi çoğu Astra'da bu özellik için gerekli tesisat hazırken, makyajlı kasa sonrasında tesisat için ek bir boru gerekli.

Tesisat için gerekli malzemeler:
1. 18 40 825 - Klima hava yönlendirici boru (Klima merkezinden torpido gözüne uzanan boru): 108TL
2. 18 40 708 - Torpido içi hava yönlendirici kapak: 13 TL

Borunun fotoğrafta aşşağıda kalan oval ağızı klima merkezine, dirsekten çıkan ince yuvarlak kısım ise torpido gözüne gelecek.
IMG_1082-e1402950270204.jpg

Kapak ise torpido gözünün içinde kalacak, borudan gelen havanın dağılmadan torpido gözüne girmesini sağlayacak. Ayrıca kışın kalorifer açıkken ya da torpido gözünün soğutulmasına ihtiyaç duymadığımız zamanlarda bu hava kanalını kapamamızı sağlayacak.
IMG_1217-e1402950882933.jpg

Tesisatı hazır olan araçlarda yalnızca hava yönlendirici kapak ile bu özellik kullanılabilir ancak tesisatı hazır olmayan araçlarda her iki parça da gerekli.

Parçaların siparişini vereli uzun zaman olmuştu. Klima yönlendirici boru Opel'in İzmir deposunda hazır olduğu için elime 3-4 gün içerisinde geçti ancak kapak yurtdışından sipariş edildiği için gelmesi bir kaç hafta kadar sürdü.

IMG_1081-e1402950202719.jpg

IMG_1216-e1402950823966.jpg

İşe önce torpidoyu sökmekle başlıyoruz. Torpido gözü göğüse köşelerden 4 vida ile bağlı.
IMG_1076-e1402949368825.jpg

Bu vidaları söküp torpidoyu kendimize doğru çektiğimizde olduğu gibi dışarı çıkıyor. Bu aşamada torpido aydınlatmasını sökmeyi unutmamak gerek aksi halde kabloları kopabilir.

Arkada gözüken siyah kutu boruyu bağlayacağımız merkez.
IMG_1077-e1402949711262.jpg

Bu merkezin üst tarafında yer alan tıpayı çıkartıp borunun oval ağızını buraya sabitliyoruz.
IMG_1088-e1402950595288.jpg

Burada gözüken gri delik ise borunun torpidoya uzanan kısmının oturacağı delik.
IMG_1078-e1402950097966.jpg

Klima merkezinden söktüğümüz tıpadan boşalan deliğe hava yönlendirici borumuzun oval ağızını takıyoruz. Zaten parça orası için üretildiğinden tam olarak oturuyor. Borunun diğer ağzındaki ince yuvarlak ucu ise gri plastik deliğin arkasından doğru oturtuyoruz.
IMG_1084-e1402950402137.jpg

Tesisatımız hazır. Şimdi tekrar torpido gözünü yerine oturtarak önce aydınlatma tesisatının fişini takıyoruz, sonra da köşelerdeki 4 vidayı takarak torpido gözümüzü eski haline getiriyoruz.
Aşağıda deliğin içerisinde tesisatı görebilirsiniz.
IMG_1086-e1402950750640.jpg

IMG_1218-e1402951064237.jpg

Geriye yalnızca kapak üzerindeki tırnaklara ve torpido gözündeki klavuz deliklere dikkat ederek kapağı deliğe yerleştirmek kalıyor. Kapağın açık ve kapalı halini fotoğrafta görebilirsiniz.
IMG_1221-e1402951131296.jpg

Tabi ki klimanın soğutmasından buzdolabı performansı beklememek gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla ancak uzun yolda soğuk olarak torpidoya konan su veya meşrubatların soğuk kalmasını sağlayan, ya da eriyecek şeylerin erimeden uzun yolda muhafaza edilmesine yardımcı olan bir sistem.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Emeklerine sağlık resimlerin zaman için de kaybolmasını engellemek için keşke sitemiz sunucusu içinden paylaşsa idiniz.

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim Nadir Bey, kendi sitemi server olarak kullandım, bir aksilik olmadıkça hostingini devam ettiriyorum. Ettirmeyecek olursam orijinalleri bende mevcut, siteye aktararırım söz :)

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hoş özellik aslında,güzelde çalışma olmuş emeğinize sağlık :)

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hoş özellik aslında,güzelde çalışma olmuş emeğinize sağlık :)

Teşekkürler hocam bence de hoş bir özellik. İstanbul trafiğinde zaten haftasonu biryere gitmek en az 1-2 saat sürüyor. En azından koyduğum soğuk su yol boyunca serin olarak kalıyor.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler hocam bence de hoş bir özellik. İstanbul trafiğinde zaten haftasonu biryere gitmek en az 1-2 saat sürüyor. En azından koyduğum soğuk su yol boyunca serin olarak kalıyor.

vectra da varken kıymetini bilmedik şimdi astrada olmayınca arıyor insan :D

Epsilon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra da varken kıymetini bilmedik şimdi astrada olmayınca arıyor insan :D

Selçuk Bey ben ilk defa kullanıyorum böyle bir özelliği. Hatta ve hatta bugüne kadar sahip olduğum araçlar hep B sınıfı ve baz donanımdı. O nedenle yağmur, far sensörü, elektronik klima vs.yi geçin arka camların elektrikli olması ya da torpido gözünün aydınlatmalı olması bile ilk kez sahip olduğum özellikler. Ama ne yalan söyleyeyim insan iyiye çabuk alışıyormuş :)

1 plastik boru, 1 plastik kapak 120TL etmez gibi gözükse de 120TL ve az bir el emeği ile orijinalliği bozmadan güzel bir özellik kazanmış oldum :)

ouzhn06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
J kasalarda da var mıdır acaba hazır tesisat?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selçuk Bey ben ilk defa kullanıyorum böyle bir özelliği. Hatta ve hatta bugüne kadar sahip olduğum araçlar hep B sınıfı ve baz donanımdı. O nedenle yağmur, far sensörü, elektronik klima vs.yi geçin arka camların elektrikli olması ya da torpido gözünün aydınlatmalı olması bile ilk kez sahip olduğum özellikler. Ama ne yalan söyleyeyim insan iyiye çabuk alışıyormuş :)

1 plastik boru, 1 plastik kapak 120TL etmez gibi gözükse de 120TL ve az bir el emeği ile orijinalliği bozmadan güzel bir özellik kazanmış oldum :)

işte bi torpidonun ışıklı olması bile aslında güzel bi özellik :) Güzel çalışma olmuş güle güle kullanın :)

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bize yine masraf çıktı :(