Astra J 1.4T 15.000km Bakım Detayları ve Merak Edilenler

• Konuyu başlatan drwaverunner
  • Başlangıç tarihi

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.4T 15.000km Bakım Detayları ve Merak Edilenler

xylent link' Alıntı:
Aynen öyle. Çok büyük bir ihtimalle bizim araçlarda en sık karşılaşılan sorun (ya da sorun demeyelim de, rahatsız edici bir ses). Buna rağmen derdimi anlatamadım, çözüm bulmamakta inat ettiler. Daha önce bu sorunla oraya sayısız araç gittiğinden adım gibi eminim. Buna rağmen "biz sesi duymadık, dolayısıyla sizin böyle bir ses olduğunu iddia etmenizin bizim için hiçbir önemi yok" şeklinde bir tutum izlenmesi beni üzdü.

Ben ilgisizlik ihtimaline karşı şikayetin kaynağının bilincinde gidiyorum servise ve ketum bir şekilde "büyük şehirlerde sorunu yaşayan arkadaşların servislerinden paylaştıkları üzere sorunun sebebi ve çözümü..." şeklinde konuşuyorum, bu durumda biraz gerilip çözüm için daha istekli oluyorlar.

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ön tampon ile kaput arası bende de biraz açıktı, opel gerçekte yaptırdım bende...

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tomacco link' Alıntı:
ön tampon ile kaput arası bende de biraz açıktı, opel gerçekte yaptırdım bende...

Bu konuda da söyledikleri aracın önden bir darbe aldığı ve dolayısıyla tampon tırnaklarının esnediği yönünde. Hasarı tam anlamak için tamponu sökmemiz gerekir, ama o durumda da çok büyük bir ihtimalle yapacak bir şey olmaz dediler. Yani tampon değişmediği sürece düzeltilmesi çok zormuş. Adam öyle diyince ben de tamponu söktürmedim. O konuda da bir gelişme olmadı o yüzden. Araç önden darbeyi ne zaman aldı bilmiyorum, benim bilgim dahilinde böyle bir olay yok. Park halindeyken gelip birisi vurmuş olabilir belki ama boyada falan gözle görülür hiçbir hasar yok.

srd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Bugün sabah saat 9:30'da aracı teslim ettim, akşam 17:45'te teslim aldım.

Kısa versiyonu: hüsran.

Uzun versiyonu:
Güleryüz, sıcak karşılama ve ilgi bakımından ilk intiba oldukça iyiydi. Aracı teslim alırken sürücü koltuğuna, vites koluna ve direksiyona özenle koruma geçirdiler, bunu da beğendim. Yukarıda yazdığım şikayetleri bir bir anlattım Gürkan Bey'e. Gerekli notları aldı, tecrübe sürüşü yapılacağını ve buna göre gerekli düzeltmelerin yapılacağını söyledi. Tecrübe sürüşüne katılmam gerekir mi diye sorduğumda ise gerekmediğini söyledi.

Rot ve balans ayarını hediye veremeyeceklerini söylediler, 50 TL fiyat aldım. Sonra aracı bırakıp işe döndüm. Ardından Gürkan Bey'den telefon geldi ve 3 jantın yamuk olduğunu, şu haliyle balans ayarı yapmanın mümkün olmayacağını söyledi. 3 jantı düzeltmek için toplam 100 TL masraf çıkarttı. Gerekli olduğunu söyleyince ben de kabul ettim.

Buraya kadar sorun yok. Akşam aracın hazır olduğunu bildirmek için aradılar, ben de büyük bir hevesle aracı almaya gittim. Ama gittiğim zaman duyduklarım tam bir hayal kırıklığı oldu çünkü yukarıda bahsettiğim seslerin hiçbirisini duymamışlar tecrübe sürüşünde. Araca sadece yıllık bakım, rot ve balans ayarı yapılmış, bir de kampanya kapsamında silecek koluna bir parça takmışlar sanırım. Bunun dışında benim yukarıdaki listede yazdığım sorunların hiçbirisi yokmuş meğer aracımda.

