Astra J Afl far servis gerekli uyarısı ve far kesmesi

emretrg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhabalar. 2011 model Astra j 1.3 Eco Flex aracımda sürekli afl far hatası alıyorum. Bu hatayı aldığım zaman genelde sağ far kesiyor ve uzunlar da yanmıyor. Ama kontağı kapat aç yaparsam bir süreliğine düzeliyor.

Bu sorunla yaklaşık 4-5 aydır uğraşıyorum ama çözemedim. Önce ampul değişti düzelmedi. Sonrasında 580 tl ye bir elektrikçide hella marka far beyni takıldı yine olmadı. Geçen gün de çıkma parcacıda farklı bir farla denedik yine uzunları yakmadı afl hatası verdi.

Sizce sorun beyinden olabilir mi? Servis tamponu sokup arıza tespit için 280 TL para istiyor . Oraya da baktıracagim ama iyice umudunu kaybettim artık
Var mı başına gelen yardımcı olabilecek?

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
sorun bizdede çıktı ilk çalıştırıldığında sorun yok araç gitmeye başlayınca motor ısınınca otomotik modda sol far sönüyor ve uzunlar çalışmıyor manuel de de uzunlar çalışmıyor(araç ısınınca araç kendini korumaya alıyor ) bazen normal havalarda da yapar ampül değişdik olmadı beyin değişdik olmadı mercek motoru değişti olmadı çıkma far aldık yine sorun çözülmedi 15 tane elektirikçi çözemedi en son izmir ata sanayide elektirikçi uğur usta sorunu buldu işte sanatkar sorun sigorta kutusu tüm arkadaşlara söylüyorum sorun olduğunda sağ ampülü sol ile değişin sorun gitmezse sağ far beynini sol ile değişin yine sorun devam ederse sigorta kutusu na baktırın aklaşık 2 haftadır sorunu araştırdık girmediğim site kalmadı rusca ispanya siteleri dahil yok ampül yok beyin yok mercek motoru yok sol teker yanı braketi hepsi boş çıktı çözemedik çözende zahmet edip yazmamış insanlar ne kadar bencil sadece size yardımcı olmak için üye oldum bilgi güçtür ve paylaştıkça anlam kazanır

arız kodları ise b0984 sol far ışık dağıtım denklaşörü kontrol devresi
b2575 sol far kontrol devresi
u1511 lın busta cihazla iletişim kaybı
sonuç sigorta kutusu tamir görmeli çiğli ata sanayi dürüst adam uğur usta 5545860547

