Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

BİLDS link' Alıntı:
Tolga haklısın. Uzun yol şart ancak benimki yine de oyle dur kalk şehir içi sayılmaz. Ev iş arası 25 km her gun en az 50 km yapıyorum belli hızlarda.

O zaman çok iyi  greatt

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar tamam, kabul, her araç gibi bu araç da uzun yolda az yakıyor. 90-100 km sabit hızlarda iki kişi iken  5 lt.li ortalama pompa değerlerine ulaşmak mümkün olabiliyor, kabul. Ancak önemli olan şehir içi kullanım değerleri.şahsen benim gibi pek çok insan bu araçları işe gelir iderken veya çoluk çocuğu ile A noktasından B noktasına gitmek için şehir içinde kullanıyor. Trafik ışıklarının ve dur kalkların çok olduğu şehir içi trafikteki yakıtı önem arz ediyor. Hal böyle olunca değerlendirmeyi buna göre yapmak lazım. Ben kendi adıma şehir içinde 8,5 litre ortalama pompa değerine razı geldim. Zaten katolog değeri 7,8 litre. Pompa değeri önemli b.sayarın ne ortalama yazdığının bi değeri yok.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Arkadaşlar tamam, kabul, her araç gibi bu araç da uzun yolda az yakıyor. 90-100 km sabit hızlarda iki kişi iken  5 lt.li ortalama pompa değerlerine ulaşmak mümkün olabiliyor, kabul. Ancak önemli olan şehir içi kullanım değerleri.şahsen benim gibi pek çok insan bu araçları işe gelir iderken veya çoluk çocuğu ile A noktasından B noktasına gitmek için şehir içinde kullanıyor. Trafik ışıklarının ve dur kalkların çok olduğu şehir içi trafikteki yakıtı önem arz ediyor. Hal böyle olunca değerlendirmeyi buna göre yapmak lazım. Ben kendi adıma şehir içinde 8,5 litre ortalama pompa değerine razı geldim. Zaten katolog değeri 7,8 litre. Pompa değeri önemli b.sayarın ne ortalama yazdığının bi değeri yok.
9 lt den fazla yakicagini sanmiyorum. katalog degerindeki olcum tarzida istanbulla yakindan uzaktan pek ilgisi yok. her aracta katalog degerine 2 lt eklemek lazim istanbul icin

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Abiler kardeşler,

Çoğumuz İstanbul trafiğinde marka-model farketmeksizin araçlarımızın katalog verilerini tutturmakta zorlandığından ya da çok daha fazla tükettiğinden şikayet ediyoruz ama bu artık bilinen acı bir gerçek; katalog değerleri İstanbul gibi dünyada eşi benzeri pek olmayan bir kaos ortamına göre düzenlenmiyor.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Zaten katalog değerlerindeki rakamın tutmayacağının herkes farkında. Sadece olay şu katolog değerinin ne kadar üstünde çıkması normal. Yarım litre mi bir litre mi daha fazlası mı? Ben 0,5-0,7 litre çıkmasının normal olduğunu düşünüyorum. Neticede istanbul trafiği ile testin yapıldığı şartların alakasız olduğu ortada. Ama örneğin corolla veya civic veya focustaki katalog değerinde yarım litre fark ederken bizim araçlarda bir buçuk litre fark ederse aynı şartlarda bu biz tüketicileri yanıltmaktır, aldatmaktır, haksız kazanç elde etmektir. Bu  sorgulanacak ve üzerinde durulması gereken konudur. Yoksa elbette kağıt üzerindeki gibi olmasını bekleyen yok.

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dizel için şu anda ortalama hız 40km iken yada 41 5.2 gözüküyor ortalama hız birde o kadar düşük değilken.İstanbula girip 20km lere düşse aracın hızı büyük ihtimal 5.5 6 arasına gelebilir.Fabrika verisi için şehir içi veri yanılmıyorsam 50km olması lazım düzgün bir pistte.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Dizel için şu anda ortalama hız 40km iken yada 41 5.2 gözüküyor ortalama hız birde o kadar düşük değilken.İstanbula girip 20km lere düşse aracın hızı büyük ihtimal 5.5 6 arasına gelebilir.Fabrika verisi için şehir içi veri yanılmıyorsam 50km olması lazım düzgün bir pistte.
o sözünü ettiğiniz değerler biz turbo benzinli kullanıcıları için şehir içinde hayal ötesi şeyler. Bizi imrendirmek için yazıyorsunuz sanırım. exclaim

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

:) Benzinli araçlar için anca uzun yolda olan değerler bunlar ancak dizelde bile farkediyor veriler 1litre 1.5litre bile oluyor ancak uzun yol verisi konusunda fabrikayı yakalayabiliyorsunuz ondan eminim :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben Civic ya da Corolla nın İstanbul trafiğinde katalog değerlerinden sadece + 0.5 litre ile yetindiğini hiç duymadım ama 2007 yıllarında çoğu Civic kullanıcısı arkadaştan bir depo ile İstanbul trafiğinde 400km yi geçemediklerini ise defalarca işittim, ya da şahsen eski aracım 124Hp Corolla ile uzun yolda ne kadar ekonomik kullansam da Astra daki rakamlara yaklaşamıyordum vs vs..

Bence bizlerin ve çevremizdeki kişilerin değil yüz - hatta binlerce kişinin yorumlarına göre düşünmek gerek, buna göre istisnalar dışında hemen her marka - model İstanbul da alakasız verilere ulaşıyor.

DarthWider

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Abiler kardeşler,

Çoğumuz İstanbul trafiğinde marka-model farketmeksizin araçlarımızın katalog verilerini tutturmakta zorlandığından ya da çok daha fazla tükettiğinden şikayet ediyoruz ama bu artık bilinen acı bir gerçek; katalog değerleri İstanbul gibi dünyada eşi benzeri pek olmayan bir kaos ortamına göre düzenlenmiyor.

Dediğin doğru Tolga,
Benim evim bahçeşehirde yani istanbulun dışında, 1 hafta maslaktaki ofise - 1 hatfa hadımköydeki matbaaya gidiyorum.
Maslaktaki ofisin evime uzaklığı yaklaşık 35-40 km ve trafiğin en berbat olduğu güzergahlardan bir, bu güzargahta Astra nın ortalama tüketimi 11-12L arası geziyor.
Hadımköy ise 15 km mesafe ve burda trafik felan yok, ortalama araç hızım 70-90km burdaki tüketim ise 7-8L arası.

İki güzergah arasında 4L ye yakın fark var, ben maslaktan 2,5 - 3 saatte eve gittiğim günler oluyor, istanbulu referans alarak yakıt tüketimi ortalamasını tutturmak gerçekten güç.