Aracın kilometre sayacından gördüğüm kadarıyla 20 km civarı yol yapılmış. Bu arada ilgimi ilk çeken şey aracın yaklaşık 2 aydır (~2000 km) sabit olan 7.9 lt. ortalamasının 8.0'a yükselmesiydi. 20 km'de ortalamayı yükseltmeyi nasıl başardılar bilmiyorum ama hesaplarıma göre aracı 18 lt. / 100 km ortalama ile kullanmış olmaları gerekiyor. Neyse, biraz şaşırdım ama o kısmı çok umurumda değil. Ama 20 km civarı yol yapmışlar ve bahsettiğim seslerden bir tanesini bile duymamışlar. Aracı aldıktan sonra eve gitmek için yola çıktım ve, abartmıyorum, yarım saat içinde listedeki seslerin yarısını duydum. Herşeyi geçtim, o gösterge panelindeki çıtırtıyı nasıl duymadılar şaştım kaldım valla. Biraz engebeli yolda aracı sürsen, araç biraz sallansa o parça hemen çıtırdamaya başlıyor. Debriyaj pedalı da keza ben eve giderken tınlayıp durdu. Neyse, sonuç olarak hiçbir ses duymadıkları için hiçbir düzeltme de yapmamışlar.

"En azından şu gösterge paneline basit bir izolasyon yapın, çok rahatsız ediyor" dediğimde, ilgili arkadaş o parçaya sesi kesecek bir işlem yapmanın mümkün olmadığını söyledi. "Çift taraflı bantla yapıştırıyorlarmış sanırım" falan diye hatırlatmaya çalıştım ama yüzüme uzaylı görmüş gibi bakınca fazla uzatmadım. Daha önce bu parçaya hiç böyle bir işlem yapmadığını söyledi.

Neyse, bunları da geçtim, daha önce garantiden su kabı ve sensör değiştiği halde tekrarlayan soğutma suyu seviyesi hatası ile ilgili de bir şey yapmamışlar. Sebep yine aynı: "biz hatayı görmedik". Benim her sabah (bugün sabah da dahil) gördüğüm hata mesajı orada çıkmamış. "Su seviyesi biraz düşüktü, tamamladık" dediler ama hata mesajı ondan mı çıkıyordu, eğer gerçekten su seviyesi eksildiyse, neden eksildi bilmiyorum. Bunlara cevap bulamadım. Umarım yarın arabama bindiğimde aynı uyarı ile karşılaşmam.

Genel olarak özetlemek gerekirse hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. 600 TL para ödedim ama bana somut bir getirisi olmadı, özellikle eve çıtırtı sesleri içinde dönerken psikolojik olarak bu kadar parayı boşuna ödediğimi düşünüp sinirlendim ister istemez. Bahsettiğim sorunlardan bir tanesini bile ciddiye alıp çözüme yönelik bir şeyler yapsalardı benim için yeterli olacaktı. Ama bu konuda yeterince ilgili davranılmadığını düşünüyorum. Sonuç olarak da bende herhangi bir Opel servisinden farklı olduklarına dair bir izlenim uyandırmadılar. Bundan sonra aracımı Opak'a götürürsem tek sebebi işyerime yakın olması olacak.

Haftada birkaç kez gitsem, adamlarla kanka moduna girsem, o zaman hatır-gönül ayağına bir şeyler yaptırabilirim belki ama benim bu işler için ne zamanım ne de sabrım var. İki çıtırtıyı gidereceğim diye servis kapısında arabayı eskitemem. Ayrıca benim için daha önemlisi bir tanıdık, ahbap olarak değil herhangi bir Opel müşterisi olarak gittiğimde ne kadar ciddiye alınacağım ve sorunlarımın beni uğraştırmadan çözülüp çözülmeyeceğiydi. Bu konuda Opak da diğer Opel servisleri gibi benim gözümde sınıfta kaldı. Artık tek isteğim şu gösterge panelindeki çıtırtı sesini gidermek. Ankara'da bu işi halletmeyi başarmış bir Opel servisi varsa bildiğiniz, söyleyebilirseniz çok memnun olurum. Bunun dışında da araç ciddi bir sorun çıkarmazsa bir sonraki servis maceram seneye yıllık bakımda olur artık.

anlattıklarınıza gerçekten üzüldüm. sorunlarınızı anlayabilecek ve çözüm üretebilecek bir muhatap bulamamanız servisin ayıbı. dediğiniz gibi her müşteriye aynı şekilde davranıp bahsedilen sorunları çözmek için daha detaylı inceleme yapmalılar ve bana kalırsa serviste çalışan elemanların da biraz empati kurmaları gerekiyor. belki de servis elemanları yetersizdir. canınız sağolsun inşallah uygun dilde size çözüm sağlayabilecek yeni bir servis bulursunuz.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

srd link' Alıntı:
anlattıklarınıza gerçekten üzüldüm. sorunlarınızı anlayabilecek ve çözüm üretebilecek bir muhatap bulamamanız servisin ayıbı. dediğiniz gibi her müşteriye aynı şekilde davranıp bahsedilen sorunları çözmek için daha detaylı inceleme yapmalılar ve bana kalırsa serviste çalışan elemanların da biraz empati kurmaları gerekiyor. belki de servis elemanları yetersizdir. canınız sağolsun inşallah uygun dilde size çözüm sağlayabilecek yeni bir servis bulursunuz.