• Beğen
Tepkiler: cciftci

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
1 SORUN SOL FAR BAZEN YANIP BAZEN SÖNMESİ hata kodları B0984 ( SOL FAR IŞIK DAĞTIM DENKLANŞÖRÜ KONTROL DEVRESİ RESİM 5 ) B2575 (SOL FAR KONTROL DEVRESİ) U1511 (CİHAZLA İLETİŞİM KAYBI) eğer giderken yada dururuken uzunları yaktığınızda direk hata veriyorsa farın içinde bulunan perdeyi hareket ettiren minik motor sorunludur ve büyük ihtimal TOZLANDIĞINDAN çalışmıyordur resimde de ki perde motoruna (bu başıma daha önce depo kilt kapağında geldi aynı sorun aynı küçük motor insigniaların depo kapağında da var oda zamanla aynen tozlanır ve zamanla çalışmaz depo kapağındaki kilit motoruna ulaşmanız için ise sağ arka teker davlumbazın sökülmesi gerekecek) ulaşabilirseniz elinizle biraz hareket ettirin ve 404 pas sökücü kullanın ve perde motorunun ünitesinde mavi bir soket var işte hata kodunun yeri oysaki bu kod mavi soketi göstersede sorun ona bağlı minik perde motoru ve TOZLANDIĞINDAN rahat çalışamıyor sıkışıyor ve hata veriyor resim 4 (ampülü söktüğünüzde göreceksiniz resimdede var ) minik motora ulaşıp elinizle oynatırmaya çalışın ve 404 pas sökücü kullanın yağlanırsa daha sorun vermeyecektir 2 Eğer uzunlar ara sıra çaliyor sonra far sönüyorsa bir yerde temassızlık kısa devre voltaj yüksekliği voltaj düşüklüğü AŞIRI ISINMA vardır ve araç kendini korumaya alıp ampülü söndürüyor onun için kablo demetlerine soketlere ( akü yanındaki sigorta kutusu 37 38 50 51 soketlerini resim 1 )rölelere ve sigortalara bakmak gerekir bununla birlikde ampüller d1s 55 60 wolt dan yüksekse araç yine söndürebilir yüksek voltajdan benim sol far bazen yanıyor bazen sönüyordu stop edip çalıştırdığında hiç bir sorun yoktu coğu opelci su almış beyni yanmış diyecek beyin değişecek benim aracım hiç su almadı ve hani ne olur olmaz diye beyni değiştik ampülüde sağ farın beynini ve ampülünü sola taktık sorun bitmedi çözümü anlattım eğer perde motoruysa ve minik motoru ve devreyi sıfıryla değişmek için farın camını ısıtıp açıyorlar ve perde motorunu değiştirip yeniden slikonla yapıştırıyorlar (1500 -2000 tl )ama sağlıklı olmuyor ilerde su alıyormuş bunun için tamir yerine değişmediğinden direk far değişecek diyorlar bir far beyinsiz ampülsüz 10 bin lira bence perde motoru ince çalışılarak camı açılmadan istenirse tamir edilir servis ve anlamayanlar uğraşmak istemediğinden direk far değişecek diyor çıkma far almak mantıklı ama garantili değil bu sorunu bilen bazı çakal çıkmacılar ise 3500 4000 tl istiyor çıkmaya bence çıkma şu şartla alınır 1 hafta kullanılır sorun çıkmazsa o zaman kabul diğer türlü iade, bu arada hata belli belirsiz olduğundan aracı kullanın ısıyı klimayı açmadan son seviyeye getirin en az 60 70 km gidin arada sırada farları kısa uzun manuel oto yapın bazen aracı durdurun ama stop etmeden sık sık kısa uzun yapın sorun çıkmazsa 2. el çıkma alınır

1-opel-insignia-Motor-bolmesi-sigorta-kutusub07f8d925a6ec736.jpg
2-opel-insignia-Pano-sigorta-kutusub73d7aea17636dce.jpg
3-Yuk-bolmesi-sigorta-kutusub840f704b3349ea9.jpg
4ca00a1649f99b831.jpg
589dce322e6042ca6.jpg

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
SONUÇ AMPÜLE TAKILAN SOKETİN ZAMANLA AŞINMASI ISINMAYLA YERİNDEN OYNAMASI VE TEMAZZSIZLIK SONUCU FARIN SÖNMESİ ÇÖZÜM AMPÜL SOKETİNİ AMPÜLDEN ÇIKARIN AMPÜLE GEÇEN DİŞLERİNİ DÜZELTİN WD 40 SIKIN VE YERİNE TAKIN TAKARKEN KOLAY DEĞİL BİRAZ ZOR TAKILMALIKİ YERİNDEN ÇIKMASIN BU KADAR SOKET AMPÜLÜNÜ TUTMASI İÇİN İZOLE BANT YAPIŞTIRMAYIN ARAÇ ÇALIŞTIĞINDA VE ISINDIĞINDA BANT ISINMADAN TUTAMAYACAK YİNE SOKET ATACAKTIR YADA TEMAZSILIK OLACAKTIR

BUNUN DIŞINDA SAĞLAM OLSUN DİYE AŞAĞIDAKİ LİNKDE BULUNAN MOTOR AKÜ YANINDAKİ SİGORTA KUTUSUNDA 37-38 -49-50-51 SİGORTALARINI KARGABURNU İLE ÇIKARTIP WD40 İLE YAĞLAYIP TAKTIM AYRICA FARIN İÇİNDEKİ PERDEYİ HAREKET ETTİRDİM VE OKISIMLARADA WD 40 SIKTIM DAHA SONRA DİREKSİYON SOL ALTINDAKİ GÖZLÜK KUTUSUNDAKİ SİGORTA KUTUSUNDAN 6-7 NOLU SİGORTALIRIDA ÇIKARTIP YAĞLAYIP TAKTIM AYRICA SOL FARIN YANINDAKİ KIRMIZI SOKETİDE ÇIKARTIP YAĞLAYIP TAKTIM KABLO DEMETLERİNİ FAR YANARKEN SIK SIK OYANTTIM TEMAZSIZLIK VARMI DİYE YOKTU

