Astra j 1.4 Turbo

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilk aracım olan astra G yi 2 sene önce satarak 2011 Corolla aldım. Nasip olursa bunu da satıp 2014 - 2015 model otomatik hatchback Astra j 1.4 Turbo (sport veya cosmo donanım) almak istiyorum. Ancak çok olumsuz yorumlar var (genelde yakıt konusunda). özellikle bu aracı kullanan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Yakıtı , kronik sorunları ve 2. el piyası vs.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ilk aracım olan astra G yi 2 sene önce satarak 2011 Corolla aldım. Nasip olursa bunu da satıp 2014 - 2015 model otomatik hatchback Astra j 1.4 Turbo (sport veya cosmo donanım) almak istiyorum. Ancak çok olumsuz yorumlar var (genelde yakıt konusunda). özellikle bu aracı kullanan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. Yakıtı , kronik sorunları ve 2. el piyası vs.

Sakin kullanımda katalogda ne yazıyorsa ona yakın değerler elde edersiniz, agresif kullanırsanız da ne yazık ki her araçta oluğu gibi yakıt sarfiyatı bir hayli artacaktır. Ben atmosferik 1200 motor Corsa kullanıyorum 23 kuruş da gördüm 70 kuruş da gördüm. Tamamen pedala ne kadar bastığınız ile alakalı.

Cosmo paket bulursanız iyi olur.

En genci 100 yaşında olan ve pek çok ülkeden daha değerli olan milyar dolarlık firmaların olduğu bir otomotiv sektöründen söz ediyoruz. Bazı markalar bazı özellikleri ile ön plana çıkar, doğrudur (örn: Volvo=sağlamlık, Honda=problemsiz vs.) Ancak her araç problem çıkartabilir, problemi çözmekle uğraşmak istemeyen, problemi anlamayan yada çözemeyen ustalar "kronik sorun" diyerek işin içinden sıyrılmaktadır bu bir gerçek. Yani kronik sorun aslında yoktur, tamir etmeyen yada edemeyen usta vardır. İyi bir yetkili servis yada iyi bir ustanız varsa hangi araç olursa olsun keyifle binersiniz.

Şöyle bir örnek vereyim, benim arabam 1-2 ay önce antifiriz eksiltmeye başlamıştı. Devir daim pompasının arıza yaptığını ve Corsalarda bunun kronik bir sorun olduğunu söyleyerek değiştirdiler. Değişirken başında durup izledim ve eski pompayı eve getirdim hiç bir problemi yoktu, bana kalsa sadece contadan sızıntı vardı. Bir daha aynı arıza çıkarsa bu sefer sadece contayı değiştirmelerini söyleyeceğim :)

Google' ye "araçlar geri çağrıldı" yazarsanız arama sonuçları arasında Honda, Ford, Opel, Fiat gibi markalara ek olarak Ferrari, Maserati gibi markalar da görebilirsiniz. Yani demem o ki gerçekten gözden kaçan bir üretim hatası var ise, firma ya aracı geri çağırır ya da ücretsiz onarımını yapar. Kronik sorun budur.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abim forumda millet sorunlardan arzilardan kirim kirim kivranirken , sen sadece zevk icin foruma geliyorsun , hic ariza yasadigin bir konuyu gormedim :) . Maşallah Nazar Deymesin diyeyim.
Yani sorunsuz mis gibi (toyota) araban varken neden tekrar opel neden tekrar sorun.?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik Astra J'lerin en önemli şikayeti yakıt zaten. Normal kullanımda şehir içinde fabrika verisi filan sadece hayal.

Nasıl bir güzergahta, günlük kaç km kullanacaksınız bilmiyorum. Bu da çok etkiler.
Arkadaşım 2 seneye yakın İstanbul'da kullandı, çok zorlamaz ama fazla da dikkat etmez klima açık, kapalı, çok yaktı vs. 10 litrenin altına hiç düşemedi. 11, 11.5 arası ortalaması vardı.

Yapacağınız km fazlaysa ben iyi bir LPG kiti takar kullanırdım.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abim forumda millet sorunlardan arzilardan kirim kirim kivranirken , sen sadece zevk icin foruma geliyorsun , hic ariza yasadigin bir konuyu gormedim :) . Maşallah Nazar Deymesin diyeyim.
Yani sorunsuz mis gibi (toyota) araban varken neden tekrar opel neden tekrar sorun.?