Teşekkür ederim. Aslında Opak'a biraz büyük beklentilerle gittiğim için hayal kırıklığına uğradım sanırım. Bahsettiğim sorunların çoğunu şak diye hatırlayıp, daha önce sayısız araçta bu sorunları giderdikleri için hemen çözüm bulacaklarını umuyordum ama öyle olmadı. Neyse, sağlık olsun diyelim. Bazı servislerde uğraşmanıza, defalarca gitmenize rağmen sorunlarınıza çözüm bulamıyorsunuz. Opak belki bu açıdan diğerlerine kıyasla iyi bir servis olabilir, yani en azından uğraşınca sorunlarınıza çözüm bulabiliyor olabilirsiniz. Ama servise gidip derdimi anlatayım ve beni uğraştırmadan hemen çözüm bulunsun gibi bir beklenti Opak için bile çok fazla.

Bu arada soğutma suyu seviyesi hatası ile ilgili haklarını teslim edeyim, o hatayı aracı servise götürdüğüm günden beri görmedim. Adamlar suyun biraz eksik olduğunu ve tamamladıklarını söylemişlerdi. Demek ki uyarı, soğutma suyu seviyesi gerçekten eksildiği için çıkıyormuş. Ama bildiğim kadarıyla bu suyun seviyesinin eksilmesi de normal değil. Suyun neden eksildiğine baktınız mı diye sorduğumda ise yine olumsuz cevap aldım. İnşallah bir yerde sızdırma yoktur.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Bu arada soğutma suyu seviyesi hatası ile ilgili haklarını teslim edeyim, o hatayı aracı servise götürdüğüm günden beri görmedim. Adamlar suyun biraz eksik olduğunu ve tamamladıklarını söylemişlerdi. Demek ki uyarı, soğutma suyu seviyesi gerçekten eksildiği için çıkıyormuş. Ama bildiğim kadarıyla bu suyun seviyesinin eksilmesi de normal değil. Suyun neden eksildiğine baktınız mı diye sorduğumda ise yine olumsuz cevap aldım. İnşallah bir yerde sızdırma yoktur.

Benimde 3 gün önce soğutma suyunun bulunduğu hazne, sensör ve kapağı garantiden değişti.

Su seviyesi biraz azalmıştı ama sensörde problem olduğu söylendi. Hepside birbirine bağlantılı parçalar olduğundan sadece sensör değiştirilemiyormuş.

Gerçek serviste garantiden üç parçada değiştirildi.  :)

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yeni 15.000 bakımı yaptırdım.

Ankara iskitler Opis 540TL

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

cotyora link' Alıntı:
Yeni 15.000 bakımı yaptırdım.

Ankara iskitler Opis 540TL
Bence çok pahalı bir bakım olmuş
Servisler araçlardan istediği satışı yapamayın ca bakım fiyatlarına kendi çaplarında zam yapmışlar görende dizel aracı bakıma götürdünüz sanacak

Holiganguc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.since1910.net

Aracım 1.3 Dizel. 3 Gün önce 15000 bakımını İskitler Opiste 606 TL 'ye yaptırdım. Şikayetlerimin ilki, gösterge panelinin üzerinden gelen çıtirti sesiydi, sıkıştırıldı dediler ses devam ediyor. İkincisi depodan gelen korkuttu sesiydi. Sialım oncesi servis danışmanı hemen dalga kıran takılır dedi ancak bakım sonrası ses yok diye yapmadıklarını gördüm sanki ben yalan söylüyorum. Aracımın revizyon boya koruması vardı bakım sonrası yapılacaktı. Aracınız bitti gelin alın dediler. Gittim araç sadece suyla yıkanmış bana pasta cila boya koruma yapıldı diye vermeye kalktılar. Zor kabul ettirdim islem yapilmadigini . Bir baska gun randevu aldim bu seferde araci tam 7 saat sonra teslim ettiler. İskitler Opiste satış ne kadar ilgili ve iyiyse, servis ve boya koruma bolumude o kadar kötü! Şikayet edeceğim!

oki1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bugün Bursa Neskar dan 15.000 yada yıllık bakım için randevu aldım.  Tarafıma verilen fiyat güya sistemden otomatik çıkıyormuş  440 tl . sizce bu fiyat uygun mu?