• Beğen
Tepkiler: Hasip

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
SORUN ÇÖZÜLDÜ araç 2012 model opel insignia sağ far ara sıra arıza vermesi afl servis gerekli hatası. araç farda hiçbir su alma ve kırık kaza yokken seyir halindeyken birgün afl hatası verdi sağ far söndü ve uzunlar hiç çalımadı ne otomotik modda nede manuelde çalışmadı sadece sol far çalışyordu , stop edip çalıştırıldığında hiç bir sorun yok ancak belli bir km sonra (belli belirsiz ne zaman hata vereceği) yine sönüyordu .ampül dediler ampül değişti sorun çözülmedi beyin dediler beyin değişti (sağlam sol beyni sağa taktık ) sorun gitmedi merceği döndüren kontrol devresi dediler sağlam çıkma kontrol devresi taktık (far camı açıldı bir sürü masraf) sorun çözülmedi , kablolar röle soket dediler hepsine ayrıca ölçü aletiyle 2 farklı elektronikçiye baktırdık sorun yoktu kopukluk elektrik kesmesi yoktu sorun çözülmedi, sigorta tablasının far sigortaları lehim atmıştır dediler sigorta tablası (akünün yanında ) söküldü lehim atıldı sorun gitmedi , bcm beyninde olabilir dediler 3 beyinciye baktırdık sorun yok dediler sorun çözülmedi Çözüm yapılan birçok masrafdan sonra (farda boşyere açıldı tırnakları kırıldı takıldı ama eskisi gibi olmadı orjinaline termik silikon atıldığından sökülmesi çok zor ) kendimiz çözdük merceğin döndürdüğü bir düz çubuk var üst kapağı açın görürsünüz o parça sıkışdığından hata veriyor baktık baya sürtmüş sürtme izi vardı düz çubuk çok sert madde yani kırılmaz çelik gibi birşey sağlam bir tornavidayla döndüğü yerdeki demirleri genişletin yani rahat dönsün merak etmeyin o cubuk kırılmaz bu kadar tam yerine oturtun yoksa yine hata verir ve çubuğunuza bakın eğilmiştir onu düzeltemezsiniz çünkü çelik onun için yerini genişlettik bu kadar kendiniz bile farı açtırmadan para harcamadan yaparsınız ... çok yordu bizi adam gibi usta zaten yok masraf yapmayın ÇÖZÜMÜ YAZDIM ne sıfır (10 bin) ne 2. el (3 bin 4 bin )far almayın ve farınızı mecbur kalmadıkça açtırmayın (cam değişimi mercek değişimi hariç) İlla far alacaksanız gidip 2.el çıkma far tamir görmemişse alın gövdesinde vida yerlerinde silikon varsa almayın tamir görmüştür açılmıştır alırsanız ilerde su alır bu arada ikilemde kalırsanız sorun fardamı yoksa tesisattamı kontrol kalemini alın fara bağlanan kırmızı soketi çıkartın kontrol kalemini deliklere geçirin yandığı delikde biraz bekleyin sönmüyorsa kesinti yoksa sorun kesin fardır bir çok elektrikçi bunu bile bilmiyor. son söz hayır duası beklerim ...saygılar

• Beğen
Tepkiler: cciftci ve Cemil

metexxx

Kayıtlı Kullanıcı
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
bak ordaki siyah demir gibi çubuk var onun etrafındaki demirleri düz tornavidayla kastır arkaya doğru gevşet ki o demir çubuk rahat dönsün

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    26.6 KB · Görüntüleme: 21
  • Beğen
Tepkiler: cciftci