Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4 turbo yakıt sarfiyatı....

emin77 link' Alıntı:
Ben ARACIMI 03.06.2011 DE ALDIM Astra J 1.4 140 Turbo(Teknik gri-navigasyonlu)...Şuan 440 km de yakıt istanbul şehiriçi ortalama 9.6 lt,,,Haftaya altınoluka gidiyorum bakalım uzun yolda verilerim ne olcak...........Bleuthoot sonradan taktıran var mı-maliyeti nedir acaba?????
öncelikle foruma hoşgeldiniz sn.emin 77
Uzun yol yaptığınızda ortalamanız biraz daha düşecektir muhtemelen
Bluetooth sonradan monte edilmiyor araca sipariş sürecinde stil pakat ya da cosmo almanız gerkiyordu
ancak navigasyon sisteminiz yok ise cyclone ya da necvox alarak bluetooth özelliğiniz kullanabilirsiniz..

M.Kayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracim 1 ayda 660 km.ye geldi. Ilk 300 km. 9.5 lt tuketim vardi. Su anda %100 sehirici trafikte 8.5 lt tuketiyorum. Henuz uzun yol denemedim ama yol alirken 90-100 km.de hiz sabitleyiciyi devreye alinca 5.5 lt gibi bir deger olusuyor.

Onceki aracim 1.6 lt. 110 bg, 9 yillik 307 idi, tuketim 8.2 lt idi yani kisaca Astra J 1.4T kesinlikle makul yakit tuketimine sahip.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracın tüketim sayacını uzun yolda sıfırlarsanız %95 civarı gerçek tüketimi gösteriyor.

Ş.içinde depoyu doldurduktan sonra sıfırlanınca ortalama sürtekli yüksekmiş gibi görünüyor ve 9litre civarlarında geziniyor, ancak gerçek tüketimim 6.5 ila 7 litre arası oluyor bilgisayar gerçek verilere düşene kadar depo bitmiş oluyor bu yönünü garipsiyorum.

Ünv. de Vectra 2000 16V kullanıyordum ş.içinde bilgisayar 15 - 25litre / 100km gösterirken gerçekte ortalama 9-10 litre yakıyordum, açıkcası Astra daki bu karamsar veriler Vectra yı hatırlatıyor.

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracımı aldığımdan beri yakıt vb istatistikleri tutuyorum: Oluşan yakıt tüketimi değerlerim aşağıdaki şekilde: (ilk sütun yol bilg., ikinci sütun gerçek tüketim.)

9,3 9,385
8,9 8,929
8,6 8,637
8,6 8,588
8,7 8,626
8,7 8,634
8,7 8,701

Yani araç oldukça doğru hesaplıyor. Her dolumdaki +/- bir sonraki dolumda telafi edildiği için değerler gittikçe daha doğru çıkmaya başlıyor. Yol bilgisayarındaki değerler yanlış ise kalibrasyonda hata, benzincide üçkağıt gibi sorunlar olabilir. ben sürekli aynı istasyon ve aynı pompadan alıyorum. Görünüşe göre hile hurda yok gibi.

Pek dikkat çekmedi bu arada hehalde ama Opel katalog tüketim değerlerini revize ediyor, özellikle benzinli motorlarda:

1.6 M
önce: 8.3/5.1/6.3
sonra:8.4/5.2/6.4

1.6 AS
önce: 9.8/5.6/7.1
sonra:9.9/5.7/7.2

1.6T M
önce: (8.8/8,9)/5.6/6.8
sonra:8.9/5.6/6.8

1.6T AS
önce:10.3/5.9/7.5
sonra:9.9/5.7/7.3

1.4T M
önce: 7.8/4.8/5.9
sonra:8.0/4.7/5.9

1.4T AS
önce: 9.1/5.4/6.8
sonra:9.6/5.5/6.9

Özellikle 1.6T As'deki tüketim düşüşü ve 1.4T As'deki tüketim artışı dikkat çekici. Sanırım önceki testlerde biraz hata/üçkağıt vardı ve/veya yeni motor/şanzıman yazılımları fark yarattı. Yazılım konusu önemli zira geçen ay aracımın motor yazılımı güncellendi. Usta güncelelrken başında idim ve ECM bölümünde 8-10 hane vardı heepsinin de yeni versiyonu yüklendi. Sonuç olarak servisten çıkarken aracın tepkisi ve alt devir canlılığı farkedilir seviyede arttı. İllaki tüketime de yansımıştır ama farketmek zor olur zira motor açıldıkça da tüketim düşüyor.