Olcay ben astra G de de ciddi anlam da hiç sorun yaşamadım. harbiden Corollada sorunsuz bir araç. Ancak eşim dolayı Otomatik hatchback bir araç düşündüğüm için ilk aklıma genel Astra J kasa oldu. 60.000 TL ye kadar otomatik hatchback ne tavsiye edeersiniz. Mesela Leon lar nasıldır.

mustafa57

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomatik Astra J'lerin en önemli şikayeti yakıt zaten. Normal kullanımda şehir içinde fabrika verisi filan sadece hayal.

Nasıl bir güzergahta, günlük kaç km kullanacaksınız bilmiyorum. Bu da çok etkiler.
Arkadaşım 2 seneye yakın İstanbul'da kullandı, çok zorlamaz ama fazla da dikkat etmez klima açık, kapalı, çok yaktı vs. 10 litrenin altına hiç düşemedi. 11, 11.5 arası ortalaması vardı.

Yapacağınız km fazlaysa ben iyi bir LPG kiti takar kullanırdım.

Küçük bir ilde yaşıyorum, ev iş arası 1,5 Km. yılda yaklaşık 8-10 bin km yapıyorum. şuan ki corolla aracım uzun yolda 6 litre yakarken şehir için de 11-12 litreyi aşağı düşmüyor. kışın 14-15 litreyi buluyor. Çünkü çok kısa mesafede kullandığım için motor ısınmadan stop ediyorum. Astra J 20 litreyi bulur o zaman. Az km yapmam nedeni ile benim için önemli olan yakıttan ziyade teknik sıkıntı yaşatmasın. Çünkü bana en yakın yetkili servis 150 km mesafede.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Olcay ben astra G de de ciddi anlam da hiç sorun yaşamadım. harbiden Corollada sorunsuz bir araç. Ancak eşim dolayı Otomatik hatchback bir araç düşündüğüm için ilk aklıma genel Astra J kasa oldu. 60.000 TL ye kadar otomatik hatchback ne tavsiye edeersiniz. Mesela Leon lar nasıldır.
Abi ben bir japon anca bir japonla degistirilir deyip , honda civicten yana kullaniyorum oyumu. Otomatik vitesi sorunsuz. (astranin sanjimanina m32 mi ne diyorlar kronik sorunu varmis, eee opelde zaten elektronik ve mekanik acidan kronik sorunu bol bir araç)
Honda ariza cikarmayan bir araç. Hemde ikinci eli çok saglam.
(gerci otomatik hb demissin :/ )

Son düzenleme:

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra J'de Tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanılıyor. Motor biraz verimsiz, şanzımanda öyle sayılır. Kasa da ağır olunca yakıt biraz fazla oluyor. Ancak Astra J'nin sorun çıkarma ihtimali çok düşük... Sanılanın aksine öyle ciddi kronik problemleri vs yok. M32 manuel bi şanzıman .. Ne sorunu varmış ki ?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Küçük bir ilde yaşıyorum, ev iş arası 1,5 Km. yılda yaklaşık 8-10 bin km yapıyorum. şuan ki corolla aracım uzun yolda 6 litre yakarken şehir için de 11-12 litreyi aşağı düşmüyor. kışın 14-15 litreyi buluyor. Çünkü çok kısa mesafede kullandığım için motor ısınmadan stop ediyorum. Astra J 20 litreyi bulur o zaman. Az km yapmam nedeni ile benim için önemli olan yakıttan ziyade teknik sıkıntı yaşatmasın. Çünkü bana en yakın yetkili servis 150 km mesafede.

Astra'nın tüketimi zannettiğiniz kadar da olmaz, gözünüz korkmasın. Corolla'nın tüketimi sizin için çok sorun değilse, ona yakın tüketimi olacaktır. Bilemediniz en fazla 1 - 1,5 litre yüksek olur.

Tam otomatik şanzımanı sorunsuz, konforludur. Geri kaçırmaz, kadın sürücü kullanabilir rahatlıkla. Zaten yıllık yapılan km aşırı fazla değilmiş. Temiz bakılmış bir Astra J ideal olur.

Leon'a gelirsek. DSG şanzıman. Evet az tüketim, hızlı geçişler. Ama ilerde 3 bin-5 bin civarı tutacak mekatronik arıza riskini göze alıyorsanız düşünün.
Şahsen ben VW'nin DSG'sine hiçbir zaman bulaşmayı düşünmüyorum.