Yeni tüketim değerleri ile ilgili yorumları merak ediyorum açıkcası.

Not: Güncel değerleri Vauxhall sitesindeki en son versiyon kılavuzdan aldım. İlgili sayfası aşağıda:
http://img339.imageshack.us/img339/6596/opelastrangmanual.jpg

Düzeltme: Resim bağlantısı düzeltildi.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende Edremit servisi acaba "buyrun gelin aracınız için güncelleme mevcut" diyecek mi merak ediyorum.

Nedense butür detaylı hizmetler sadece büyük şehirlerde olur gibime geliyor.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Active Select'teki yakıt tüketimi fabrika değerleri hususundaki güncelleme uygun olmuş, netice Active Select 1.4T'ler yakıt sarfiyatı değil yakıt harfiyatı yapıyor, yıkıyor perdeyi eyliyor viran. Sanıyorum bunun büyük sebeplerinden biride Active Select'in "Ulan biri gaza üfürsede bir iki vites küçültsem, kickdown yapsam, aha şurası yokuş mu lan, alayım 5'ten 2'ye ooohhh güümbüüür, rahatladım kendime geldim" şeklindeki yaklaşımı olabilir. :)

hsaglam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
Active Select'teki yakıt tüketimi fabrika değerleri hususundaki güncelleme uygun olmuş, netice Active Select 1.4T'ler yakıt sarfiyatı değil yakıt harfiyatı yapıyor, yıkıyor perdeyi eyliyor viran. Sanıyorum bunun büyük sebeplerinden biride Active Select'in "Ulan biri gaza üfürsede bir iki vites küçültsem, kickdown yapsam, aha şurası yokuş mu lan, alayım 5'ten 2'ye ooohhh güümbüüür, rahatladım kendime geldim" şeklindeki yaklaşımı olabilir. :)

tabi bu da  farklı bir bakış açısı  14alkiss 14alkiss 14alkiss

esad J

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araç rampa aşağı inerken ve gaza basmazken hatta fren yaparken neden benzin yakar ?

cevabını bilen varsa anlatsın lütfen bu gün bir rampadan aşağı inerken dikkatimi çekti genelde "hız" açıktı bugün "anlıktüketimi" açık tuttum yol bilgisayarında, araç kendi hızı ile rampadan inerken ayağım frendeyken bile 3-5 litre arası yakıt tüketiyor boşa aldım tüketim hala devam etti sebebi nedir var mı bilen ?

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

esad J link' Alıntı:
Araç rampa aşağı inerken ve gaza basmazken hatta fren yaparken neden benzin yakar ?

cevabını bilen varsa anlatsın lütfen bu gün bir rampadan aşağı inerken dikkatimi çekti genelde "hız" açıktı bugün "anlıktüketimi" açık tuttum yol bilgisayarında, araç kendi hızı ile rampadan inerken ayağım frendeyken bile 3-5 litre arası yakıt tüketiyor boşa aldım tüketim hala devam etti sebebi nedir var mı bilen ?

Yokuş aşağı Active Select'i boşa mı aldın? Abov. :)

esad J

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

GNSpower link' Alıntı:
[quote author=esad J link=topic=975.msg78240#msg78240 date=1324932260]

Yokuş aşağı Active Select'i boşa mı aldın? Abov. :)
[/quote]

Abi deneme amaçlı. yoksa öle birşey yaptığım yok genel kullanımda :)